Ushtria ukrainase: Sulmet ruse shkaktuan dëme të konsiderueshme në portin e Odesës

Evropë

Ushtria ukrainase: Sulmet ruse shkaktuan dëme të konsiderueshme në portin e Odesës

Më: 25 shtator 2023 Në ora: 08:25
Foto ilustrim

Porti jugor i portit të Odesa-s pësoi dëmtime të konsiderueshme në sulmet ruse gjatë natës, sipas zyrtarëve ushtarakë ukrainas.

Në një postim në Telegram, Forcat e Mbrojtjes të Jugut të Ukrainës thanë se Rusia lëshoi ​​dy raketa supersonike Oniks, 12 raketa lundrimi Kalibr dhe 19 drone Shahed në Odesa gjatë natës, shkruan CNN.

“Mbrojtja ajrore kapi të gjithë dronët dhe 11 raketa Kalibr, por “për fat të keq, armiku goditi infrastrukturën portuale”, tha ai.

Sulmet shkaktuan gjithashtu një zjarr në një hotel të shuar.

Rusia ka sulmuar në mënyrë të përsëritur Odesën në muajt e fundit, duke synuar infrastrukturën e grurit të Ukrainës pas rënies së marrëveshjes së drithit në Detin e Zi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat