Kancelari gjerman: Nuk ka shpresë për bisedime paqeje derisa Rusia të tërhiqet nga Ukraina

Evropë

Kancelari gjerman: Nuk ka shpresë për bisedime paqeje derisa Rusia të tërhiqet nga Ukraina

Më: 4 shkurt 2023 Në ora: 07:20
Kancelari gjerman Olaf Scholz

Kancelari gjerman Olaf Scholz nuk sheh asnjë shans për arritjen e negociatave midis Ukrainës dhe Rusisë për dhënien fund të luftës mes njera-tjetrës, derisa kjo e fundit të pranojë të tërhiqet nga territoret e pushtuara.

“Ukraina refuzon negociatat derisa trupat ruse të tërhiqen plotësisht nga territori ukrainas, përfshirë Krimenë, të cilën Moska e aneksoi në 2014. Në momentin që ata bëjnë të ditur se tërheqja e trupave po ndodh, rruga është e qartë për bisedimet me Ukrainën jam shumë i sigurt për këtë, por ne ende duhet të punojmë pas kësaj”, tha Scholz.

Rusia është distancuar gjithashtu nga ideja e bisedimeve të paqes, pas njoftimit të Gjermanisë dhe vendeve të tjera perëndimore për furnizimin e Ukrainës me tanke luftarake.

Më tej presidenti ukrainas, Zelensky ka deklaruar se sipas tij Rusia po rigrupon trupat për tu “hakmarrë” ndaj Evropës dhe Ukrainës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat