LIVE: Operacioni special në Serbi i mikut të Putinit shkakton “tërmet” në Evropë - rusët pësojnë humbje të mëdha nga ukrainasit

Evropë

LIVE: Operacioni special në Serbi i mikut të Putinit shkakton “tërmet” në Evropë - rusët pësojnë humbje të mëdha nga ukrainasit

Nga: Bota sot Më: 2 prill 2024 Në ora: 06:32 Përditësuar në ora: 00:06 më 03.04.2024
Pamje nga lufta në Ukrainë

​Kanadaja tashmë ka dërguar mbi 8 mijë tonë ndihmë ushtarake në Ukrainë

Që nga fillimi i agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, avionët e Forcave të Armatosura Kanadeze kanë dorëzuar mbi 8 mijë tonë ndihmë ushtarake në Ukrainë.

Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Kanadasë njoftoi këtë, raportoi një korrespondent i Ukrinform.

“Në vitet e fundit, anëtarët e RCAF (Forca Ajrore Mbretërore Kanadeze) kanë punuar shumë për të ofruar rreth 16 milionë paund (afërsisht 8 mijë tonë) ndihmë ushtarake në Ukrainë”, tha ministria.

Vlen të përmendet se Kanadaja transporton ndihmën e saj ushtarake dhe armë nga aleatët nga baza e saj në Skoci, ku janë vendosur tre avionë kanadezë mallrash dhe rreth 60 personel ushtarak.

Në total, që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë, Kanadaja i ka ofruar Ukrainës ndihma të ndryshme ushtarake me vlerë më shumë se 3 miliardë dollarë.

Operacioni special në Serbi i mikut të Putinit që po shkakton sërish “tërmet” në Evropë

Njerëzit e Vladimir Putin duket se janë të shpërndarë në gjithë Evropën, herë pa asnjë tentativë për tu fshehur, e herë në hije, duke realizuar në detaje, detyrat që jep presidenti rus. I tillë ka qenë për shumë kohë edhe rasti i Viktor Medvedchuk, një njeri i quajtur shpesh "princi i errët" i politikës ukrainase. Politikani dhe oligarku ukrainas pro-Kremlinit "parashikoi" për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve TASS të premten se një sulm bërthamor "me shumë gjasa" do të pasonte ndërsa Perëndimi vazhdon të "pohojë pretendimin e tij për dominimin global". 

Megjithatë, Medvedchuk "tronditi" qarqet politike evropiane shumë më tepër me rolin e tij shumë më të keq dhe perfid sesa ai i një parashikuesi të pashmangshmërisë së një lufte bërthamore në veprimet e reja të Kremlinit të dezinformimit dhe minimit të unitetit të Bashkimit Evropian me qëllimin imediat. Lobimi në favor të tij, në dëm të Ukrainës dhe Perëndimit. Zyrtarët evropianë kanë akuzuar oligarkun pro-rus për ryshfet ndaj eurodeputetëve si pjesë e një operacioni të ndikimit rus përpara zgjedhjeve evropiane në qershor. Sipas Financial Times, ai dyshohet se ishte drejtuesi i një operacioni në të cilin paguante politikanë për të përhapur propagandën e Kremlinit, siç pretendohet nga autoritetet belge dhe çeke. Sigurisht, nuk duhet harruar edhe “detyra speciale” që ai ka pasur në Serbi.

Misioni në Serbi

Pas largimit për në Rusi, Medvedchuk nuk ndenji asnjëherë joaktiv për shumë kohë. Në Serbi vitin e kaluar, për shembull, ai regjistroi një shoqatë, mund të thuhet një organizatë politike, të quajtur "Ukraina e dytë". Shefi i 'zyrës serbe' është sipërmarrësi serb dhe politikani prorus Dragan Stanojeviç, siç raportohet nga portali Slobodna Europa (RSE). Siç është raportuar më parë nga Jutarnji list, qëllimi i organizatës ishte monitorimi, kontrolli dhe tërheqja e ukrainasve në Serbi në anën ruse. Megjithatë, Stanojeviç insistoi për Nova.rs se ideja është të ndihmohen ukrainasit në Serbi për të kontrolluar nëse kanë nevojë për ndonjë ndihmë, dhe ai hodhi poshtë dyshimet se pas "Ukrainës së dytë" qëndron ndonjë qëllim i Moskës për të ndikuar në publikun në Serbi dhe zbulojnë të gjithë ukrainasit në Serbi dhe në rajon. Sipas Oktagonit rus, themelimi i projektit “Ukraina e dytë” nga Viktor Medvedchuk u njoftua në prill të vitit të kaluar. Lëvizja publike ndërkombëtare “Për zhvillimin e shoqërisë civile “Ukraina e dytë” u regjistrua zyrtarisht në qershor në Moskë. Verën e vitit 2023, organizata punësoi avokatë migracioni, specialistë të linjës telefonike në qendra për të ndihmuar ukrainasit dhe menaxherë punësimi, raportojnë mediat ruse.

Operacioni special

Së fundmi, në Evropë, skandali shpërtheu kur qeveria çeke të mërkurën sanksionoi një faqe interneti të lajmeve me bazë në Pragë të quajtur Voice of Europe, për të cilën Praga tha se ishte pjesë e një operacioni të ndikimit pro-rus. Kryeministri belg Alexander De Croo tha se “Rusia iu afrua parlamentarëve nga BE dhe i pagoi ata për të promovuar propagandën ruse këtu”, një ditë pasi autoritetet çeke sanksionuan faqen e internetit Zëri i Evropës, Medvedçuk dhe bashkëpunëtorin e tij Artem Marcevski, i cili ishte producent në kanalin televiziv të Viktor Medvedchuk dhe kreu i krahut rinor të partisë së tij politike pro-ruse dhe dyshohet se drejtonte një faqe interneti. Duke cituar burime të paidentifikuara të inteligjencës, media çeke raportoi se politikanët nga paguheshin nga Zëri i Evropës për të promovuar interesat ruse në PE.

Lidhjet me Putinin

Kjo nuk është hera e parë që Medvedchuk akuzohet për drejtimin e një fushate dezinformimi. Ai ka qenë një aleat besnik i Putinit për dy dekada, duke udhëhequr një parti politike pro-ruse në Ukrainë për vite me radhë, edhe pas aneksimit rus të Krimesë në 2014 dhe fillimi i luftës vdekjeprurëse në Donbas. Por lidhjet e tyre shkojnë edhe më thellë se aleancat politike. Të dy kanë bërë pushime së bashku në Detin e Zi në rezidencën e Putinit në Soçi dhe vilën e Medvedchuk në Krime, dhe Putin është kumbari i vajzës së Medvedchuk, Daria.

Ministrat mblidhen për konferencën për rivendosjen e drejtësisë në Ukrainë

Ministrat e Jashtëm dhe të Drejtësisë nga një mori vendesh po marrin pjesë sot në një konferencë për rivendosjen e drejtësisë në Ukrainë.

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, është ndër ata që kryesojnë konferencën në Hagë të Holandës.

Në listën e folësve është edhe kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale, e cila ka lëshuar një urdhër arresti për Vladimir Putin.

“Holanda beson se është me rëndësi jetike që e vërteta dhe drejtësia të arrihet si për Ukrainën ashtu edhe për të gjitha viktimat e agresionit rus”, tha qeveria holandeze në një deklaratë.

Gjatë konferencës, një regjistër me bazë në Hagë të dëmeve të shkaktuara nga sulmi rus në Ukrainë do të hapë një proces që lejon njerëzit të paraqesin pretendime për dëmshpërblime, humbje ose dëmtime.

Priten midis 300,000 dhe 600,000 kërkesa, shkruan Skynews.

Flota ruse e Detit të Zi “vuajti keq për një muaj” - ukrainasit tregojnë dëmet që ia shkaktuan forcave detare të Putinit

Flota ruse e Detit të Zi pësoi një “muaj të keq”, ka thënë Kievi, pasi forcat ukrainase sulmuan një varg anijesh ruse të vendosura rreth gadishullit të Krimesë të kontrolluar nga Rusia.

“Flota ruse e Detit të Zi vazhdon të vuajë”, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në një postim në mediat sociale, shkruajnë mediat e huaja.

Në fillim të marsit, Ukraina përdori dronët detar Magura V5 të prodhimit vendas për të shënjestruar anijen patrulluese Sergei Kotov afër ngushticës Kerç në Krimenë lindore.

Sulmet dëmtuan anën e pasme, të djathtë dhe të majtë të anijes përpara se anija të mbytej, tha Ukraina.

Më vonë gjatë muajit, forcat ajrore të Kievit thanë se forcat e saj kishin goditur tri nga anijet zbarkuese të Rusisë, si dhe anijen e zbulimit Ivan Khurs, në portin e Detit të Zi të Sevastopolit, ku Rusia ka pjesërisht bazat e flotës së saj të Detit të Zi.

Ukraina tha se katër anijet u goditën, por nuk tha se ishin shkatërruar.

“Punë e shkëlqyer nga luftëtarët ukrainas”, tha Kievi në postimin në rrjetet sociale.

Për më shumë se dy vjet, Ukraina ka sulmuar flotën ruse të Detit të Zi, duke synuar – shpesh me sukses – anije me vlerë të lartë që lundrojnë ose ankorohen rreth Krimesë.

Moska e ka kontrolluar territorin, të cilin e aneksoi nga Ukraina, për një dekadë, dhe e ka përdorur atë për të koordinuar dhe nisur sulmet në kontinent.

Sulmet vijnë pasi Kievi është angazhuar për të rimarrë Krimenë.

Sulmohet me dronë infrastruktura industriale e rajonit rus Tatarstan

Infrastruktura industriale e rajonit të Rusisë, Tatarstan, ishte cak i sulmeve me dronë të martën, ku për pasojë u plagosën disa njerëz, thanë zyrtarët lokalë.

“Mëngjesin e sotëm, ndërmarrjet industriale të republikës, Yelabuga dhe Nizhnekamsk, u sulmuan nga dronët. Nuk ka dëme të rënda, procesi teknologjik i ndërmarrjeve nuk u prish”, shkroi në Telegram Rustam Minnikhanov, lideri i republikës autonome të Rusisë, Tatarstan.

Yelabuga është e shpallur si zonë e veçantë ekonomike Alabuga pasi është vend i më shumë se 20 ndërmarrjeve industriale, përfshirë i fabrikave të inxhinierisë mekanike dhe të përpunimit të metaleve.

Raportohet se ky vend është duke prodhuar edhe dronë. Në Nizhnekamsk ndodhet rafineria më e madhe e karburanteve.

Zyra për media e Alabugas tha se njëra prej konvikteve të saj u dëmtua gjatë sulmit dhe se dy persona u plagosën, raportoi media e kontrolluar nga shteti rus, RIA Novosti.

Në përgjithësi, shtatë persona u lënduan nga sulmet me dronë, raportuan media ruse.

Askush nuk e ka marrë zyrtarisht përgjegjësinë për këto sulme. Ky rajon ndodhet më shumë se 1.200 kilometra larg kufirit mes Ukrainës dhe Rusisë.

“RBK-Ukraine” raporton, duke cituar burimet e veta, se sulmi në fabrikën e dronëve në Alabuga u organizua nga Drejtoria Kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës (HUR).

Shtetet baltike mesazh NATO-s: Putin mund të nisë një luftë kundër nesh

NATO duhet të jetë gati pasi Rusia mund të nisë një luftë “ekzistenciale” kundër shteteve baltike “të maskuar nga një stuhi dezinformimi”, kanë paralajmëruar ambasadorët e tre vendeve.

Diplomatët nga Estonia, Letonia dhe Lituania thanë se Rusia mund të veprojë shpejt për të pushtuar Baltikun, pas Ukrainës.

Ambasadorët theksuan se brutalizimi i Ukrainës nga Vladimir Putin po ngjall “kujtimet më të errëta” të pushtimit të tri vendeve nga Stalini.

Ambasadori i Estonisë, Viljar Lubi, ambasadorja letoneze, Ivita Burmistre dhe e ngarkuara me punë e Lituanisë, Lina Zigmantaite theksuan se bashkimi me aleancën do të thoshte se kombet e tyre nuk kishin gëzuar kurrë “siguri kolektive më të fortë” se sot, por se as nuk ishin përballur më parë me një kërcënim të frikshëm.

Në një referencë për vendet tjera europiane që kishin minimizuar rrezikun e Rusisë, ambasadorët thanë se paralajmërimet për kërcënimet në rritje nga lindja u hodhën poshtë shumë lehtë në disa kryeqytete aleate.

“Ne e dinim atëherë, ashtu siç e dimë sot se vetëm një mbrojtje kolektive mund të garantojë sigurinë në Europë.

Kjo na mungonte në vitet 1930 dhe paguam një çmim të rëndë; atë që ukrainasit po paguajnë tani”.

Ambasadorët thanë se “vuajtjet” që po përjeton aktualisht Ukraina në formën e “deportimit, torturës, rrëmbimit të fëmijëve” zgjuan “kujtimet dhe frikën më të errët” të vendeve të tyre, një referencë e dukshme për pushtimin sovjetik të shteteve baltike që filloi në vitin 1940.

Me vendet tashmë të sulmuara nga “sulme hibride” si lufta kibernetike ata paralajmëruan se një “sfidë ekzistenciale” ndaj pavarësisë së tyre “mund të duket fillimisht e paqartë, e maskuar nga një stuhi dezinformimi dhe të tjera.

“Në këto rrethana, konfuzioni parashikon humbje.

Prandaj, ne dhe aleatët tanë duhet të jemi gati për t’iu përgjigjur shpejt, bindshëm dhe efektivisht të gjitha llojeve të kërcënimeve”. Për të penguar Rusinë, ata bënë thirrje për veprime më të shpejta të NATO dhe bënë thirrje që të gjithë anëtarët të investojnë në forca dhe pajisje.

Sa i përket Ukrainës, ata thanë se Rusia “nuk duhet të lejohet të fitojë”.

Ambasadorët thanë se anëtarësimi i Ukrainës në NATO në një datë të ardhshme jo vetëm që do të mbrojë vendin nga agresioni i mëtejshëm rus, por do të forcojë aleancën.

Deklarata e ambasadorëve vjen në një kohë të shqetësimit në rritje për aftësinë e Ukrainës për të vazhduar t’i rezistojë Rusisë dhe pasigurisë për të ardhmen e NATO-s.

I emëruari i Rusisë në Ukrainë vritet nga shpërthimi i makinës-bombë

Një makinë bombë në territorin e kontrolluar nga Rusia në rajonin lindor të Luganskut të Ukrainës vrau një zyrtar qeveritar të emëruar nga Moska të hënën, thanë autoritetet lokale.

Dega lokale e Komitetit Hetues të Rusisë, i cili heton krimet e mëdha, tha se nënkryetari i një agjencie administrative shtetërore u vra kur “një pajisje e paidentifikuar shpërtheu në një makinë” të hënën pasdite.

Disa zyrtarë të instaluar nga Moska në Ukrainën lindore janë vrarë në sulme të dukshme të orkestruara nga Kievi ose forcat pro-Kiev që kur Rusia nisi ofensivën e saj ushtarake në shkurt 2022.

Komiteti Hetues postoi një foto të një SUV me ngjyra të çelura me xhamat dhe dyert të shpërndara dhe rrënojat të shpërndara nëpër rrugë në Starobilsk, një qytet në Lugansk.

Rrethanat e ngjarjes dhe personat e përfshirë në kryerjen e krimit janë duke u përcaktuar”, thuhet në njoftim, duke shtuar se është hapur një hetim për një “akt terrorist”.

Ndihma nga aleatët perëndimorë mbetet e bllokuar, Ukraina mund të falimentojë vitin e ardhshëm

Ukraina mund të falimentojë që në fillim të vitit të ardhshëm nëse vendet perëndimore nuk bien dakord të shlyejnë ose ristrukturojnë borxhet e saj, tha një zyrtar nga Banka Botërore për mediat në Rusi.

Kievi mbështetet në ndihmën financiare nga mbështetësit e tij perëndimorë, por mbështetja është zvogëluar muajt e fundit, ndërsa një paketë ndihme prej 60 miliardë dollarësh mbetet e bllokuar në Kongres.

Zyrtari po komentonte këstin e fundit prej 1.5 miliardë dollarësh të financimit që Kievi mori javën e kaluar sipas një programi të Bankës Botërore. Sipas burimit, divizioni i Bankës Botërore që përfaqëson Rusinë votoi kundër kredisë, duke cituar statutin e organizatës.

Draft dokumenti për ndarjen e fondeve “hapur” tregon gjendjen “e keqe” të financave publike të Ukrainës për shkak të një rënieje ekonomike dhe një reduktimi të ndihmës së huaj, tha zyrtari për gazetën ruse TASS.

“Nëse në vitin 2025 kreditorët perëndimorë refuzojnë të shlyejnë borxhet e Kievit, duke përfshirë borxhet e kompanive private dhe bankave, vendi mund të përballet me falimentimin,” paralajmëroi ai.

Ushtarët e Putinit assesi të mësojnë nga gabimet, bombardojnë gabimisht sërish rajonin e tyre

Forcat ruse assesi të mësojnë nga gabimet, pasi sërish kanë hedhur gabimisht dy bomba në rajonin rus – duke u bërë kështu gabimi i 16-të i këtij lloji në dy javët e fundit.

Ushtria e Vladimir Putinit ka bombarduar rajonin e tyre – duke rritur kështu brengën në Kremlin për paaftësinë e ushtrisë ruse.

Më 31 mars, forcat ajrore ruse kanë hedhur gabimisht dy bomba FAB-500 mbi rajonin e Belgorodit që gjendet pranë kufirit Rusi-Ukrainë.

Ky është incidenti i 16-të i këtij lloji në dy javët e fundit që është regjistruar në ushtrinë ruse.

Njëra nga bombat ka rënë në afërsi të Nina, derisa tjetra krijoi një krater të madh në fshatin Kryukovo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat