Në Zvicër deputetët paraqesin mocione për të frenuar rritjen e qirasë

Evropë

Në Zvicër deputetët paraqesin mocione për të frenuar rritjen e qirasë

Më: 23 mars 2023 Në ora: 15:23
Zvicër

Mocionet bëjnë thirrje për një moratorium për rritjen “abuzive” të qirasë, edhe nëse norma standarde e hipotekës rritet.

Ky veprim do të zbatohej përkohësisht, derisa komunat dhe kantonet të vendosin masat e kontrollit të qirasë.

Megjithatë, deputetët kanë pak shpresë që mocionet të kalojnë në Parlament, pasi të gjitha propozimet e paraqitura në favor të qiramarrësve në seancat e mëparshme ishin fshirë.

Nëse kjo ndodh, partia e majtë e qendrës Socialdemokrate mund ta sjellë këtë çështje në referendum.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat