LIVE: Fitoi me “armë”, Putin premton të vazhdojë luftën – Presidenti i KE-së: Evropa duhet të përgatitet, ne jemi të radhës!

Evropë

LIVE: Fitoi me “armë”, Putin premton të vazhdojë luftën – Presidenti i KE-së: Evropa duhet të përgatitet, ne jemi të radhës!

Nga: Bota sot Më: 18 mars 2024 Në ora: 06:23 Përditësuar në ora: 23:28 më 18.03.2024
Vladimir Putin

Putin mban tubim në Sheshin e Kuq pas zgjedhjeve, premton të vazhdojë luftën

Nga: A.Sh

Presidenti rus Vladimir Putin, pasi shpalli fitoren në zgjedhjet e rreme presidenciale, mbajti një tubim në Sheshin e Kuq duke shënuar fitoren e tij dhe pushtimin e paligjshëm dhjetëvjeçar të Krimesë.

Putin doli në skenë në shoqërinë e "rivalëve" të tij, ligjvënësve miqësorë të Kremlinit, Vladislav Davankov, Nikolai Kharitonov dhe Leonid Slutsky, të cilët garuan kundër Putinit në zgjedhje.

Të tre, lavdëruan Putinin dhe ofruan mbështetjen e tyre.

Zgjedhjet treditore presidenciale ruse që përfunduan më 17 mars rezultuan në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve të Rusisë që i dha Putinit 87,28% të votave. Ai u pa gjerësisht si as i lirë as i drejtë.

Në fjalimin e tij, Putin e quajti Krimenë e pushtuar "tradita dhe krenaria e Rusisë", ndërsa tre të ashtuquajturit konkurrent lavdëruan Putinin për pushtimin e gadishullit ukrainas.

Putin pretendoi gjithashtu "restaurimin" e një hekurudhe nga qyteti port rus Rostov-on-Don në Berdiansk të pushtuar, i cili ndodhet në bregun e Detit të Zi në Zaporizhzhia Oblast, rreth 65 kilometra (40 milje) në jugperëndim të Mariupolit.

“Lavdi Rusisë”, tha Putin para se të luhej himni kombëtar rus.

Qindra mijëra ukrainas u detyruan të merrnin pjesë në "zgjedhje" nën kërcënimin e armëve - në Krime, si dhe rajone të aneksuara në vitin 2022, duke përfshirë pjesë të rajoneve Kherson, Zaporizhzhia, Donetsk dhe Luhansk.

Pas përfundimit të zgjedhjeve presidenciale të Rusisë, Putin përsëriti qëllimet e tij për luftën në shkallë të gjerë në Ukrainë dhe kërcënoi përsëri Perëndimin.

Vetëm një grup i vogël liderësh autokratikë e uruan Putinin.

“Putini sundon më gjatë se Stalini në pushtet”

Vladimir Putin fitoi pak më shumë se 87% në zgjedhjet presidenciale ruse, një performancë rekord në historinë e Rusisë moderne.

“Putini ka një shans të mirë për të sunduar më gjatë se Joseph Stalin,” vëren e përditshmja Frankfurter Allgemeine Zeitung. “Në fund të mandatit të tij të ri gjashtëvjeçar, të cilin e siguroi në zgjedhjet aktuale, Putin do të plotësojë 31 vjet në pushtet”.

Natyrisht, ajo që e dallon Putinin nga Stalini është terrorizmi masiv: “Presidenti rus nuk burgos dhe vret qytetarët pa dallim, por synon kundërshtarët e tij politikë dhe ata që ai i konsideron “tradhtarë”. Ndërsa Stalini zhvilloi hapur luftë kundër popullit të tij, Putini lejon që shumica e popullsisë të bëjë një jetë mjaft paqësore. Edhe tani: lufta kundër Ukrainës duket se mungon në jetën e përditshme të atyre që nuk janë të përfshirë drejtpërdrejt në të.”

Megjithatë, “mobilizimi ideologjik dhe ekonomik për një luftë epike të Rusisë kundër Perëndimit kundërshton përpjekjet e deritanishme të Kremlinit për të mbajtur politikën jashtë jetës së shumicës pasive në emër të stabilitetit. Ky konflikt i brendshëm ishte i dukshëm edhe në fushatën zgjedhore qëllimi nuk ishte të alarmonte rusët. Në fund të fundit, as Rusia dhe as pjesa tjetër e Evropës nuk varen nga këto zgjedhje, fituesi gjithsesi dihej dhe rezultati i supozuar nuk luan asnjë rol”, përfundon FAZ.

ZEIT Online, nga ana e tij, fokusohet në ngjarjet e protestës që u zhvilluan ditën e zgjedhjeve si pjesë e lëvizjes “Mesdita kundër Putinit”: “Turmat e votuesve që u mblodhën në orën 12:00 në megaqytetet perëndimore të Rusisë tërhoqën vëmendje. Kjo është arsyeja pse kjo protestë rezultoi e suksesshme, duke treguar gjithashtu se ka shumë rusë që nuk e duan Putinin. Megjithatë, është e dyshimtë nëse këto tubime do të lënë ndonjë gjë pas. Televizioni shtetëror ka filmuar radhët e krijuara dhe mund t’ia përcjellë pamjet sigurimit shtetëror. Dhe propaganduesit mund ta paraqesin faktin si provë se vërtet pjesëmarrja në zgjedhje ka kaluar 70%”.

Charles Michel: Evropa duhet të përgatitet për luftë

Nga: A.Sh

Nëse Evropa dëshiron të ekzistojë në paqe, ajo duhet të kalojë në një mënyrë "ekonomie lufte" dhe të forcojë ndjeshëm aftësitë e mbrojtjes përballë kërcënimit të paraqitur nga Rusia, tha më 18 mars Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel.

Në një shkrim të botuar në disa gazeta evropiane, Michel tha se mbështetja e SHBA-së nuk mund të merret më si e mirëqenë dhe vendet e BE-së duhet të marrin përgjegjësinë për sigurinë e tyre ndërsa përballen me sfidën më të madhe të sigurisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Nëse nuk marrim përgjigjen e duhur të BE-së dhe nuk i japim Ukrainës mbështetjen e mjaftueshme për të ndaluar Rusinë, ne jemi të radhës. Prandaj, ne duhet të jemi të gatshëm për mbrojtje dhe të kalojmë në një mënyrë të 'ekonomisë së luftës',” shkroi ai.

“Rusia është një kërcënim serioz ushtarak për kontinentin tonë evropian dhe sigurinë globale. Nëse nuk marrim përgjigjen e duhur të BE-së dhe nuk i japim Ukrainës mbështetjen e mjaftueshme për të ndaluar Rusinë, ne jemi të radhës”, shtoi ai.

Nëse duam paqe, duhet të përgatitemi për luftë.”

Michel dënoi mungesën prej dekadash të financimit dhe investimeve në ushtritë evropiane dhe pavarësisht se kapaciteti i prodhimit ushtarak u rrit me 50% që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë, duhej bërë shumë më tepër.

Kievi pretendon se ushtrisë ruse i kanë shkatërruar mbi 500 autoblinda brenda çdo muaji, që nga fillimi i luftës

Sipas të dhënave më të fundit të Kievit, Rusia ka humbur më shumë se 500 mjete të blinduara brenda një muaji, që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë në shkurt të vitit 2022.

Ministria ukrainase e Mbrojtjes ka postuar në X, sesa copë pajisjesh ushtarake forcat e saj kanë arritur t’ia shkatërrojnë rusëve në 24 muajt e parë të luftës që e filloi Vladimir Putini.

Siç raporton Newsweek, në postim thuhet se 13 mijë automjete të blinduara ruse janë shkatërruar nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë.

“Kjo do të thotë se mesatarisht 500 automjete të blinduara janë shkatërruar në një muaj. Luftëtarët ukrainas kanë shkatërruar armët ruse me shpejtësi të paparë. Bravo”, thuhet në postimin e ministrisë ukrainase të Mbrojtjes.

Në raportin e fundit gjithashtu theksohet se Rusia ka humbur 6.809 tanke, 12.141 automjete dhe kamionë cisterna si dhe 1.017 sisteme raketore dhe 720 sisteme të mbrojtjes kundërajrore.

Dodik “feston” fitoren e Putinit me ngjyrat e flamurit rus

Mbrëmjen e 18 marsit, ndërtesa ku ndodhet selia e presidentit të entitetit të Republikës Sërpska në Bosnje e Hercegovinë u ndriçua me ngjyrat e flamurit rus.

Kjo u bë për “nder të fitores së Vladimir Putinit” në zgjedhjet presidenciale në Rusi dhe në shenjë të miqësisë mes Republikës Sërpska dhe Rusisë, tha presidenti i këtij entiteti, Millorad Dodik, përmes një postimi në X, që më herët njihej si Twitter.

Lideri pro-rus i serbëve në Bosnje e Hercegovinë, që është nën sanksione të Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë për shkak të aktiviteteve të tij kundër Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit, paraprakisht uroi Putinin për fitoren e tij.

Dodik është një prej zyrtarëve të paktë që është takuar me Putinin që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022. Që nga nisja e agresionit ndaj Ukrainës, dy udhëheqësit janë takuar katër herë.

Herën e fundit që ata u takuan ishte më 21 shkurt në Kazan, në Republikën ruse të Tatarstanit.

Gjatë atij takimi, Putin ia dha Urdhrin Alexander Nevsky, të cilin Dodikut iu nda qershorit të vitit të kaluar për “kontributin në zhvillimin e bashkëpunimit” mes Rusisë dhe Bosnje e Hercegovinës.
Përndryshe, Mirosllav Vujiçiq, anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të Parlamentit të Bosnje e Hercegovinës, Sërxhan Mazalica, anëtar i Asamblesë Kombëtare të Republikës Sërpska, Sinisha Vidoviq, këshilltar i presidentit të Asamblesë Kombëtare, ishin vëzhgues në zgjedhjet presidenciale ruse.

Ata ishin pjesë e vëzhguesve evropianë, që morën pjesë në numër të vogël, në zgjedhjet ruse. Asnjë vëzhgues nuk ishte nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

Në zgjedhjet që përfunduan të dielën, e të cilat u kontrolluan ashpërsisht nga Kremlini, Putin ftoi edhe një mandat gjashtëvjeçar. Ai është në pushtet në Rusi që 24 vjet./REL

Erdogan uron Putin për fitoren në zgjedhje

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përgëzoi homologun e tij rus Vladimir Putin për rizgjedhjen e tij dhe i ofroi sërish të ndërmjetësojë me Ukrainën, njoftoi presidenca turke.

“Presidenti Erdogan shprehu besimin se zhvillimi pozitiv i marrëdhënieve midis Turqisë dhe Rusisë do të vazhdojë dhe gatishmërinë e Turqisë për të luajtur një rol ndërmjetësues për ta sjellë atë në tryezën e bisedimeve me Ukrainën”, thuhet në deklaratën e presidencës turke për bisedën e tyre telefonike.

BE dhe SHBA kanë dënuar zgjedhjet ruse, duke i cilësuar si jodemokratike dhe jo të drejta. Por, nga ana tjetër, lideri i Kremlinit, ka marrë disa urime për fitoren në zgjedhje, duke nisur nga India, Koreja e Veriut edhe Kina.

BE miraton 5 miliardë euro shtesë si mbështetje ushtarake për Ukrainën

Vendet anëtare të BE-së miratuan të hënën dhënien e një shtesë prej 5 miliardë eurosh si mbështetje ushtarake për Ukrainën, përmes Fondit Evropian të Paqes.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, u shpreh i kënaqur me këtë vendim. “BE i mban zotimet e saj. Fondi i Ndihmës së Ukrainës i kthen fjalët tona në veprim. Me fondin, ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën për të mbrojtur veten kundër luftës së agresionit të Rusisë me çfarëdo që të duhet dhe për aq kohë sa të duhet”, tha ai.

Në veçanti, Këshilli i BE-së vendosi të rrisë tavanin financiar të Fondit Evropian të Paqes (EPF) me 5 miliardë euro për Ukrainën, duke krijuar një Fond të posaçëm të Asistencës për Ukrainën (UAF) nën EPF.

Fondi i sapokrijuar i Asistencës për Ukrainën do t’i lejojë BE-së të mbështesë më tej nevojat në zhvillim të Forcave të Armatosura të Ukrainës nëpërmjet ofrimit të pajisjeve dhe trajnimeve ushtarake vdekjeprurëse dhe jo-vdekjeprurëse. Ky fond plotëson përpjekjet dypalëshe të Shteteve Anëtare të BE-së dhe fokusohet në rritjen e prokurimeve të përbashkëta nga industria e mbrojtjes evropiane dhe norvegjeze.

Pas vendimit të sotëm, tavani fiskal i EPF do të kalojë 17 miliardë euro në total për periudhën 2021-2027.

Trump: Putin mund të jetë i përfshirë në vdekjen e Navalny

Donald Trump tha se presidenti rus Vladimir Putin ishte “ndoshta” i përfshirë në vdekjen e liderit të opozitës Alexei Navalny, i cili vdiq në një burg në Arktik muajin e kaluar.

“Nuk e di, por ndoshta, dua të them ndoshta, mund të them ndoshta, nuk e di,” tha kandidati republikan për president të SHBA-së në një intervistë me Fox Neës, kur u pyet nëse Putin është përgjegjës për vdekjen e Navalny.

“Ai është një djalë i ri, kështu që llogjikisht do të ishte gjallë për një kohë të gjatë, kështu që ndodhi diçka që ishte e pazakontë”, shtoi Trump.

Navalny, figura kryesore në opozitën e Rusisë, vdiq më 16 shkurt në një koloni penale. BE dhe SHBA fajësuan drejtpërdrejt Rusinë për vdekjen e Navalny.

Por Trump, i cili po dominon zgjedhjet presidenciale republikane dhe aktualisht kryeson presidentin aktual demokrat Joe Biden në sondazhet e zgjedhjeve të përgjithshme në shumë shtete kyçe, deri më tani ka mbajtur një linjë të butë ndaj Putinit, i cili ka pushtuar Ukrainën prej më shumë se dy vitesh tashmë.

Trump gjithashtu është zotuar në mënyrë të vazhdueshme të ndalojë ndihmën për Ukrainën dhe të detyrojë Kievin të ulet në tryezën e bisedimeve me Rusinë, një qëndrim që ka shqetësuar aleatët perëndimorë.

Hungaria: Perëndimi të pranojë se strategjia e tyre ushtarake në Ukrainë ka dështuar

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijártó tha sot se liderët e vendeve të Europës Perëndimore duhet të pranojnë se strategjia e tyre ushtarake në Ukrainë ka dështuar.

Derisa shotoi se Perëndimi po nxit rrezikun e një lufte të re botërore.

Ai tha se situate në Europë është “kritike”, dhe se kërcënimi i shpërthimit të luftës botërore është gjithnjë e më afër.

“Udhëheqësit e Europës Perëndimore duhet të pranojnë se strategjia e tyre ushtarake në Ukrainë ka dështuar dhe se një armëpushim do të ishte arritur shumë kohë më parë nëse ata do të kishin investuar të paktën gjysmën e përpjekjeve të tyre në vendosjen e paqes dhe jo në furnizimin me armë të Ukrainës.” tha shefi i diplomacisë hungareze.

Zgjedhjet presidenciale, Peskov: Populli rus mbështet Putin

Rizgjedhja “triumfuese” e Vladimir Putinit me më shumë se 87% të votave tregon se populli rus mbështet presidentin rus, tha sot Kremlini, duke hedhur poshtë kritikat e SHBA-së.

“Ky është një rezultat i shkëlqyer për presidentin Putin dhe një konfirmim elokuent i mbështetjes së popullatës së vendit tonë për presidentin e tyre”, tha Dmitry Peskov.

Putin u rizgjodh president me 87 për qind, ose 76 milionë vota, më të shumtën ndonjëherë në Rusinë post-sovjetike, sipas rezultateve zyrtare. Pjesëmarrja arriti në 77%, gjithashtu përqindja më e lartë që nga shpërbërja e BRSS.

Shtëpia e Bardhë tha se zgjedhjet ruse nuk janë “qartësisht as të lira dhe as të drejta” pasi Putini burgosi ​​kundërshtarët politikë dhe i ndaloi të tjerët të kandidojnë.

“Ne nuk jemi dakord me këtë vlerësim të SHBA-së. Vlerësime të tilla janë të pritshme dhe të parashikueshme, duke qenë se SHBA-ja de fakto është një vend thellësisht i përfshirë në luftën në Ukrainë.

Është një vend që në fakt është në luftë me ne”, tha Peskov.

“Nuk është një pikëpamje që ne jemi gati ta dëgjojmë, nuk është as e rëndësishme për ne,” shtoi ai.

Nëse Perëndimi dëshiron të flasë për zgjedhje të paligjshme ruse, kjo do të nënkuptonte se 87% e votave në favor të Putinit ishin të paligjshme, gjë që, sipas Peskov, do të ishte “qesharake”.

Kur u pyet për thirrjet e aktivistëve të opozitës ruse për shpalljen e zgjedhjeve të paligjshme, Peskov u përgjigj se njerëz si Yulia Navalnaya, e veja e disidentit Alexei Navalny, kanë shkëputur lidhjet me Rusinë.

“Ka shumë njerëz që i kanë shkëputur tërësisht lidhjet me vendlindjen. Julia Navalnaya që përmendët po lëviz gjithnjë e më shumë në këtë drejtim”, tha ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat