Populli norvegjez është i qartë: Norvegjia duhet t'i japë Ukrainës avionë luftarakë F16!

Evropë

Populli norvegjez është i qartë: Norvegjia duhet t'i japë Ukrainës avionë luftarakë F16!

Nga: Hamdi Rafuna Më: 4 qershor 2023 Në ora: 22:42
Foto ilustrim

Një shumicë e qartë e popullsisë është në favor të dërgimit të avionëve norvegjezë F16 në Ukrainë. Jens Stoltenberg i thotë për Nettavisen se do të jetë një tragjedi nëse Putini e fiton luftën!

Kjo tregon një mbështetje të plotë midis njerëzve që Ukraina të marrë të gjitha mjetet e nevojshme për të fituar luftën, thotë Jørn Sund-Henriksen për Nettavisen.
Ai është drejtuesi i Shoqatës së Miqve Norvegjez-Ukrainas, i cili porositi sondazhet nga Norstat. Mbi 1000 njerëz janë përgjigjur. Sondazhi tregon se 81 për qind e të anketuarve plotësisht ose pjesërisht pajtohen që Norvegjia duhet të kontribuojë me avionë luftarakë F16 në Ukrainë. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, mendon se kjo është diçka mirë.

Unë i marr këto shifra si shprehje se në Norvegji ka një përkrahje shumë të fortë për mbështetjen e Ukrainës. Norvegjezët shohin atë që shohin, por edhe njerëzit në vendet e tjera të NATO-s e ndajnë këtë mendim.

Është një tragjedi për popullin e Ukrainës nëse fiton Putini, gjithashtu e rrezikshme për ne, sepse atëherë mesazhi për Putinin dhe udhëheqësit e tjerë autoritarë është se kur përdorin forcën ushtarake, ata marrin atë që duan, dhe atëherë ne bëhemi më të prekshëm. Është në interesin tonë të politikës së sigurisë të mbështesim Ukrainën, ky është mesazhi i qartë i Stoltenberg, në një intervistë me Nettavisen.

Norvegjia, së bashku me vendet e tjera, duhet të kontribuojë me avionë luftarakë F16 në Ukrainë? Një total prej 81 për qind e të pyeturve pajtohen plotësisht ose pjesërisht. Ukraina duhet të marrë F-16 modernë nga vendet perëndimore? Një total prej 84 për qind e të pyeturve pajtohen plotësisht ose pjesërisht,
16 për qind pjesërisht ose plotësisht nuk pajtohen. A duhet Norvegjia të vazhdojë të ofrojë pajisje ushtarake për Ukrainën?

Një total prej 88 përqind pajtohen plotësisht ose pjesërisht. 13 për qind pjesërisht ose plotësisht nuk pajtohen. Jørn Sund-Henriksen është gjithashtu një kolumnist i rregullt i Ukrainës në Nettavisen dhe thotë se Ukraina varet nga mbrojtja ajrore dhe avionët F16 për të detyruar forcat ruse të largohen nga vendi. Është e qartë se populli norvegjez mendon se kjo është e rëndësishme dhe e drejtë, thotë Sund-Henriksen.
 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat