Zelensky dënon sulmin iranian, thotë se Ukraina ka nevojë për ndihmë si Izraeli

Evropë

Zelensky dënon sulmin iranian, thotë se Ukraina ka nevojë për ndihmë si Izraeli

Më: 14 prill 2024 Në ora: 23:04
Zelensky

Presidenti ukrainas tha se bota kishte parë se “Izraeli nuk ishte i vetëm në mbrojtje, kërcënimet në qiell u shkatërruan gjithashtu nga aleatët e tij”.

“Dhe kur Ukraina thotë se aleatët nuk mund të mbyllin një sy ndaj raketave dhe dronëve rusë, kjo do të thotë se është e nevojshme të veprohet dhe të veprohet fuqishëm”, tha Zelensky.

Qiejt e Ukrainës, shtoi ai, “nuk mbroheshin nga retorika”.

Zelensky u ka kërkuar aleatëve perëndimorë të Ukrainës, veçanërisht Shteteve të Bashkuara, për muaj të tërë që të thërrasin “vullnetin politik” për t’i siguruar Ukrainës mbrojtje ajrore dhe armatim të mjaftueshëm.

Në shtator të vitit 2022, Zelenskyy tha se ishte “i tronditur” nga dështimi i Izraelit për t’i dhënë sistemeve anti-raketë të Kievit për të ndihmuar kundër sulmeve ruse.

Qeveria ukrainase ka qenë një mbështetëse e fortë e Izraelit gjatë luftës së tij në Gaza, pavarësisht nga shumë kritikë që theksojnë atë që ata e perceptojnë si hipokrizi të dënimit të pushtimit rus të territorit ukrainas, ndërsa mbështet Izraelin teksa pushton territorin palestinez, shkruan Al Jazeera..

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat