Suedia miraton zyrtarisht projektligjin për anëtarësim në NATO

Evropë

Suedia miraton zyrtarisht projektligjin për anëtarësim në NATO

Më: 22 mars 2023 Në ora: 18:12
Foto ilustrim

Parlamenti i Suedisë ka miratuar zyrtarisht një projektligj që lejon vendin të anëtarësohet në NATO.

Ligjvënësit në Riksdagen me 349 vende votuan me shumicë dërrmuese – 296 pro dhe 37 vota kundër – për pranimin e Suedisë në NATO, me 43 anëtarë të munguar.

“Anëtarësimi në NATO është mënyra më e mirë për të mbrojtur sigurinë e Suedisë”, tha ministri i jashtëm Tobias Billström gjatë debatit gati shtatë-orësh.

Ai e quajti votimin një ngjarje “historike” dhe një nga vendimet më të rëndësishme të politikës së sigurisë ndonjëherë për vendin.

Suedia dhe fqinji i saj Finlanda aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n në maj 2022, duke braktisur dekada të mos-angazhimit në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës.

Procesi është penguar nga Turqia, e cila së bashku me Hungarinë ende nuk i kanë ratifikuar anëtarësimet. Suedia në veçanti është përballur me kundërshtime nga Turqia, e cila thotë se Stokholmi strehon anëtarë të atyre që Turqia i konsideron grupe terroriste – një akuzë që Suedia e mohon, shkruan Guardian.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha javën e kaluar se qeveria e tij do të ecë përpara me ratifikimin e aplikimit të Finlandës, duke i hapur rrugën vendit për t’u bashkuar me aleancën përpara Suedisë. Erdogan tha se Suedia ende duhet të zgjidhë shqetësimet turke që kanë vonuar veprimin për aplikimin e përbashkët.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat