Nënat shkojnë në Rusi që t’i kthejnë fëmijët në Ukrainë

Evropë

Nënat shkojnë në Rusi që t’i kthejnë fëmijët në Ukrainë

Më: 31 maj 2023 Në ora: 17:21
Foto ilustrim

Kur 15-vjeçari Sasha Kraynyuk po e shikonte me vëmendje fotografinë e dorëzuar nga hetuesit ukrainas, e njohu menjëherë djalin të veshur me uniformën ushtarake ruse, raporton BBC.

Adoleshenti i ulur në një tavolinë shkolle ka shenjën Z të luftës së Rusisë të skalitur në mëngën e djathtë, me ngjyrë të kuqe, të bardhë dhe blu të flamurit rus.

Por emri i djalit është Artem, dhe ai është ukrainas.

Sasha dhe Artem ishin mes 13 fëmijëve që u morën nga shkolla e tyre në Kupyansk, në veri-lindje të Ukrainës shtatorin e kaluar nga ushtarë të armatosur rusë. Të hipur në një autobus me thirrjet “Shpejt!”, ata u zhdukën për javë të tëra pa gjurmë, transmeton KKosova.

Kur fëmijët, të cilët të gjithë kanë nevoja të veçanta arsimore, më në fund u lejuan të thërrisnin në shtëpi, ishte shumë më thellë brenda territorit të pushtuar nga Rusia.

Për t’i rikthyer, të afërmit e tyre u detyruan të bënin udhëtime rraskapitëse mijëra kilometra në vendin që u ka shpallur luftë. Vetëm tetë nga fëmijët janë kthyer nga Perevalsk deri më tani dhe Artemi ishte një nga të fundit, i kthyer nga nëna e tij vetëm këtë pranverë.

Kur arrita me telefon drejtoreshën e shkollës, ajo nuk pa asnjë problem me veshjen e fëmijëve ukrainas me uniformën e një ushtrie pushtuese.

“Edhe çfarë?” U përgjigj Tatyana Semyonova. “Çfarë mund të bëj? Çfarë ka të bëjë me mua?”

Unë kundërshtova se Z-ja simbolizonte luftën kundër vendit të vetë fëmijëve. “Edhe çfarë?” – kërkoi sërish drejtoresha. “Çfarë lloj pyetjeje është kjo? Askush nuk po i detyron ata”, i kishte thënë ajo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat