89-vjeçarja me aftësi të kufizuara përdhunohet nga i riu, kërkon t’i japë fund jetës

Evropë

89-vjeçarja me aftësi të kufizuara përdhunohet nga i riu, kërkon t’i japë fund jetës

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 11:56
Ilustrim

Një grua me aftësi të kufizuara e cila u përdhunua në shtratin e saj në shtëpinë e kujdesit belg.

89 vjeçares i është dhënë e drejta për t’i dhënë fund jetës së saj pas sulmit traumatizues.

E moshuara, e cila nuk është identifikuar, u sulmua në një institucion kujdesi në Lint, pranë qytetit të Antëerp, në Korrik nga një burrë i quajtur si Kris Moedts, 36 vjeç. Moedts u dënua me tetë vjet për sulmin, për të cilin avokatët thanë se “sfidon çdo imagjinatë”, këtë javë. Më pas kërkesa e gruas për eutanazi u miratua.

Avokati i të moshuarës u shpreh se ajo e kishte vonuar kërkesën në mënyrë që të mund të shihte Moedts të dënuar fillimisht, sipas Daily Mail.

Avokati Walter Damen tha se e moshuara kishte paraqitur dy kërkesa për eutanazi përpara sulmit, sepse shëndeti i saj ka nuk ishte i mirë, por të dyja kërkesat u refuzuan.

Eutanazia është planifikuar për në 12 dhjetor. Gjithçka që ajo dëshiron tani është të thotë lamtumirë me dinjitet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat