Zgjedhjet në Çeki: Gjenerali i pensionuar mposht miliarderin Andrej Babish për President

Evropë

Zgjedhjet në Çeki: Gjenerali i pensionuar mposht miliarderin Andrej Babish për President

Më: 28 janar 2023 Në ora: 16:48
Petr Pavel

Gjenerali i ushtrisë në pension Petr Pavel mundi miliarderin populist Andrej Babish në një balotazh të shtunën për t’u bërë presidenti i ri çek.

Pavel, 61-vjeç, do të ketë pasojë presidentin kontrovers Milosh Zeman në postin kryesisht ceremonial, por prestigjioz.

“Presidenca ime do të ketë sukses vetëm kur ne të gjithë të kemi sukses së bashku”, i tha Pavel një turme brohoritëse të mbështetësve të tij, raporton AP.

Me fletët e votimit nga 97% e pothuajse 15,000 qendrave të votimit të numëruara nga Zyra e Statistikave Çeke, Pavel kishte 57.8% të votave krahasuar me 42.2% për Babish.

Pavel është një ish-kryetar i komitetit ushtarak të NATO-s, organi më i lartë ushtarak i aleancës.

Ai mbështeti plotësisht mbështetjen ushtarake dhe humanitare të vendit për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë dhe e sheh të ardhmen e Republikës Çeke të lidhur me anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe NATO.

Kjo është humbja e dytë e madhe për Babish 68-vjeç, i cili është një ish-kryeministër. Lëvizja e tij qendrore ANO (PO) përfundoi në opozitë pasi humbi zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2021.

Babish ishte mbështetur nga Zemani, me të cilin ndan pikëpamjet euroskeptike dhe zakonin e përdorimit të retorikës anti-migrante.

Pavel dhe Babish morën pjesë në raundin e dytë të votimit sepse asnjë nga tetë kandidatët fillestarë nuk mori shumicën absolute në raundin e parë dy javë më parë.

Zeman ishte presidenti i parë i zgjedhur me votim popullor. Mandati i tij i dytë dhe i fundit pesë-vjeçar skadon në mars. Ligjvënësit zgjodhën dy presidentët e mëparshëm, Vaclav Havel dhe Vaclav Klaus.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat