Zelensky: Rreth 31 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë në luftën me Rusinë

Evropë

Zelensky: Rreth 31 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë në luftën me Rusinë

Më: 27 shkurt 2024 Në ora: 10:03
Pamje nga lufta në Ukrainë

Rreth 31 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë që nga pushtimi i Rusisë dy vjet më parë, ka njoftuar presidenti Volodymyr Zelensky.

“31 mijë ushtarë janë vrarë në këtë luftë. Jo 300 mijë apo 150 mijë siç pretendojnë rrejshëm Putini dhe rrethi i tij”, tha Zelensky në një konferencë shtypi në Kiev.

“Megjithatë, kjo është një humbje e madhe për ne”, vazhdoi ai.

Zelensky tutje tha se nuk do ta zbulojë numrin e ushtarëve të plagosur ose të zhdukur, pasi sipas tij, kjo do ta ndihmonte planifikimin ushtarak rus, shkruan Metro.co.uk.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat