​Ukraina thotë se ka fundosur një anije raketore ruse në Detin e Zi pranë Krimesë

Evropë

​Ukraina thotë se ka fundosur një anije raketore ruse në Detin e Zi pranë Krimesë

Më: 1 shkurt 2024 Në ora: 15:15
Foto ilustrim

Ukraina të enjten pretendoi se forcat e saj fundosën një anije raketore ruse që i përkiste flotës së Detit të Zi të Moskës.

Një deklaratë e Inteligjencës së Mbrojtjes së Ukrainës (HUR) tha se korveta e klasës Tarantul e quajtur Ivanovets u fundos nga njësitë speciale HUR gjatë natës.

“Operacioni u bë i mundur me mbështetjen e Ministrisë së Transformimit Digjital të Ukrainës dhe platformës United24”, shtohet në deklaratë.

Ai tha se korveta po patrullonte në Detin e Zi pranë liqenit Donuzlav afër gadishullit të Krimesë, të cilin Moska e aneksoi ilegalisht në vitin 2014, kur një seri goditjesh të drejtpërdrejta në bykun e anijes shkaktuan dëme, duke rezultuar në fundosjen e saj.

“Vlera e anijes së humbur nga shteti agresor është afërsisht 60-70 milionë dollarë”, thuhet gjithashtu në deklaratë, duke shtuar se operacionet ruse të kërkim-shpëtimit në liqen “nuk ishin të suksesshme”.

Zyrtarët rusë nuk i kanë komentuar ende pretendimet, dhe verifikimi i pavarur i pretendimeve të Ukrainës është i vështirë për shkak të luftës në vazhdim. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat