Ukraina kërkon 700 mln dollarë hua nga Banka Botërore, në mbështetje të bujqësisë

Evropë

Ukraina kërkon 700 mln dollarë hua nga Banka Botërore, në mbështetje të bujqësisë

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 13:03
Foto ilustrim

Ukraina do të marrë hua 700 milionë dollarë nga Banka Botërore për të mbështetur bujqësinë.

Për të marrë këtë shumë të majme ta parave për mbështetje emergjente për sektorin bujqësor këtë vit dhe vitin e ardhshëm, Ministria e bujqësisë e Ukrainës tha se Kievi ka filluar bisedimet me Bankën Botërore.

Ministria shtoi se ka nevojë për fonde shtesë për fermerët e vegjël dhe prodhuesit bujqësorë dhe ushqimorë, pasi vendi vazhdon të përballet me ndikimin ekonomik nga koha e luftës në Ukrainë.

Produktet bujqësore janë eksportet më të rëndësishme të Ukrainës, dhe në vitin 2021 ato arritën në 27.8  miliardë dollarë, raporton Aljazeera.com.

Kjo nënkupton se përbën 41 përqind të eksporteve të përgjithshme prej 68 miliardë dollarësh të vendit, sipas të dhënave të mbledhura nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat