Vepra e përgjakshme në Hamburg, zbulohet motivi i sulmit të ish-Dëshmitarit të Jehovait

Evropë

Vepra e përgjakshme në Hamburg, zbulohet motivi i sulmit të ish-Dëshmitarit të Jehovait

Më: 22 mars 2023 Në ora: 23:04
Shtatë persona vdiqën. Pas krimit, vrasësi vrau veten.

Gati dy javë më parë, një vepër e përgjakshme tronditi Hamburgun. Philipp F. 35 vjeç hyri në një mbledhje të Dëshmitarëve të Jehovait dhe qëlloi ndaj tyre.

Shtatë persona vdiqën. Pas krimit, vrasësi vrau veten.

Siç tregon një ekspertizë e porositur nga policia e Hamburgut, tashmë mund të përcaktohet motivi i autorit.

Baza e raportit të përgatitur nga studiuesi i ekstremizmit Peter Neumann ishte libri i botuar nga vetë Philipp F. me titull "E vërteta për Zotin, Jezu Krishtin dhe Satanin".

Pasi Neumann analizoi pamfletin prej 300 faqesh, ai arriti në përfundimin se sulmuesi ishte një "fanatik fetar".

Kështu bën të ditur “Spiegel”, që ka raportin.

Sipas Neumann, motivi më i besueshëm për krimin është "urrejtja ndaj komuniteteve fetare të krishtera".

Studimi i librit e bën të qartë se F. ndihej i zemëruar me bashkësitë fetare të krishtera, sepse, sipas tij, ata ua mbanin "të vërtetën" besimtarëve.

F. e pa librin e tij si "një vepër standarde të re krahas Biblës dhe Kuranit".

Sipas raportimeve të mediave, ai përhapte pikëpamje apokaliptike dhe teza kuazi-fetare, të ngatërruara.

Përveç kësaj, ai jo vetëm që hodhi poshtë barazinë dhe homoseksualët në punë, por gjithashtu vlerësoi presidentin rus Vladimir Putin.

Ai e përshkruan përdhunimin e grave ukrainase si "dënim hyjnor".

F. përmendi edhe Adolf Hitlerin (1889-1945) në veprën e tij.

Ai bëri punën e Jezu Krishtit. Sipas F., persekutimi i hebrenjve është një "akt qiellor".

Megjithatë, sipas studiuesit të ekstremizmit Neumann, nuk është e qartë nëse F. ishte një antisemit.

Sipas ekspertit, në librin e tij nuk ka deklarata që mund të interpretohen si "armiqësi grupore ose racizëm biologjik".

Në raportin e tij prej njëmbëdhjetë faqesh për policinë në qytetin Hanseatik, Neumann, i cili jep mësim në Londër, nuk mund të nxjerrë ndonjë përfundim në lidhje me ndjenjat ekstremiste të krahut të djathtë apo motivet mizogjene.

Neumann i tha "Spiegel" se nuk kishte indikacione për atentate të planifikuara në librin e botuar rreth dy muaj e gjysmë para krimit, as ndonjë thirrje për dhunë.

Prandaj nuk është një “manifest”, pasi autorët tashmë kanë lënë pas në raste të ngjashme.

Pa ditur se çfarë ndodhi më vonë, madje ishte e pamundur të dilte në përfundimin se një sulm ndaj Dëshmitarëve të Jehovait ishte i shmangshëm.

Bashkësia fetare nuk figuron fare në librin e F.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat