Klimatologu britanik paralajmëron ‘territor të paeksploruar’ nëse s’ka rënie të temperaturave

Evropë

Klimatologu britanik paralajmëron ‘territor të paeksploruar’ nëse s’ka rënie të temperaturave

Më: 9 prill 2024 Në ora: 16:21
Foto ilustrim

Ndryshimet klimatike mund të lëvizin “në një territor të paeksploruar” nëse temperaturat nuk bien deri në fund të vitit, ka thënë një shkencëtar kryesor.

Paralajmërimi erdhi tek BBC, pasi të dhënat treguan se muaji i kaluar ishte marsi më i ngrohtë i regjistruar në botë, duke e zgjatur ecurinë e rekordeve mujore të temperaturës në 10 me radhë.

Ka nxitur shqetësime mes disave se bota mund të jetë duke u kthyer në një fazë të re të ndryshimit edhe më të shpejtë të klimës.

Një sistem moti i quajtur El Niño qëndron pas disa prej nxehtësisë së fundit.

Temperaturat duhet të ulen përkohësisht pasi El Niño të përkeqësohet në muajt e ardhshëm, por disa shkencëtarë janë të shqetësuar se mund të mos jenë.

“Deri në fund të verës, nëse ne jemi ende duke parë temperaturat rekorde në Atlantikun e Veriut ose gjetkë, atëherë me të vërtetë kemi lëvizur në një territor të paeksploruar”, ka deklaruar Gavin Schmidt, drejtor i Institutit Goddard të NASA-s për Studimet Hapësinore.

Gavin A. Schmidt është një klimatolog britanik, modelues klimatik dhe drejtor i Institutit Goddard të NASA-s për Studimet Hapësinore në Nju Jork, dhe bashkëthemelues i blogut të shkencës klimatike RealClimate.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat