​Foshnja 2-vjeçare nxirret e gjallë nga rrënojat 79 orë pas tërmetit në Turqi

Evropë

​Foshnja 2-vjeçare nxirret e gjallë nga rrënojat 79 orë pas tërmetit në Turqi

Më: 9 shkurt 2023 Në ora: 11:23
Foshnja Mert Tatar, e cila u shpëtua nga mbeturinat e tërmetit në provincën Hatay, u dërgua në spital pas ndihmës së parë në vendngjarje

Shtatëdhjetë e nëntë orë pasi tërmetet e fuqishme goditën Turqinë jugore, sot ekipet e shpëtimit nxorën të gjallë një foshnjë dyvjeçare nga rrënojat e ndërtesës së shembur.

Foshnja Mert Tatar, e cila u shpëtua nga mbeturinat e tërmetit në provincën Hatay, u dërgua në spital pas ndihmës së parë në vendngjarje.

“Numri i njerëzve që vdiqën në tërmetet e fuqishme në Turqinë jugore ka kaluar 12,000”, tha një agjenci qeveritare herët të enjten.

Agjencia turke për menaxhimin e fatkeqësive, AFAD, tha se 12,391 njerëz u vranë dhe 62,914 të tjerë u plagosën në tërmetet e së hënës me qendër në provincën Kahramanmaras.

Provinca të tjera në Turqinë jugore dhe lindore që u prekën nga tërmetet janë Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Adiyaman, Malatya, Sanliurfa, Adana, Diyarbakir dhe Kilis.

Më shumë se 6000 ndërtesa u shembën për shkak të tërmeteve me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë që ndodhën në më pak se 10 orë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat