Humza Yousaf bëhet myslimani i parë në krye të partisë në pushtet në Skoci

Evropë

Humza Yousaf bëhet myslimani i parë në krye të partisë në pushtet në Skoci

Më: 27 mars 2023 Në ora: 21:49
Humza Yousaf

Humza Yousaf është zgjedhur lideri i parë mysliman i Partisë Kombëtare Skoceze (SNP) pas një fushate të stuhishme që ekspozoi ndarjet e thella në partinë që dominonte politikën skoceze, nën paraardhësen e tij Nicola Sturgeon.

Sekretarja kombëtare e SNP, Lorna Finn, njoftoi se pjesëmarrja në zgjedhjet për kryetarin e  partisë ishte 70 për qind.

Për preferencat e para në sistemin STV, Yousaf fitoi 24,336 (48%), Kate Forbes 20,559 (40%) dhe Ash Regan 5,599 (11%) vota. Kur preferencat e dyta u ndanë në fazën e dytë, Yousaf mori 26,032 (52%) dhe Forbes mori 23,890 (48%).

Yousaf, sekretari aktual i shëndetësisë dhe deri tani kandidati më me përvojë pasi ka mbikëqyrur më parë portofolin e drejtësisë dhe transportit, mundi rivalen e tij të qendrës së djathtë, Kate Forbes, pasi një garë lidershipi e nxitur nga dorëheqja tronditëse e Sturgeon në shkurt u prezantua si një betejë ekzistenciale mbi drejtimi i ardhshëm i SNP-së.

Yousaf, i cili kishte mbështetjen e shumicës në SNP dhe deputetëve të MSP-së, u zotua të vazhdojë agjendën gjithëpërfshirëse shoqërore të qendrës së majtë që ka përcaktuar epokën e Sturgeon.

Gjatë fushatës ai tha gjithashtu se u distancua nga politikat kryesore të paraardhëses së tij, duke përfshirë një plan për të mbajtur zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme si një referendum de fakto, dhe premtoi një stil më të hapur qeverisjeje.

Në një intervistë të botuar të hënën përpara njoftimit, ai premtoi të mbante një samit kundër varfërisë si akti i tij i parë si ministër i parë, ku ekspertët mund të debatonin mbi taksat e pasurisë për të financuar mbështetjen për njerëzit më të varfër, pasi shifrat e javës së kaluar treguan varfërinë e fëmijëve në Skoci në të njëjtin nivel si kur SNP erdhi për herë të parë në pushtet në 2007.

Njoftimi në stadiumin Murrayfield të Edinburgut, pasoi një garë të ashpër që përfshinte përçarje të thella politike midis kandidatëve, sulme personale të paprecedentë dhe dorëheqjen e kryetarit ekzekutiv të partisë dhe bashkëshortit të Sturgeon, Peter Murrell, pas zbulimeve të dëmshme se media kishte keqinterpretuar të dhënat për numrin e anëtarëve.

Yousaf lindi në Glasgow në vitin 1985 në një familje emigrantësh të gjeneratës së parë. Babai i tij është nga Pakistani dhe nëna e nga Kenia.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat