LIVE: “Kryengritje kundër Putinit”/ Akuzohet Finlanda - Publikohen pamjet, me HIMARS-in amerikan goditet komanda ruse në Kherson

Evropë

LIVE: “Kryengritje kundër Putinit”/ Akuzohet Finlanda - Publikohen pamjet, me HIMARS-in amerikan goditet komanda ruse në Kherson

Nga: Bota sot Më: 26 shtator 2023 Në ora: 06:56 Përditësuar në ora: 17:04 më 26.09.2023
Foto ilustrim

Lavrov ‘tërbohet’ me Finlandën, e akuzon se po përpiqet të shkaktojë një kryengritje kundër Putinit

Vendi i fundit evropian që ka shkaktuar zemërimin publik të figurave të larta të Kremlinit është Finlanda.

Sergey Lavrov, ministri i Jashtëm rus, tha në një konferencë shtypi se vendi nordik kishte shkatërruar statusin dhe reputacionin e tij neutral dhe i është bashkuar “projektit anti-rus të Shteteve të Bashkuara”, shkruan Sky News.

Ai tha: “Jam i befasuar me shpejtësinë me të cilën Finlanda ka shkatërruar statusin e saj neutral dhe reputacionin e saj dhe i është bashkuar projektit anti-rus të Shteteve të Bashkuara.”

Lavrov e përshkroi sugjerimin e Elina Valtonen, ministres së Jashtme finlandeze, se rusët duhet të paguajnë “një çmim” për atë që po ndodhte në Ukrainë si “absolutisht të dëshpëruar”.

Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Burime brenda shërbimit sekret ukrainas (SBU), ka konfirmuar se forcat ukrainase kanë goditur “selinë” e ushtrisë ruse në rajonin e pushtuar përkohësisht Kherson.

Pretendohet se aksioni i ushtrisë ukrainase u realizua, pas marrjes së informatave për prezencën e rusëve.

Në rrjetet sociale është publikuar videoja ku shihet momenti kur objekti goditet dhe ngritet një re tymi.

Burime në SBU thonë se raketa e HIMARS-it amerikan “vizitoi” ushtarët rusë gjatë takimit të tyre të përditshëm.

“Takimi përfundoi më herët; tetë eprorë humbën jetën e një është plagosur”, u tha ndër tjera nga ukrainasit.

Ndryshe, rajoni i Khersonit gjendet në jug të Ukrainës, kurse Rusia vitin e kaluar e aneksoi.

Pavarësisht kësaj, ushtria ruse tani kontrollon vetëm një pjesë të këtij rajoni.

 

Rusia sulmon zonën kufitare midis Ukrainës dhe territorit të NATO-s

Forcat ruse në muajt e fundit kanë shënjestruar një numër zonash kufitare midis Ukrainës dhe vendeve anëtare të NATO-s.

Rajonet perëndimore pranë Polonisë janë goditur në mënyrë të përsëritur nga sulmet ajrore, ndërsa Bullgaria shkatërroi një pajisje të lidhur me një dron që u ul në territorin e saj këtë muaj.

Lidhur me këtë të fundit, nga atje thanë se besonin se ishte “e lidhur me luftën që Rusia nisi kundër Ukrainës”.

Dhe incidenti i fundit i tillë ka parë një sulm me dron që ka shkaktuar mbylljen e pikës kufitare Orlivka-Isaccea që lidh vendin me Rumaninë.

Zëdhënësja ushtarake ukrainase Natalia Humeniuk tha se dronët goditën vetëm anën ukrainase të kufirit, por raportet tregojnë se lanë dhjetëra kamionë të dëmtuar.

Ndërkohë Oleh Kiper, guvernator i rajonit jugor të Odesas, i cili përfshin portet e lumit Danub të Izmail dhe Reni, tha se një ndërtesë e pikës kufitare, objektet e magazinimit dhe më shumë se 30 kamionë dhe makina u dëmtuan dhe se dy persona ishin lënduar. 

Zbulohet incidenti i bujshëm me avionët rusë dhe italianë, ja si u shmang përplasja e rrezikshme në qiell

Rusia nuk humbet asnjë rast për të provokuar NATO-n dhe aleanca nuk humbet po ashtu asnjë rast për të treguar se mund të përballojë çdo kërcënim.

Së fundmi, në një demonstrim të qartë të angazhimit të NATO-s për të mbrojtur hapësirën e saj ajrore nga kërcënimet e jashtme, dy avionë luftarakë-bombardues italianë F - 35A u ngritën në qiell nga baza ajrore Malbork, në Poloni, për të kapur dhe kthyer sa më shumë Su-30 ruse që iu afruan, pa asnjë paralajmërim. Avionët e Forcave Ajrore Italiane ndodheshin në territorin e Varshavës për operacione policore ndërkombëtare të koordinuara nga Aleanca Atlantike.

Si pjesë e përpjekjeve të NATO-s për të ruajtur sigurinë e hapësirës ajrore evropiane, radarët zbuluan avionë rusë të paidentifikuar që fluturonin pranë kufijve të aleancës Atlantike, duke shkaktuar një përgjigje.

Kështu u zhvillua një përleshje mbi ujërat e Detit Baltik për çiftin F-35A të Forcave Ajrore Italiane të cilat u përballën me kërcënimin e padëshiruar të përfaqësuar nga dy Su-30 ruse.

“Zakonet” e Moskës

Ashtu siç pritej, sepse skena si kjo sigurisht që nuk janë asgjë e re. Avionët rusë ngrihen, pastaj fikin fenerët e pozicionit të tyre, ngjiten në lartësi derisa të kalojnë korridoret e përdorura për avionët dhe fluturojnë rreth 2 Mach, një shpejtësi pothuajse dyfishi i shpejtësisë së zërit.

Në çdo rast, sapo avionët luftarakë rusë të ngrihen, satelitët dhe avionët spiun të NATO-s fillojnë t'i monitorojnë në çast.

Në rast se mjetet e Kremlinit marrin një trajektore që tregon një tangjence, pra shkelje,në kufijtë e NATO-s, atëherë shkaktohet përplasja. Komanda e ngritjes së shpejtë të avionëve është përgjegjës për policimin dhe mbrojtjen e kufijve të vendeve të NATO-s

. Precedentët janë të shumtë. Më 5 korrik të vitit të kaluar, Forca Ajrore Mbretërore Britanike (RAF) njoftoi se Eurofighter Typhoons në Estoni, pjesë e një misioni të vazhdueshëm të NATO-s për të mbrojtur kufijtë e Aleancës, ishin mobilizuar për të kapur një avion të Forcave Ajrore Ruse Tu-214 të shoqëruar nga dy Su-30M Flanker.

Avionët e Kremlinit po udhëtonin midis Rusisë kontinentale dhe Kaliningradit, duke përshkuar hapësirën ajrore të Aleancës Atlantike dhe pa pasur kontakte me agjencitë rajonale të kontrollit të hapësirës ajrore.

Prandaj forca britanike reagoi, për të parandaluar manovrën e rrezikshme të Moskës që të gjeneronte një aksident me rezultate të pamundura për t'u parashikuar. Në atë rast, Typhoons kishin ndjekur avionin armik dhe luftëtarët shoqërues ndërsa fluturonin brenda dhe jashtë rajonit të Kaliningradit.

Incidentet dhe provokimet

Kohët e fundit, avionët britanikë kapën disa avionë rusë që fluturonin pranë hapësirës së NATO-s.

Më 20 qershor, avionët e RAF u dërguan për të kapur një Tupolev Tu-134 të Marinës Ruse dhe dy Sukhoi Su-27 në krah. Një incident pothuajse i njëjtë ndodhi më 16 qershor, me avionët e zakonshëm RAF të thirrur për të kapur një IL-20 Coot A të Forcave Ajrore Ruse dhe dy Su-27 pranë hapësirës ajrore të Estonisë.

Me këto manovra, Rusia teston kohën e reagimit të avionëve kundërshtarë, ndërsa avionët e NATO-s përgjigjen duke zbatuar strategjitë e vendosura në stërvitje.Moska nuk ka hezituar të dërgojë “mesazhe” vitet e fundit duke dërguar avionët e saj ushtarakë jo shumë larg hapësirës ajrore sovrane të vendeve evropiane.

Që nga aneksimi i Krimesë nga Rusia në 2014, anëtarët e krahut lindor të NATO-s, duke përfshirë tre shtetet baltike, Poloninë, Bullgarinë dhe Rumaninë, përfitojnë nga një e ashtuquajtur "polici qiellore" e përforcuar nga NATO. Në vitin 2022, forcat ajrore të NATO-s në të gjithë Evropën u përpoqën rreth 570 herë për të kapur aeroplanët ushtarakë rusë që i afroheshin hapësirës ajrore të Aleancës, sipas NATO-s.

"Shumica dërrmuese e takimeve ajrore ishin të sigurta dhe profesionale," tha një zyrtar i NATO-s.

“Në disa raste, avionët ushtarakë rusë kryen manovra të rrezikshme duke fluturuar në hapësirën ajrore ndërkombëtare”, shtoi zyrtari.

Megjithatë, kjo duket si një lojë “si macja me miun”, ndonëse pasojat janë jashtëzakonisht shumë serioze.

Nga mike në armike, Rusia i shpall luftë Armenisë

Rusia dhe Armenia jo vetëm që nuk janë më vende mike, por mesa duket shpejt po shndërrohen në armike, bazuar në “tradhtinë” e rusëve, zhgënjimin e armenëve dhe kërcënimet e ndërsjellta.

Të gjitha ngjarjet duket se janë pasojë e rindezjes së një konflikti 30-vjeçar. Kur Armenia i bëri thirrje Rusisë të martën që të ndërhynte pasi Azerbajxhani nisi operacionet "anti-terroriste" në rajonin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut, u bë shpejt e qartë se 2000 paqeruajtësit rusë të vendosur atje do të qëndronin mënjanë.

Të vendosur përgjatë autostradës kryesore që kalon nëpër zonën e kontestuar, paqeruajtësit rusë mbërritën në rajon në vitin 2020 nën një mandat pesë-vjeçar pasi Moska ndërmjetësoi përfundimin e konfliktit të mëparshëm midis dy vendeve.

Me një bazë ushtarake në Armeni, Rusia ka qenë prej kohësh garantuesi i sigurisë së vendit, duke përfshirë menaxhimin e tensioneve mbi Nagorno-Karabakun, por ndërsa Azerbajxhani nisi ofensivën e tij në rajonin e shkëputur malor, Moska e bëri të qartë se trupat e saj nuk kishin ndërmend të ndërhynin.

Përplasja me Armeninë

Të hënën, Rusia i tha kryeministrit armen Nikol Pashinyan se ai vetë ishte fajtor për fitoren e Azerbajxhanit në Nagorno-Karabakh, sepse ai këmbënguli për afrimin me Perëndimin në vend që të punonte për paqen me Moskën dhe Bakun.

Në një fjalim të dielën, Pashinyan tha se Rusia kishte dështuar Armeninë duke mos ofruar më shumë ndihmë për të shmangur humbjen në rajonin me shumicë armene, i cili është një pjesë e njohur ndërkombëtarisht e Azerbajxhanit. Kryeministri armen ka njoftuar se do të duhet të ndryshojë aleancat e sigurisë së vendit. Ministria e Punëve të Jashtme ruse dha një përgjigje të ashpër.

“Ne jemi të bindur se lidershipi në Jerevan po bën një gabim të madh duke u përpjekur qëllimisht të shkatërrojë lidhjet e shumta dhe shekullore me Rusinë, ndërsa e mban vendin peng të lojërave gjeopolitike të Perëndimit”, thuhet në deklaratë.

Rusia ka rreth 2 mijë paqeruajtës në zonë dhe pretendon se Pashinyan tani po përpiqet të shmangë përgjegjësinë për humbjen duke ia drejtuar Moskës "fajin për dështimet në politikën e brendshme dhe ndërkombëtare". Deklarata e Pashinyan për ndryshimin e aleancave tregon se ai po përgatitet të braktisë aleancën me Moskën dhe të kthehet plotësisht drejt Perëndimit, tha ministria ruse.

Moska beson se autoritetet në Jerevan filluan "histerinë anti-ruse" në mediat armene dhe mohon se qëndron prapa protestave kundër qeverisë së Pashinyan.

“Kreu i qeverisë armene duhet ta dijë mirë se Moska nuk merr pjesë në gjëra të tilla, ndryshe nga Perëndimi, i cili është mjaft i aftë në organizimin e ‘revolucioneve me ngjyra’”, thuhet në deklaratë.

Roli i Turqisë

Situata është e ndryshme në Armeni dhe Gjeorgji, larg demokracive të përsosura, por megjithatë demokracive. Për të rifituar terren në zonë, Moskës do t'i duhet të përdorë "fuqinë e butë" të një fuqie të madhe.

Por pas luftës kjo tani u reduktua në zero. Këtu, hyn në lojë një tjetër mike e Rusisë: Turqia. Gjeorgjia dhe Armenia, duke kapërcyer kufirin e "përplasjes së qytetërimeve" midis të krishterëve ortodoksë dhe myslimanëve, kanë krijuar marrëdhënie me protagonistin tjetër të madh të ekuilibrit gjeopolitik në rajon: Turqinë e Recep Tayypp Erdogan.

Gjithashtu në këtë rast, prania e vendit në zonë lidhet me një të kaluar shekullore: shumica e luftërave për Kaukazin ishin luftëra ruso-turke.

Por këtë herë, pas tërheqjeve shekullore, Turqia ka avantazh. Ajo që e afron atë me Azerbajxhanin në zhvillim nuk është vetëm lidhja fetare, por edhe lidhja etniko-gjuhësore: nuk ka asnjë Azerbajxhanas që nuk e kupton gjuhën e Ankarasë.

Në të vërtetë: sipas rrymave panturaniste, më nacionalistët e politikës lokale, Turqia dhe vendet e tjera turqishtfolëse janë në fakt një komb i vetëm që duhet të synojë njohjen politike.

Perëndimi shfaqet në rënie. Ankaraja duket se synon të jetë një nga qendrat e një ekuilibri multipolar që do të ndërtohet. Është hapi i parë i një Turqie “postperëndimore”, shkruante revista “Foreign Affairs”. Dhe Kaukazi do të jetë pika e tij e nisjes.

Tërësisht ndryshe nga sot, finlandezët nxjerrin faktet e bujshme të Vladimir Putin nga arkivat, zbulojnë vizitën sekrete të presidentit rus në vitet ‘90

Televizioni shtetëror finlandez ka publikuar një video të vjetër të liderit rus Vladimir Putin, e cila është realizuar gjatë vizitës së tij në Finlandë në fillim të viteve '90.

Putini ka veshur tuta, dhe flokët e tij janë më të gjata se sa jemi mësuar ta shohim. Është një regjistrim amator që shërbimi publik shtetëror në Finlandë e ka marrë nga një burim anonim. Ajo u krijua më 1 maj, në Ditën Ndërkombëtare të Punës, menjëherë pasi Putin, i cili atëherë ishte 40 vjeç dhe ishte oficer i KGB-së, u bë këshilltar i Anatoli Sobchak, kryetarit të atëhershëm të Shën Petersburgut, raporton “The Guardian”. Në video, Putin dhe Sobchak luajnë pingpong.

Në një moment, Putin buzëqesh dhe gjithashtu kruan qafën disa here, i vetëdijshëm se po filmohet. Në një moment, Lyudmila, gruaja e Putinit në atë kohë, mund të shihet në video. Shihen edhe vajzat e tyre Maria dhe Katerina.

Gjithçka ndodhi në një vilë që i përkiste kompanisë finlandeze Thomesto, e cila importonte lëndë drusore nga Finlanda, në ishullin Torsö në Raseborg, në bregun jugor të Finlandës. Putin u kthye në Leningrad, ose Shën Petersburg i sotëm, në vitin 1990, pasi kishte kaluar pesë vjet si oficer i inteligjencës i shërbimit sekret sovjetik në Dresden.

Ai iu bashkua ekipit të Sobçakut dhe u bë kreu i komitetit të marrëdhënieve me jashtë.

Akuzat e para ndaj Putinit për shkak të korrupsionit datojnë në këtë periudhë.

Vladimir Putin pretendoi se u largua nga KGB-ja në gusht 1991 në shenjë proteste ndaj përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit kundër Mikhail Gorbachev. Sipas burimeve të YLE, Putin ka konfirmuar gjatë vizitës se ka punuar për shërbimin sekret.

Koha po mbaron për Zelenskyn, presidenti ukrainas mund të rrëzohet shumë shpejt, ja kush do ta ketë në dorë fatin e tij

Volodymyr Zelensky, nga Otava ku ndodhej për një vizitë shtetërore, përsëriti se dëshiron t'i mbajë zgjedhjet presidenciale të Ukrainës siç ishte planifikuar, pra në fund të mandatit të tij, në prill 2024.

Muajin e kaluar ai kishte thënë se ishte gati, por deklarata e tij nxiti shumë polemika. Natyrisht, sepse nxjerrja e qytetarëve të një vendi në gjendje lufte, nga shtëpia për të votuar, paraqet probleme të mëdha ligjore dhe praktike.

Shumë rajone do të mbeten të përjashtuara, ato të okupuara ose në të cilat ka luftime dhe do të kishte miliona refugjatë dhe dhjetëra mijëra qytetarë të dëbuar nga armiku në Rusi.

Zelensky kishte thënë se ishte i gatshëm, sidomos nëse konsultohej me ndërkombëtarët dhe siguronte ndihmën e tyre, pëlqimin e Parlamentit dhe me kushtin që të gjithë ukrainasit të mund të merrnin pjesë. Por kushtet janë sa logjike aq edhe të parealizueshme.

Zgjedhjet në Ukrainë

Duke iu rikthyer çështjes në Kanada, lideri ukrainas këtë herë përmendi vetëm një pengesë: njerëzit, sipas tij, duan të shpenzojnë vetëm për luftë. Dhe lufta është pengesa e vërtetë për votim.

Tashmë, është e qartë se refreni është ai i ndihmës së huaj, por këmbëngulja me të cilën ish-aktori po i rikthehet çështjes së votimit duket e lidhur me momentin e veçantë që po kalon konflikti. Nuk është e saktë të flitet për një ngërç, por avancimi i forcave verdheblu është i ngadaltë edhe sipas Kievit.

Dhe pastaj: Ukraina është një demokraci. Nëse konflikti vazhdon për një kohë të gjatë dhe preferenca për udhëheqje dominuese rritet gjatë kohës së luftës, dikush mund të pyesë veten nëse Ukraina do të anojë drejt autoritarizmit.

Por sipas studimeve ata preferojnë një udhëheqës më liberal dhe më kompetent për kohë paqeje.Pra dëshirat e tyre mund të ndryshojnë pas luftës.

Megjithatë, ka shumë pak gjasa, dhe pikërisht për shkak të nevojave aktuale që Zelensky të zëvendësohet gjatë konfliktit: Kievi do të tregonte një shenjë dobësie në luftë.

Rrëzimi i Zelenskyt

Por çfarë ndodh nëse lufta, siç parashikon NATO, do të zgjasë shumë më gjatë? Volodymyr do të jetë president përjetë? Nuk do të ishte një publicitet i mirë as për Ukrainën, as për demokracinë. Z

elensky nga ana tjetër e di se fati i tij si politikan, dhe jo vetëm kaq, është i lidhur me suksesin e kundërofensivës. Populli vazhdon ta mbështesë masivisht, sipas sondazheve, por çfarë do të ndodhte nëse do të shkonim në zgjedhje pas përfundimit të luftës dhe pa Krimenë dhe Donbasin? Kaq shumë sakrifica për asgjë do t'i shtynin votuesit të rrëzonin kreun aktual të shtetit.

Për më tepër, rizgjedhja nuk mund të ishte e sigurt edhe në kushte më të mira për Volodimyr Zelensky, veçanërisht nëse një i preferuar i popullatës zgjedh të kandidojë. Këta mund të jenë gjenerali Valerii Zaluzhnyi, i cili deri tani mohon ambiciet politike, apo si kryetari i bashkisë së kryeqytetit, ish-boksieri Vitali Klytchko.

Midis emrave përmendim Viktor Pinchuk, i cili që nga fillimi i pushtimit u ka kërkuar vendeve perëndimore të rrisin mbështetjen e tyre ushtarake dhe ka kritikuar disa vende, si Gjermania, për hezitimet e tyre fillestare në lidhje me dërgesën e armëve.

7 muaj kohë

Sa i përket kontekstit ndërkombëtar, gjërat po ndryshojnë. Jo në një drejtim të vetëm.Zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara dheEvropë po tronditin frontin aleat.

Elektorati amerikan ndonëse i urren rusët edhe më shumë se “Cari” i tyre, nuk dëshiron më të shpërdorojë burimet ekonomike që mund të përdoren brenda vendit, nga siguria deri te lufta kundër emigracionit dhe për riarmatim.

E megjithatë armët amerikane vazhdojnë të mbërrijnë në Ukrainë, madje gjithnjë e më të sofistikuara dhe të fuqishme.

Presioni nga Pentagoni po rritet gjithashtu që aleati heroik dhe i mprehtë të rishikojë strategjinë e tij: New York Times pohoi së fundmi se gjeneralët amerikanë i janë rikthyer kërkesës që Kievi të përqëndrohet në jug. Ka një thirrje për të racionalizuar përpjekjet e luftës, duke filluar nga prestigjiozja “The Economist”.

Dhe shtatë muajt e kohës që Zelensky i dha vetes, me pak fjalë, mund të jenë vendimtarët për fitoren ose për armëpushimin.

Breshëria e raketave gjunjëzon Rusinë, ja pse pas sulmit që eliminoi gjeneralët e besuar të Putinit fshihet dora e SHBA

Sulmi me raketa ukrainase në selinë e flotës ruse në Sevastopol, Krime, i ka dhënë një goditje të madhe zinxhirit komandues të ushtrisë së Moskës.

Objektivi ishte selia e flotës ruse të Detit të Zi: të paktën dy raketa goditën objektivin, duke goditur ndërtesën pikërisht në kohën kur po zhvillohej një takim midis oficerëve të lartë.

Sipas shefit të inteligjencës së Kievit, Kyrylo Budanov, breshëria e raketave “Storm Shadow” rezultoi në nëntë të vdekur dhe 16 të plagosur, duke përfshirë Alexander Romanchuk, gjeneralin përgjegjës për operacionet në frontin Zaporizhzhia.

Një tjetër viktimë do të ishte Oleg Tsekov, komandanti i forcave tokësore të Rusisë Arktike.

Nga admirali Viktor Sokolov, kreu i marinës së Kremlinit në Detin e Zi, nuk ka ende asnjë lajm.Informacioni nuk është ende i konfirmuar: rusët e minimizuan menjëherë sulmin, duke pretenduar se viktima e vetme ishte një roje, ndërsa ukrainasit e festuan menjëherë ngjarjen si një fitore të madhe.

E vetmja siguri është se Kievi e dinte për takimin e zyrtarëve të lartë dhe e dinte mirë ku gjendej ndërtesa ku do të zhvillohej. Pra, asgjë nuk ishte rastësi, madje mund të ketë dorë edhe Perëndimi.

Hipotezat

Sulmi mund të tregojë se ka patur një infiltrim të agjentëve ukrainas në Sevastopol. Çështja, megjithatë, është të kuptojmë se deri në çfarë niveli kanë arritur të depërtojnë.

Në rastin më të keq, për Kremlinin, ata mund të jenë burra të regjistruar mes rojeve ose në pozicione të tjera pranë figurave të shquara ushtarake. Ose edhe, si në historitë më të mira të spiunazhit, operativët e SBU mund të jenë brenda selisë së Sevastopolit.

Flota e Detit të Zi është bërë një objektiv kryesor i ushtrisë ukrainase, kështu që nuk do të ishte absurde të mendohej se Kievi ka shpenzuar kohë dhe burime për të siguruar praninë e dikujt në Krime që është në gjendje të marrë informacione të rëndësishme, super lehtë dhe shpejt.

Ekziston edhe opsioni i NATO-s. Nuk është sekret se disa vende të Aleancës Atlantike kanë përdorur agjencitë e tyre të inteligjencës për të mbështetur përpjekjet e ushtrisë ukrainase, veçanërisht përmes imazheve satelitore dhe avionëve spiun mbi qiellin e Detit të Zi.EdheShtetet e Bashkuara mund të kenë infiltruar agjentë në një vend kaq vendimtar për makinerinë ruse të luftës si Sevastopoli.

Ekziston edhe mundësia e tradhtarëve brenda forcave të armatosura të Kremlinit që kanë rënë në kontakt me SBU-në. Diçka e tillë ka ndodhur edhe më parë tashmë dhe shembulli i fundit është dezertimi i një piloti helikopteri rus, i cili uli avionin e tij në bazën ukrainase në Poltava

“Prerje kokash”

Një hipotezë përfundimtare, bazuar në informacionin e disponueshëm për publikun e gjerë, më e mundshme është veprimi i grupeve partizane të pranishme në Krime.

Grupi Atesh, për shembull, dihet se ka kryer vazhdimisht aksione spiunazhi dhe sabotimi kundër ushtrisë ruse në bashkëpunim me 007-at e Kievit. Përsëri, duhet vënë në dyshim niveli i depërtimit të këtyre rebelëve brenda strukturës hierarkike ose mbështetëse të ushtrisë ruse.

Të gjitha këtyre teorive, duhet të shtojmë dobësitë tashmë të njohura të forcave të Kremlinit, veçanërisht në lidhje me mungesën e sigurisë në komunikim dhe mungesën e efektivitetit, në dritën e kësaj dhe shumë ngjarjeve të tjera, të shërbimeve sekrete të Moskës, GRU dhe FSB.

Ky i fundit pësoi një sulm në Kursk mëngjesin e së dielës së 24 shtatorit. Një dron ukrainas goditi ndërtesën e Agjencisë së Sigurisë së Brendshme të Federatës, pranë qendrës së qytetit. Për më tepër, sistemet e mbrojtjes ajrore të Kremlinit rezultuan të paefektshëm në ndalimin e raketave britanike, pavarësisht pranisë së tyre masive në portin e Krimesë.

E vërteta për atë që ndodhi në Sevastopol nuk ka gjasa të dalë së shpejti, dhe sigurisht jo para përfundimit të luftës. Intensifikimi i veprimeve të Ukrainës në gadishull mund të jetë pjesë e një strategjie për të "prerë këmbët" e trupave ruse në front.

Po ashtu, duket se kjo lëvizje tregon sa po e ndien Ukraina presionin për të patur sukses, në një kohë kur kundërofensiva nuk ka patur rezultatet e dëshiruara dhe të pritura.

Kupola e padukshme që mbron të gjithë Evropën nga sulmet raketore të armiqve në rrezik, ajo ka një të metë të madhe dhe Vladimir Putini ka armën e duhur për ta thyer

Pushtimi rus i Ukrainës e ktheu luftën përsëri në Evropë dhe vuri në fokus aftësitë mbrojtëse të NATO-s dhe Evropës.

Tani BE po armatoset dhe po përgatit strategji të reja mbrojtëse. Kjo përfshin mbrojtjen kundër sulmeve të mundshme raketore ruse në rast se konflikti ukrainas përshkallëzohet dhe ndodh një konfrontim me Moskën.

19 shtete evropiane marrin pjesë

Megjithatë, edhe në ombrellën mbrojtëse të NATO-s për Evropën, ka mangësi që duhen hequr nga sistemi i mbrojtjes kundërajrore European Sky Shield Initiative (ESSI - European Sky Shield), të cilin Gjermania e lançoi tetorin e kaluar.

Në atë kohë, 15 vende në margjinat e takimit të NATO-s në Bruksel nënshkruan një deklaratë të synimit për të krijuar një sistem evropian të mbrojtjes ajrore. Përveç Gjermanisë, këto janë: Belgjika, Bullgaria, Estonia, Finlanda, Britania e Madhe, Letonia, Lituania, Holanda, Norvegjia, Rumania, Sllovakia, Sllovenia, Republika Çeke dhe Hungaria.

Më vonë nismës iu bashkuan Danimarka, Suedia, Austria dhe Zvicra. Kancelari Olaf Scholz (SPD) foli më pas për një "përfitim sigurie për të gjithë Evropën" dhe argumentoi se një mbrojtje ajrore e përbashkët evropiane do të ishte më e lirë dhe më efikase sesa nëse secili vend do të kishte të vetin.

Megjithatë, Franca, Italia dhe Polonia nuk i janë bashkuar ende nismës. Parisi ka kritikuar planet për të blerë teknologji nga Izraeli dhe SHBA.

Qëllimi i ESSI është të prokurojë sisteme të mbrojtjes me rreze të shkurtër, të mesme dhe të gjatë për të qenë në gjendje të parandalojë të gjitha kërcënimet nga ajri.

Në faqen e saj të internetit, Ministria Gjermane e Mbrojtjes përcakton distancën e shkurtër si një distancë deri në 15 kilometra në distancë dhe deri në gjashtë kilometra në lartësi.

Gama e mesme është nga 15 deri në 50 kilometra në distancë dhe deri në 25 kilometra në lartësi, dhe një varg prej 50 kilometrash në gjerësi dhe deri në 35 kilometra në lartësi konsiderohet i madh.

IRIS-T për mbrojtje kundër sulmeve me dron

Në mbrojtjen kundërajrore me rreze të gjatë, ushtria gjermane (Bundeswehr) ka sistemin Patriot (Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target), i cili ende konsiderohet efektiv dhe duhet ruajtur, por edhe modernizuar.

Ky sistem raketor anti-ajror amerikan përdoret kundër avionëve, raketave të lundrimit dhe raketave me rreze të mesme veprimi. Që nga viti 1984, Patriot është bërë një pjesë integrale e mbrojtjes ajrore të shumë vendeve, përfshirë Gjermaninë.

Gjermania aktualisht ka 12 hendese Patriot. Kjo nuk është pothuajse e mjaftueshme për të mbuluar territorin e të gjithë vendit. Mbrojtja kundër raketave të lundrimit gjithashtu duhet të përmirësohet.

Për shkak të lartësisë së tyre të ulët të fluturimit dhe zbulimit shumë të vonë, mbrojtja zakonisht është e mundur vetëm duke përdorur sisteme moderne si Patriot ose IRIS-T.

Prandaj, sipas Bundeswehr-it, mbrojtja gjithëpërfshirëse është "jashtëzakonisht e shtrenjtë dhe e mundur vetëm me një numër të madh sistemesh dhe thekson nevojën për një qasje shumëkombëshe".

Shigjeta 3 kundër raketave jashtë atmosferës së Tokës

Një mangësi tjetër ekziston në mbrojtjen kundër raketave balistike me rreze të gjatë veprimi, të cilat mund të arrijnë objektivat e tyre jashtë atmosferës së Tokës.

"Ajo duhet të eliminohet shpejt, veçanërisht pasi Rusia tashmë i posedon këto armë. Gjermania duhet të jetë në gjendje të mbrohet më shpejt se sa ishte planifikuar më parë kundër raketave me rreze më të madhe se 1000 kilometra", thekson Ministria e Mbrojtjes.

Kjo mund të arrihet duke përdorur sistemin e mbrojtjes antiraketë amerikano-izraelite Arrow 3, i cili duhet të jetë në shërbim në Gjermani deri në fund të vitit 2025. Komisioni i Buxhetit dhe Komiteti i Mbrojtjes i Bundestagut Gjerman miratuan blerjen në qershor të këtij viti. Sipas informacioneve izraelite, kostot arrijnë në gati katër miliardë euro.

Shigjeta 3 mund të shkatërrojë sistemet e sulmit mbi 100 kilometra mbi atmosferë dhe ka një rreze veprimi deri në 2400 kilometra.

Rusët pretendojnë se kanë rrëzuar shtatë dronë mbi Belgorod

Njësitë ruse të mbrojtjes ajrore rrëzuan shtatë dronë ukrainas mbi rajonin jugor të Belgorodit të hënën, tha guvernatori rajonal Vyacheslav Gladkov në Telegram. 

Sipas z. Gladkov, nuk ka pasur viktima. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha më vonë se forcat ruse kishin shkatërruar dy drone mbi rajonin e Kurskut. 

Nuk janë dhënë detaje të sulmit.  

Të dy rajonet Belgorod dhe Kursk kufizohen me Ukrainën. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat