Koha po kalon, vogëlushi 4-vjeçar së bashku me babain po pret që nënën t’ia gjejnë nën rrënoja

Evropë

Koha po kalon, vogëlushi 4-vjeçar së bashku me babain po pret që nënën t’ia gjejnë nën rrënoja

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 10:30
Ibrahimi dhe fëmija i tij katërvjeçar

Ibrahimi dhe fëmija i tij katërvjeçar janë duke pritur. Gruaja e Ibrahimit, u zhduk në rrënojat në Gaziantep, Turqi, qyteti më i afërt me epiqendrën e tërmetit të parë të së hënës me magnitudë 7.8 ballë.

Ajri është i dendur dhe përleshjet shpërthejnë në mënyrë sporadike pasi familjet humbasin qetësinë e tyre me gërmuesit që ata thonë se po zgjasin shumë.

Tashmë kanë kaluar më shumë se 48 orë që nga tërmeti i parë dhe dritarja po mbyllet me shpejtësi që ata të varrosur të mbijetojnë.

Sa herë që ekipet e kërkim-shpëtimit kërkojnë heshtje për të thirrur për të mbijetuarit, ka një moment qetësie shpresëdhënëse që prishet kur vinçat fillojnë përsëri dhe askush nuk tërhiqet.

Autoritetet turke thonë se 8,000 njerëz janë nxjerrë nga rrënojat në të gjithë vendin. Ekipet e ndihmës kanë ardhur nga e gjithë bota, por koha po mbaron me shpejtësi në temperaturat nën zero.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat