LIVE: Deklarohen Moska dhe Kievi për urdhërarrestin ndaj Putinit; Rusia “e tërbuar” kërcënon dy shtete të NATO-s

Evropë

LIVE: Deklarohen Moska dhe Kievi për urdhërarrestin ndaj Putinit; Rusia “e tërbuar” kërcënon dy shtete të NATO-s

Nga: Bota sot Më: 17 mars 2023 Në ora: 07:21 Përditësuar në ora: 23:28 më 17.03.2023
Protestë kundër Putinit

Scheffer: Putin tani duhet të frikësohet nga udhëtimet jashtë Rusisë

Pa marrë parasysh nëse del ndonjëherë në bankën e të akuzuarve ose jo, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të jetë gjithmonë “i akuzuar i arratisur” nga drejtësia ndërkombëtare, thotë juristi amerikan, David Scheffer.

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi të premten urdhërarrestim për Putinin, duke e akuzuar atë për krime lufte në Ukrainë, përfshirë dëbim të paligjshëm të fëmijëve.

Scheffer, i cili ka shërbyer si ambasador i SHBA-së për Çështjet e Krimeve të Luftës në administratën e Bill Clintonit, thotë se pret edhe akuza të tjera kundër udhëheqësit rus dhe njerëzve që zbatojnë urdhrat e tij.

Putin “duhet të frikësohet vërtet nga udhëtimet jashtë kufijve të Rusisë. Ndoshta, me përjashtim të vendeve si: Kina, Bjellorusia, Irani, Koreja e Veriut. Këto vende me siguri që nuk do ta arrestonin”, thotë Scheffer për Radion Evropa e Lirë.

Artikullin e plotë lexojeni KETU

Ish-shefi i gjykatës ndërkombëtare, i bindur që Putin do të dalë para gjykatës

Një ish-president i Gjykatës Ndërkombëtare Penale tha se ai ka besim se Vladimir Putin do të sillet në gjyq.

Dr Chile Eboe-Osuji tha se në çdo rast modern kur lëshohej një urdhër arresti, dikush përfundonte në gjykatë.

Ai vuri në dukje ish-udhëheqësit e Ruandës, Serbisë dhe Liberisë, të cilëve u ishin dorëzuar mandate.

“Nuk ka asnjë bazë që unë të mendoj se kjo do të jetë një histori tjetër. 

“Po, ky do të jetë njeriu më i rëndësishëm deri më sot ndaj të cilit është lëshuar një urdhër arresti, por le të shohim se çfarë do të ndodhë.”

Ai shtoi: “Unë kam besim se herët a vonë ky [një gjykim] do të ndodhë.”

Medvedev deklarohet për urdhërarrestin ndaj Putinit

Letër higjienike e konsideron Moska zyrtare urdhër arrestin për Putinin nga Gjykata Ndërkombëtare Penale. Ka qenë ish-udhëheqësi rus Dmitry Medvedev që shkon aq larg për të krahasuar urdhrin për arrestimin e Vladimir Putin me "letër higjienike".

Njeriu që shërbeu si president i Rusisë midis disa prej mandateve të Putinit, dhe më vonë pati një mandat të gjatë si kryeministër, ka qenë jashtëzakonisht i zëshëm dhe mbështetës i luftës në Ukrainë.

Rusia i ka mohuar vazhdimisht akuzat për mizori gjatë pushtimit të Ukrainës. Kremlini gjithashtu ka thënë vazhdimisht se nuk e njeh juridiksionin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale dhe thotë se nuk mban asnjë detyrim sipas saj.

Duke iu përgjigjur urdhrit të arrestit kundër Putinit, një zëdhënëse e ministrisë së jashtme ruse thotë se ai "nuk ka asnjë rëndësi".

“Vendimet e Gjykatës Ndërkombëtare Penale nuk kanë asnjë kuptim për vendin tonë, përfshirë edhe nga pikëpamja juridike”, tha zëdhënësja Maria Zakharova në kanalin e saj Telegram.

"Rusia nuk është palë e Statutit të Romës të Gjykatës Ndërkombëtare Penale dhe nuk ka asnjë detyrim sipas tij. Rusia nuk bashkëpunon me këtë organ dhe "recetat" e mundshme për arrestim që vijnë nga Gjykata Ndërkombëtare do të jenë ligjërisht të pavlefshme për ne."

I premtuan Ukrainës avionë, Rusia kërcënon dy shtetet e NATO-s

Rusia ka kërcënuar se do të shkatërrojë çdo avion luftarak që i jepet Ukrainës nga aleatët e saj, pasi dy vende premtuan avionë.

Sllovakia u bë vendi i dytë i NATO-s që i premtoi Kievit disa avionë MiG-29 të premten, një ditë pas Polonisë.

Ukraina u ka kërkuar vendeve perëndimore avionë modernë, por për shkak të kohërave të gjata të trajnimit, këto shihen vetëm si opsione afatgjata.

Ajo i sheh avionët shtesë si të rëndësishëm për mbrojtjen e saj dhe kundërsulmet e mundshme, një vit pas pushtimit të Rusisë.

Vende të tjera të NATO-s po shqyrtojnë dërgimin e avionëve të tillë si MiG-29, një model i cili daton nga koha e Bashkimit Sovjetik, të cilin pilotët ukrainas janë të trajnuar për të fluturuar.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov dënoi planet, duke thënë se avioni nuk do të ndikonte në rezultatin e “operacionit special ushtarak” të Moskës, siç e quan ajo luftën.

Ai tha se ata vetëm do të “sjellin fatkeqësi shtesë për Ukrainën dhe popullin ukrainas”.

“Sigurisht, gjatë operacionit special ushtarak, të gjitha këto pajisje do t’i nënshtrohen shkatërrimit”, shtoi zëdhënësi.

Premtimet polake dhe sllovake janë një lëvizje pozitive për Ukrainën, e cila ka më shumë pilotë se aeroplanë, por nuk do të bëjë një ndryshim vendimtar.

Ukrainasit thonë se ajo që u nevojitet vërtet janë avionët luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA.

Yuri Sak, një këshilltar i lartë ukrainas i mbrojtjes, thotë se luftëtarët e gjeneratës së katërt kanë aftësi më të mira.

Duket ende e pamundur që Ukraina t’i marrë ato, të paktën tani për tani, pasi do të duhej kohë për të trajnuar pilotët ukrainas në avionët perëndimorë.

Oficerët ushtarakë perëndimorë mbeten skeptikë për luftëtarët modernë. Fokusi i tyre është të ndihmojnë Ukrainën të fitojë betejën në terren.

Linjat e frontit janë të mbushura me sisteme të mbrojtjes ajrore në të dy anët. Forca ajrore ruse është shumë më e madhe se ajo e Ukrainës dhe nuk ka mundur të marrë kontrollin e qiejve.

Në fillim të pushtimit të plotë të Rusisë, Ukraina besohej se kishte rreth 120 avionë të aftë luftarakë, kryesisht MiG-29 dhe Su-27 të vjetëruar.

Të premten, kryeministri sllovak Eduard Heger shkroi në Twitter se qeveria e tij kishte miratuar dërgimin e 13 MiG-29 të vendit në Ukrainë.

Ai tha se “premtimet duhet të mbahen” dhe se ishte i kënaqur që të tjerët po i përgjigjeshin thirrjes së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për më shumë armë.

Nuk është e qartë se sa prej avionëve sllovakë janë në funksion.

Heger tha se Sllovakia do t’i dërgojë gjithashtu Ukrainës një pjesë të sistemit të saj të mbrojtjes ajrore Kub.

Të enjten, Polonia premtoi katër MiG-29, që do të dërgohen në ditët në vijim.

Ashtu si me premtimin e saj për tanke Leopard, Polonia ka thyer një barrierë. Ky ishte një hap që askush nuk ishte i përgatitur ta bënte një vit më parë.

Lajmet për premtimet erdhën mes raporteve të medias ruse se ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu kishte dekoruar pilotët e përfshirë në një incident në fillim të kësaj jave.

Uashingtoni i ka dënuar veprimet ruse, në të cilat thotë se një nga avionët Su-27 preu dronin, si të pamatur, por Moska thotë se droni dështoi vetë.

Urdhri i arrestit për Putinin, flet prokurori i përgjithshëm i Ukrainës

“Një vendim historik”. Kështu e ka komentuar, prokurori i përgjithshëm i Ukrainës, Andrij Kostin, urdhrin e arrestit të lëshuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare kundër presidentit rus Vladimir Putin.

"Unë personalisht i jam mirënjohës prokurorit të GJNP-së Karim Khan për këtë vendim historik. Ne vazhdojmë bashkëpunimin e ngushtë me ICC-në në rastet e dëbimit të detyruar të fëmijëve ukrainas. Mbi 40 vëllime dosjesh, më shumë se 1000 faqe prova të ndara tashmë me Gjykatën", ka shkruar ai në Twitter.

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër-arresti për presidentin rus Vladimir Putin dhe Maria Lvova-Belova, pasi akuzohen për krime luftë në Ukrainë.

Maria Lvova-Belova është një anëtare e qeverisë së Putinit, e cila akuzohet se është në qendër të skemës së supozuar për të dëbuar me forcë mijëra fëmijë ukrainas në Rusi. Pas vendimit të Gjykatës, Kremlini ka reaguar dhe ka vendosur që të mos e njohë juridiksionin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale.

Urdhër-arresti i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ndaj Putinit, reagon Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky vlerësoi të premten vendimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) për lëshimin e urdhrave për arrestimin e presidentit rus, Vladimir Putin dhe të komisioneres për të drejtat e fëmijëve, Maria Lvova-Belova.

“Sot kemi një vendim të rëndësishëm të drejtësisë ndërkombëtare. Një rast që ka perspektivë reale”, tha Zelensky dhe shtoi se “ky është një vendim historik që do të dërgojë në përgjegjësi historike”.

I pari i Ukrainës tha se hetimet sugjeruan gjithashtu se Kremlini ishte përfshirë drejtpërdrejtë në dëbimin me forcë të fëmijëve në Rusi, raporton cnn.

“Oficerët tanë të zbatimit të ligjit tashmë kanë regjistruar më shumë se 16 mijë raste të dëbimit me forcë të fëmijëve ukrainas nga okupatori. Por numri real, i plotë i të dëbuarve mund të jetë shumë më i lartë”, tha ai.

Një operacion i tillë kriminal do të ishte i pamundur pa urdhrin e liderit më të lartë të shtetit terrorist, shtoi 45-vjeçari.

Zelensky vazhdoi të falënderojë ICC-në dhe Kryeprokurorin, Karim Khan.

Ndryshe, deri më tani, zyrtarët ukrainas kanë mundur të kthejnë 300 fëmijë që ishin dëbuar me forcë në Rusi.

Vjen reagimi i parë nga Qeveria e Britanisë për urdhër-arrestin e Putinit

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar mbështet urdhër-arrestimin e Vladimir Putin.

“Ata që janë përgjegjës për krimet e tmerrshme të luftës në Ukrainë duhet të sillen para drejtësisë”, postoi James Cleverly në Twitter.

“Puna duhet të vazhdojë për të hetuar mizoritë e kryera”. Komentet e tij i bëjnë jehonë atyre të Sir Keir Starmer, i cili tha se “nuk ka vend për t’u fshehur për Putinin dhe miqtë e tij dhe bota është e vendosur t’i bëjë ata të paguajnë për atë që kanë bërë”.

“Kam parë shkatërrimin e shkaktuar mbi popullin e guximshëm të Ukrainës,” tha lideri laburist.

“Këto raste janë vetëm maja e ajsbergut. Një ditë Putini do të përballet me drejtësinë: deri atëherë, ne do të vazhdojmë të mbështesim fitoren e saj,” tha Cleverly.

Borrell reagon pas urdhër arrestit ndaj Putinit dhe bën paralajmërimin e fortë për Rusinë

Josep Borrell, përfaqësuesi i BE-së për çështjet e jashtme dhe politikën e sigurisë, ka komentuar lajmet për lëshimin e një urdhri arresti për Vladimir Putin nga Gjykata ndërkombëtare e Hagës për akuzat për krime lufte.

“Ky është një vendim i rëndësishëm i drejtësisë ndërkombëtare dhe për popullim e Ukrainës,” u shpreh Borrell.

“Ky është vetëm fillimi i mbajtjes së Rusisë përgjegjëse për krimet dhe mizoritë në Ukrainë”, deklaroi ai pas vendimit për presidentin rus.

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar urdhër-arrest për presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, “në kontekstin e situatës në Ukrainë”.

Rusia i ka dërguar paligjshëm mbi 16 mijë fëmijë ukrainas në zonat që i kontrollon ajo

Që kur Ukraina u pushtua më shumë se një vit më parë, qeveria e saj vlerëson se mbi 16 mijë fëmijë mendohet se janë transferuar në Rusi ose në zonat e kontrolluara nga shteti rus.

Më herët, hetuesit e Kombeve të Bashkuara thanë se dëbimi i fëmijëve ukrainas përbënte një krim lufte.

Komisioni Hetimor i OKB-së për Ukrainën tha se kishte prova të transferimit të paligjshëm të qindra fëmijëve ukrainas në Rusi.

Raporti i Komisionit është kategorik se Rusia kreu edhe krime të tjera lufte në Ukrainë, raporton bbc.

Ato përfshijnë sulme në spitale, tortura, përdhunime dhe vrasje me dashje.

Rusia ka mohuar në mënyrë të përsëritur kryerjen e mizorive në pushtimin e saj që filloi më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Granatimet ruse vrasin civilë ukrainas gjatë luftimeve në lindje të vendit

Sulmet ruse ndaj vendbanimeve ukrainase lanë civilë të vrarë, teksa ushtria ukrainase tha se zmbrapsi me sukses një seri sulmesh të reja ruse në qytetin e Bahmutit dhe zonat përreth rajonit lindor të Donjeckut, gjatë 17 marsit.

Ndërkohë, në jug, administrata ushtarake e rajonit raportoi se qyteti i Khersonit iu nënshtrua sërish granatimeve të forta nga ushtria ruse.

Guvernatori i rajonit të Donjeckut, Pavlo Kirylenko, tha se dy persona u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën gjatë 16 marsit.

"Më 16 mars, rusët vranë dy banorë të rajonit të Donjeckut: në Toretsk dhe në fshatin Krasnohorivka. Tetë persona të tjerë u plagosën në këtë rajon", shkroi Kirylenko në Telegram.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës raportoi se trupat ruse kryen më shumë se 70 sulme gjatë ditës së enjte në rajonin lindor të vendit.

Përveç Bakmutit, ushtria ukrainase tha se forcat ruse kryen sulme në Liman, Avdivka, Marinka dhe Shaktarsk, të gjitha vendbanime në rajonin e Donjeckut.

Sipas tyre, forcat ruse kryen pesë sulme me raketa dhe 18 sulme ajrore, dhe dhjetëra sulme nga sistemet raketore.

Qyteti jugor Kherson u bombardua 13 herë në 24 orë, tha guvernatori ushtarak i rajonit, Oleksandr Prokudin. Ai tha se i gjithë rajoni i Khersonit pësoi 76 sulme nga forcat ruse.

Forcat ukrainase çliruan qytetin Kherson në nëntor, duke i detyruar trupat ruse të tërhiqen në bregun e majtë. Që atëherë, trupat ruse kanë bombarduar vazhdimisht këtë qytet dhe pjesë të tjera të rajonit nën kontrollin ukrainas, duke shkaktuar vdekje dhe lëndime të shumta civile dhe dëmtime të vazhdueshme mbi infrastrukturën energjetike, duke lënë zona të mëdha pa energji elektrike gjatë muajve të dimrit.

Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, Rusia ka mohuar vazhdimisht se ka shënjestruar civilët, pavarësisht provave të shumta që vërtetojnë të kundërtën.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba u kërkoi aleatëve të Ukrainës të përshpejtojnë dërgesat e armëve, duke paralajmëruar se vonesat maten me jetë humbura të njerëzve në fushëbetejë.

“Nëse një dërgesë shtyhet për një ditë, do të thotë se dikush do të vdesë në front”, tha Kuleba në një intervistë për BBC-në Kiev.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat