​Arrestohen dy bashkëpunëtorët që ndihmuan rusin Artem Uss të arratisej nga Italia

Evropë

​Arrestohen dy bashkëpunëtorët që ndihmuan rusin Artem Uss të arratisej nga Italia

Më: 5 dhjetor 2023 Në ora: 22:09
Artem Uss

Dy nga pesë bashkëpunëtorët që dyshohet se ndihmuan biznesmenin rus Artem Uss të ikte nga arresti shtëpiak në Itali në mars, u arrestuan të martën, thanë burimet.

Njëri prej tyre, Boris Jovancic u arrestua në Desenzano, afër Breshias, ndërsa një tjetër u kap në Kroaci.

Uss, djali 40-vjeçar i një guvernatori të Siberisë dhe magnatit të naftës i afërt me presidentin rus Vladimir Putin, theu kyçin e këmbës ndërsa ishte në arrest shtëpiak në Basiglio, afër Milanos, dhe u arratis në Rusi pasi një gjykatë e Milanos kishte miratuar ekstradimin e tij në SHBA, ku ai kërkohet për akuza të shumta.

Ai thuhet se ka shfrytëzuar një rrjet ndërkombëtar të kontakteve, duke përfshirë një bandë kriminale serbe, për t'u larguar.

Uss ishte arrestuar në Itali me kërkesë të Shteteve të Bashkuara më 17 tetor 2022 dhe ishte transferuar në burg përpara se një trup gjykues prej tre gjyqtarësh i gjykatës së Milanos të miratonte kërkesën e tij për t'u transferuar në arrest shtëpiak.

Ambasada e SHBA-së në Romë thuhet se u kërkoi autoriteteve italiane të rishqyrtojnë për shkak të rrezikut të arratisjes, por ministria e drejtësisë u përgjigj se juridiksioni i takon gjykatave.

Një hetim për arratisjen është duke u zhvilluar. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat