Opozita malazeze kërkon shkarkimin e Mandiqit për takimin me Dodikun: Vuçiq qëndron pas gjithçkaje

Evropë

Opozita malazeze kërkon shkarkimin e Mandiqit për takimin me Dodikun: Vuçiq qëndron pas gjithçkaje

Më: 29 shkurt 2024 Në ora: 07:53
Foto nga takimi

Opozita në Mal të Zi ka kërkuar shkarkimin e Andrija Mandiqit pas një takimi me Milorad Dodik në Podgoricë.

Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) e opozitës në Mal të Zi paraqiti një iniciativë për shkarkimin e kryetarit të Kuvendit Andrija Mandiq pas një takimi me Milorad Dodik, i cili vizitoi Podgoricën të martën.

Ky reagim i DPS-së vjen në të njëjtën ditë pasi Ministria e Punëve të Jashtme e Bosnje-Hercegovinës i dërgoi një notë proteste Malit të Zi pasi gjatë takimit mes Dodik-Mandiqit nuk u evidentuan tiparet e Bosnje-Hercegovinës por të entitetit të RS-së, si dhe për shkak të pretendimeve skandaloze të Mandiqit.

“Organizimi i vizitës së Milorad Dodik, mohuesit të deklaruar të gjenocidit në Srebrenicë, në Parlamentin e Malit të Zi përfaqëson anën e atyre politikave që synojnë të shkatërrojnë Bosnjën dhe Hercegovinën”, tha kreu i grupit parlamentar të DPS-së Andrija Nikoliç.

Në deklaratën e tij, Nikoliq po ashtu ka thënë se thelbi i veprimeve të tilla të Mandiqit dhe Dodikut është destabilizimi i situatës politike në Mal të Zi dhe pengimi i rrugës së tij drejt BE-së, e cila mbështetet nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

“Ne besojmë se këto pengesa do të vazhdojnë, sepse Vuçiq nuk e do Malin e Zi në BE, por të formësuar në ‘botën serbe’ që është importuar zyrtarisht në këtë dhomë legjislative”, thekson Nikoliq.

Ai shtoi se një veprim i tillë është në përputhje me deklaratën e ambasadorit të Rusisë në Mal të Zi, Vladimir Maslenikov, se intensifikimi i rrugës evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor nënkupton konfrontim me Federatën Ruse.

Një pjesë e qytetarëve të Podgoricës nuk e kanë pritur mirë as presidentin e Bosnjë-Hercegovinës. entiteti i RS. Një grup qytetarësh u mblodhën para Kuvendit të Malit të Zi të martën duke protestuar për ardhjen e tij, duke thënë se “mohuesit e gjenocidit në Srebrenicë nuk kanë vend këtu”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat