Kryeministri britanik dëshiron të ndalojë këdo që ka lindur pas vitit 2009 të blejë cigare

Evropë

Kryeministri britanik dëshiron të ndalojë këdo që ka lindur pas vitit 2009 të blejë cigare

Më: 22 shtator 2023 Në ora: 20:49
Foto ilustrim

Kryeministri britanik, Rishi Sunak po mendon të prezantojë një nga masat më të rrepta kundër pirjes së duhanit në botë, e cila në mënyrë efektive do të ndalonte fare brezin e ardhshëm të blejë cigare.

Burimet e Whitehall thanë se kryeministri po shqyrtonte masa të ngjashme me ato të prezantuara nga Zelanda e Re.

Këto përfshijnë rritjen e përhershme të moshës ligjore për pirjen e duhanit në mënyrë që duhani të mos i shitet askujt të lindur pas 1 janarit të vitit 2009.

Një politikë e stilit të Zelandës së Re pa duhan do të nënkuptonte heqjen e plotë të cigareve për brezat e rinj, raporton theguardian.

Nën ish-kryeministren Jacinda Ardern, Zelanda e Re miratoi gjithashtu ligje për të reduktuar përmbajtjen e nikotinës në produktet e duhanit dhe ato të shiten vetëm në dyqane të specializuara të duhanit, në vend të dyqaneve dhe supermarketeve të zakonshme.

Laburistët kanë thënë më parë se janë duke u konsultuar për heqjen graduale të shitjes së cigareve për të rinjtë në mënyrë të ngjashme me Zelandën e Re, dhe ministri në hije i shëndetësisë, Wes Streeting, tha në janar se donte të zbulonte nëse kishte një “vullnet për ndryshim”.

Politikat në shqyrtim janë pjesë e fushatës së re të ekipit të Sunak që synon konsumatorët përpara zgjedhjeve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat