LIVE: Sërish sulm brenda territorit të Rusisë - Pushtimi rus në Ukrainë është dështim strategjik!

Evropë

LIVE: Sërish sulm brenda territorit të Rusisë - Pushtimi rus në Ukrainë është dështim strategjik!

Më: 3 qershor 2023 Në ora: 06:21 Përditësuar në ora: 20:18 më 03.06.2023
Foto nga vendi i ngjarjes

Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë ka qenë një "dështim strategjik", thotë ambasadori polak i SHBA

Pranimi i Finlandës në NATO thekson se pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë ka qenë një "dështim strategjik", sipas ambasadorit të SHBA në Poloni Mark Brzezinski, përcjell Bota sot.

"Ajo që ka ndryshuar javën e fundit është se NATO është zgjeruar në një mënyrë që vetëm thekson dështimin strategjik të vendimit të (presidentit rus Vladimir) Putin për të pushtuar Ukrainën," tha ai në një intervistë me Michael Smerconish të CNN të shtunën.

"Ajo që po shohim është një dështim total i përforcuar nga ana e Putinit në lidhje me vendimin e tij për të pushtuar Ukrainën e varfër, më të dobët. Dhe nuk ka asnjë mënyrë, asnjë mënyrë, lufta e Putinit në Ukrainë ka përmirësuar jetën dhe të ardhmen e popullit rus. "tha ai.

Vërejtjet e tij i bëjnë jehonë ato të Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken, i cili vizitoi Finlandën të premten. Blinken e quajti gjithashtu luftën e Rusisë një "dështim strategjik", duke thënë se ajo ka zvogëluar ndikimin dhe interesat e vendit "për vitet në vijim".

Finlanda u bë zyrtarisht anëtari i 31-të i NATO-s në fillim të prillit. Pushtimi rus e shtyu Finlandën dhe Suedinë tradicionalisht të paangazhuar të braktisin neutralitetin e tyre dhe të kërkonin të bashkoheshin me aleancën.

I pyetur nëse ndonjë negociatë e mundshme për paqen është në vazhdim, Brzezinski tha:

"Çdo minutë e çdo dite, qeveria amerikane është e gatshme për të çuar përpara rrugën e diplomacisë. Por në vend të kësaj, Rusia po përparon rrugën e agresionit. Ajo që mendova se ishte veçanërisht e rëndësishme që Sektori Blinken theksoi dje është se ne do të bëjmë i sigurt jo vetëm që populli ukrainas do ta fitojë këtë luftë dhe do të mbijetojë, por edhe se do të lulëzojë”.

"Ne jemi të përkushtuar në një rrugë për t'u siguruar që një paqe e qëndrueshme përfshin një rindërtim të plotë të Ukrainës dhe një tërheqje në të - siç dëshiron - në orbitën institucionale perëndimore. Dhe kjo është mundësia këtu: të kemi një rilindje, të dalësh nga ky krim i një lufte në Evropën Qendrore dhe Lindore”,
tha ai.

Brzezinski tha gjithashtu se ai beson se shumica e ligjvënësve amerikanë mbeten të përkushtuar për të ofruar ndihmë dhe për të treguar solidaritet me Ukrainën. Ai vuri në dukje se ai ka pritur mbi 150 anëtarë të Kongresit nga të dyja partitë, duke përfshirë ish-kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi dhe Kryetarin aktual Kevin McCarthy.

Sërish sulm brenda territorit të Rusisë, të paktën dy të vdekur në Belgorod

Të paktën dy persona janë vrarë dhe dy janë plagosur sot nga bombardimi i rajonit rus Belgorod, i cili kufizohet me Ukrainën, njoftuan autoritetet lokale.

Kjo zonë ka qenë objektiv i sulmeve të përsëritura ditët e fundit.

Një grua u vra në qytetin Nova Tavolyanka dhe një në fshatin e afërt Bezludovka, në rrethin Chebekino, njoftoi guvernatori i Belgorodit në Telegram.

Qindra banorë të kësaj zone u evakuuan në Belgorod, kryeqyteti i zonës me të njëjtin emër.

Ndërkohë, shefi i mercenarëve rus të Wagnerit, Yevgeny Prigozhin ka deklaruar se mund t’i dërgojë kuftëtarët që drejton drejt atij rajonit.

Ndryshe, kohët e fundit disa rusë kanë filluar sabotazhe brenda territorit të Rusisë, si shenjë pakënaqësie me pushtimin në Ukrainë.

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës shteti, tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një intervistë për mediat amerikano-latine.

Udhëheqësi ukrainas shprehu edhe një herë dyshimin se Rusia do të përdorë armë bërthamore për shkak të “dashurisë së Putinit për veten dhe jetën e tij”.

Sipas Zelensky, Putin nuk është gati të rrezikojë jetën e tij.

“Por ky nuk është një parashikim i motit, kështu që është e vështirë të thuhet”, shpjegon Zelensky, duke shtuar se probabiliteti që Rusia të përdorë armët e saj bërthamore është shumë më i ulët se probabiliteti i mospërdorimit të tyre.

Zelensky shpjegon gjithashtu vendimin e Kremlinit për të dërguar armë bërthamore në Bjellorusi nën pretekstin e mbrojtjes nga NATO, me dëshirën e Putinit për të demonstruar diçka në botën e jashtme.

"E gjithë kjo i përket hapave të tillë politikë. Ai vazhdimisht po tregon diçka. Më shumë i ngjan manekinit sesa presidentit. Putin vazhdimisht po i demonstron diçka gjithë botës dhe mendon se është kënaqësi që të gjithë të jetojnë në një lloj frike”, tha Zelensky. 

Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve

Forcat ukrainase kanë arritur të shkatërrojnë makinerinë luftarake të rusëve në rrugët e qytetit të shkatërruar të Bakhmutit.

Në videon që e ka regjistruar droni vëzhgues i ushtrisë ukrainase, shihen dy mjete të djegura që i përkisnin forcave ruse.

“Pjesëtarët e brigadës së 93-të të motorizuar kishin vërejtur dy mjete të forcave pushtuese duke transportuar derivat dhe ushtarë në Bakhmut. Cisterna dhe kamioni janë shkatërruar nga artileria ukrainase”, thuhet në raportin e ushtrisë së Kievit.

Deri më tani nuk dihet saktësisht se në cilën pjesë të Bakhmutit është realizuar videoja. Megjithatë shihet qartë se në çka është shndërruar Bakhmuti, në të cilin po zhvillohen betejat më të përgjakshme në Ukrainë.

Qyteti që para luftës kishte rreth 80 mijë banorë, është bërë pothuajse rrafsh me tokë. Yevgeny Prigozhin, themelues i grupit mercenar rus Wanger, pati pretenduar se ka marrë kontrollin e plotë të Bakhmutit.

Megjithatë doli të jetë një gënjeshtër. Përkundrazi, pjesëtarët e tij kanë filluar të tërhiqen nga ky qytet në lindje të Ukrainës për shkak të humbjeve të mëdha.

Bakhmuti gjendet në afërsi të qytetit të madh Gorlovka, dhe ka një rëndësi të madhe sa i përket furnizimit me armë të forcave ukrainase në tërë rajonin e Donbasit. 

Prigozhin: 99% e pjesëtarëve të Wagnerit janë larguar nga Bahmuti

Udhëheqësi i forcës mercenare ruse, Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka thënë se gati të gjithë luftëtarët e tij janë larguar prej qytetit ukrainas të Bahmutit.

Prigozhin ka thënë në mbrëmjen e së premtes se, 99 për qind e njësiteve të tij tani janë jashtë Bahmutit.

“Të gjitha pozicionet u janë dorëzuar njësiteve të Ministrisë ruse të Mbrojtjes. Gjithçka është sqaruar”, ka thënë Prigozhin.

Shefi i Wagnerit ka thënë se trupat e tij do të tërhiqen nga linja e frontit, mirëpo do të vazhdojnë të jenë të stacionuara në rajonin lindor ukrainas, Donjeck.

Sipas saj, së fundi nuk janë regjistruar “provokime” nga forcat e armatosura ukrainase.

Komandanti i forcës tokësore ajrore të Ukrainës, Oleksandr Syrskyi, ka thënë se ushtria e tij ka pushuar së luftuari në Bahmut.

Palët kanë luftuar për Bahmutin që disa muaj.

Para se të niste lufta, ky qytet i ka pasur rreth 70.000 banorë.

Ndërkohë, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë të shtunën për të përditshmen amerikane, Wall Street Journal, se Ukraina është e gatshme të nisë kundërofensivën për të rikthyer kontrollin e territoreve të pushtuara nga forcat ushtarake ruse.

Rusia tani zotëron territor ukrainas në lindje, jug dhe juglindje të shtetit.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Zelensky merr vendimin e pazakontë: Ukraina, e gatshme ta nisë kundërofensivën

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se shteti i tij, është i gatshëm të nisë kundërofensivën e shumëpritur, për t’i çliruar territoret e pushtuara nga forcat ruse. Por, ai ka paralajmëruar se kundërofensiva do të jetë e kushtueshme.

“Ne besojmë fuqishëm se do të dalim fitimtarë”, ka thënë Zelensky në një intervistë të publikuar në të përditshmen amerikane, Wall Street Journal, më 3 qershor.

“Nuk e di sa do të zgjasë. Për të qenë i sinqertë, mund të ndodhin shumë gjëra, do të shkojnë në disa drejtime. Mirëpo ne do ta nisim, dhe jemi të gatshëm”, ka thënë ai.

Zelensky ka thënë se ushtria ukrainase nuk i ka pranuar “të gjitha armët për të cilat ka shpresuar, mirëpo nuk mund të presim më”. Ai ka thënë muajin e kaluar se shtetit të tij i duhen më shumë armë, përfshirë pajisjet e armatosura, përpara se të nisë kundërofensiva e shumëpritur. Presidenti ukrainas ka muaj që i kërkon Perëndimit, më shumë ndihmë ushtarake dhe armë. Rusia tani zotëron territor ukrainas në lindje, jug dhe juglindje të shtetit.

Zelensky ka thënë se Ukraina ka nevojë urgjente për më shumë sisteme raketore të mbrojtjes, Patriot, të prodhuara nga Shtetet e Bashkuara, për t’i mbrojtur qytetarët e saj nga sulmet ajrore ruse. Ai ka thënë se mungesa e mbrojtjes nga sulmet ajrore ruse, nënkupton se “një numër i madh i ushtarëve do të vdesin” në kundërofensivë. Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën. Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra. Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Ja kush janë “ujqërit” e Vladimir Putinit që po “lundrojnë në para” nga lufta në Ukrainë

Disa vende po shkojnë drejt një “përplasjeje” me Perëndimin e udhëhequr nga SHBA, nëse nuk e kundërshtojnë më aktivisht pushtimin rus të Ukrainës, siç kanë paralajmëruar ekspertët. Në votimin e fundit të Kombeve të Bashkuara për pushtimin rus të Ukrainës, në lidhje me dënimin e aneksimit nga Vladimir Putin të katër rajoneve në Ukrainën lindore shtatorin /tetorin e kaluar, 35 vende abstenuan nga votimi.

Vendet si Bjellorusia, Irani dhe Koreja e Veriut janë tashmë shtete që mbështesin në mënyrë eksplicite Putinin në "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë, Kina është e zënë me luftën e saj për të zëvendësuar SHBA-në si superfuqi globale, ndërsa dhjetëra kombe të tjera po përpiqen të pozicionohen me kujdes për të përfituar nga kjo ndarje gjeopolitike.

Afrika

Ndikimi i Rusisë në kontinentin afrikan është historik dhe nuk tregon shenja se mund të pakësohet në vazhdim. Në Mali, në anën perëndimore të kontinentit, forcat e Grupit Wagner kanë vite që punojnë së bashku me forcat ushtarake të vendit për të zmbrapsur kryengritjet xhihadiste islamike të lidhura me Al-Kaedën.

Muajin e kaluar, presidenti i përkohshëm i Burkina Fasos fqinje, Ibrahim Traore, e përshkroi Rusinë si "një aleat kyç strategjik dhe ushtarak" në luftën e saj kundër ekstremistëve, megjithëse ai mohoi zërat se forcat “Wagner” po u vijnë në ndihmë. Arsyet e tyre për abstenimin nga dënimi i pushtimit të Ukrainës janë të qarta; vlera e pranisë ushtarake ruse, private apo publike, shihet si pjesë përbërëse e sigurisë së tyre.

Afrika e Jugut është bërë gjithashtu mike Vladimir Putinit, e deklaruar haptazi, megjithëse ka qenë e kujdesshme që të mos i dalë kundër Perëndimit. Në fillim të kësaj jave, qeveria e tyre njoftoi se nuk do t'i dëgjonte thirrjet e Gjykatës Ndërkombëtare Kriminale për të arrestuar Vladimir Putinin kur ai të shkelë në territorin e tyre në gusht të këtij viti për samitin e BRICS.

Ish-ambasadori i SHBA-së në Zimbabve, Charles Ray, tha “Ka një afinitet midis partisë në pushtet të vendit, Kongresit Kombëtar Afrikan, ushtrisë afrikano-jugore dhe popullit rus”.

Shumë prej tyre u trajnuan në Bashkimin Sovjetik, ata mësuan tregtinë ushtarake përkrah rusëve dhe vazhdojnë të organizojnë stërvitje të përbashkëta detare me ta. Për më tepër, investimet e mëdha financiare të Kinës në Afrikën e Jugut, dhe në Afrikën Sub-Sahariane, për të ndihmuar në ndërtimin e infrastrukturës kritike, i bëjnë shumë nga këto kombe të hezitojnë të dalin kundër Rusisë dhe Putinit.

Lindja e Mesme

Jashtë Iranit, Siria është i vetmi vend që nuk ka votuar në favor të Ukrainës në votimin e fundit të OKB-së tetorin e kaluar. Ashtu si Irani, megjithatë, ata jo vetëm abstenuan nga votimi, por e kundërshtuan.

Për më shumë se një dekadë, Vladimir Putin ka mbështetur regjimin sirian të Bashar Al-Assad kundër shumë lëvizjeve rebele të mbështetura nga perëndimi në rajon.

Ndërsa vendi i shkatërruar nga lufta është i paaftë të ofrojë ndonjë mbështetje thelbësore përsëri për Rusinë, dhe po ripranohet ngadalë në komunitetin e Lindjes së Mesme, aleanca e tij me Vladimir Putin është shumë e nevojshme.

Azia Qendrore

E njohur në gjuhën e folur si "Stans", Azia Qendrore përfshin Uzbekistanin, Taxhikistanin, Turkmenistanin, Kazakistanin dhe Kirgistanin, të cilët të gjithë kanë marrëdhënie ekonomike dhe sociale me Rusinë.Migrimi i kryqëzuar midis këtyre vendeve dhe Rusisë është rritur që kur Putini pushtoi Ukrainën dhe të gjithë ata kanë abstenuar nga votimi kundër Rusisë në Kombet e Bashkuara.Megjithatë, të gjithë po i përmbahen sanksioneve perëndimore kundër Rusisë.

Bankat e rajonit nuk pranojnë kartat ruse të pagesave MIR, për shembull, dhe vetëm Kazakistani e lejon përdorimin e tyre nga individë private, dhe vetëm pasi të marrë miratimin e SHBA për ta bërë këtë. Marrëdhënia e tyre me Rusinë, si dhe me Perëndimin, është ajo që i jep përparësi "prosperitetit ekonomik" mbi të gjitha.

Për më tepër, analistët besojnë se sa më gjatë të mbetet Rusia në Ukrainë, ekonomia e saj ushtarake dhe e brendshme të vuajë rëndë, aq më pak ka gjasa që "Stans" të ndiejnë nevojën për të luajtur me të dyja palët.

Mafia në kohën e luftës, si kanë ndryshuar lidhjet ruso-ukrainase pas agresionit

Lufta ruse në Ukrainë ka çoroditur lidhjet e hershme të botës së krimit mes Rusisë dhe Ukrainës. Një trafikant në Odesa, i prezantuar vetëm me emrin Kirim, sqaron se si ndryshuan marrëdhëniet mes dy palëve.

“Pjesa dërrmuese e kriminelëve ukrainas dolën në krah të Ukrainës. Kanë një pozicion pro-Ukrainas. Shumë kriminelë të vjetër, me qëllime të mira, po bëjnë donacione për forcat e armatosura ukrainase, po i ndihmojnë si të munden”- shprehet Kirim.

Rrjetet ndërkufitare të trafikut të drogës, armëve dhe qënieve njerëzore që bëheshin mes Ukrainës dhe Rusisë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik janë konsideruar ndër më të fuqishmet në botë. Këto lidhje janë shpërbërë, por jo tërësisht.

Sulmi i trupave ruse ndaj Ukrainës në shkurt të 2022-shit çoi në shpërbërjen e një aksi të fuqishëm trafiku, që zgjatej për disa qindra kilometra nga kufiri rus drejt Evropës.

Bashkëpunimi kriminal mes dy vendeve, që ndajnë lidhje kulturore, gjuhësore dhe historike, ka shkëlqyer që nga fillimi i viteve ’90, shoqëruar me një korrupsion të lartë. Edhe Kirim, trafikanti, i ka ndërprerë lidhjet me rusët. Por jo të gjithë e kanë bërë këtë.

“Situata politike ka ndryshuar. Unë i kam prerë lidhjet me këdo që ishte pro-rus. Ata vazhdojnë të bëjnë të njëjtën gjë, të bërtasin se ekziston vetëm Rusia. Ka plot shtetas rusë me të cilët unë bëj biznes, por që e kuptojnë situatën dhe mbështesin Ukrainën. Ata e mallkojnë Rusinë”- shton ai.

Kirim vë në dukje se ka edhe kriminelë që kanë vënë paratë para luftës. Por ka edhe nga ata që u janë bashkuar luftimeve në vijën e frontit. Ndërsa shoqata e vetëquajtur Bota e Krimit të Odesës ka rrëfyer se shërbimet ukrainase të sigurisë u kishin kërkuar kriminelëve të ndërprisnin aktivitetet e tyre me rusët kur Rusia nisi Pushtimin. Megjithatë ka edhe nga ata që e përdorin luftën për t’u afirmuar, apo sigurojnë paprekshmëri nga autoritetet në këmbim të mbështetjes.

Australia do të shpallë paketën e re të ndihmës së sigurisë për Ukrainën në korrik

Qeveria australiane do të shpallë një tjetër paketë ndihme sigurie për Ukrainën në korrik.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov e ka bërë të ditur këtë në Twitter pas takimit të tij me zëvendëskryeministrin e Australisë, Ministrin e Mbrojtjes Richard Marles.

“Patëm një takim kuptimplotë me nderin Richard Marles, zëvendëskryeministër i Australisë, Ministër i Mbrojtjes. Ne diskutuam për prioritetet e Ukrainës për forcimin e aftësive të mbrojtjes. Një paketë tjetër e ndihmës për sigurinë do të shpallet nga qeveria australiane në korrik”, thuhet në mesazh.

Reznikov vuri në dukje se gjatë takimit ai i kërkoi Australisë të shqyrtonte mundësinë e trajnimit të pilotëve ukrainas.

“U kërkova miqve tanë australianë që të shqyrtojnë mundësinë e trajnimit të pilotëve ukrainas, sigurimin e automjeteve të evakuimit mjekësor dhe mjeteve të luftës elektronike kundër dronëve. U preka nga komentet e kolegut tim të admirimit për guximin e jashtëzakonshëm të Ukrainës që frymëzon kaq shumë njerëz,” tha ministri.

Reznikov tha gjithashtu se ishte takuar me ministrat e mbrojtjes të Singaporit dhe Zelandës së Re.

Holandezët duan të blejnë tanke Leopard 1 për Ukrainën nga kompania zvicerane

Holanda do t’i kërkojë qeverisë zvicerane leje për të blerë tanke luftarake Leopard 1 nga një kompani zvicerane me qëllim që t’i dorëzojë ato në Ukrainë.

Qeveria holandeze në shkurt tha se do të dorëzonte të paktën 100 tanke Leopard One në Ukrainë në bashkëpunim me Gjermaninë dhe Danimarkën.

Ministria e Mbrojtjes tha se dorëzimi i mundshëm i raportuar nga ANP ishte pjesë e atij plani origjinal, por nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për detaje të mëtejshme.

Zyra e kryeministrit Mark Rutte nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Muajin e kaluar qeveria zvicerane tashmë ka mbështetur dekomisionimin e 25 tankeve të avancuara të betejës Leopard 2 me synimin për t’i shitur ato në Gjermani.

Por shitja e tankeve është një çështje e ndjeshme në Zvicër pasi ligjet e neutralitetit dhe një embargo e veçantë e armëve nënkuptojnë se vendit i ndalohet të dërgojë armë direkt në Ukrainë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat