U godit nga tërmeti tragjik! Shpërthen në flakë porti, tymi mbulon qiellin në Turqi

Evropë

U godit nga tërmeti tragjik! Shpërthen në flakë porti, tymi mbulon qiellin në Turqi

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 10:32
Tymi mbulon qiellin në Turqi

Një zjarr i madh ka shpërthyer që mbrëmë në portin e Iskenderun (Alexandretta).  

Ky i fundit një qytet bregdetar në Turqinë juglindore dhe në afërsi të kufirit me Sirinë, i goditur nga tërmeti.

Sot një tërmet i ri i fuqishëm ka goditur Turqinë Lindore.

Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare, magnituata ka qenë 5.7 rihter.

Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara raportoi më herët se një tjetër tërmet kishte rënë me magnitudë 5.4 të shkallës Rihter.

Image
Tymi mbulon qiellin në Turqi
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat