LIVE: Avionët rusë u ngritën.../ Forcat ukrainase goditën postin komandues në Krime – Tre shtete të mëdha dërgojnë dronë në Ukrainë

Evropë

LIVE: Avionët rusë u ngritën.../ Forcat ukrainase goditën postin komandues në Krime – Tre shtete të mëdha dërgojnë dronë në Ukrainë

Nga: Bota sot Më: 15 prill 2024 Në ora: 06:26 Përditësuar në ora: 18:14 më 15.04.2024
Foto ilustrim

Raportohet se forcat ukrainase goditën postin komandues në Krimenë e pushtuar nga Rusia

Nga: A.Sh

Forcat ukrainase më 15 prill kryen një sulm me raketa në një post komandë në Krimenë e pushtuar nga Rusia, ku ishin vendosur zyrat kryesore ruse, tha një burim i inteligjencës ushtarake për Kyiv Independent.

Lajmi erdhi pasi u raportuan shpërthime në Krime në mesditë me orën lokale. Një alarm për sulm ajror zgjati dy orë.

Grupi partizan lokal Atesh tha se tingujt e operacionit të mbrojtjes ajrore ruse ishin dëgjuar. Atesh pretendoi se baza ushtarake e Brigadës 810 të Marinës në Sevastopol ishte goditur.

Avionët rusë u regjistruan gjithashtu duke u ngritur gjatë alarmit për sulm ajror, sipas kanalit Telegram Crimean Wind.

Përfaqësuesit rusë nuk kanë komentuar ende për sulmin e raportuar që nga ora 18:00. Koha lokale.

Në muajt e fundit, Ukraina ka intensifikuar sulmet e saj në Krimenë e pushtuar, duke synuar asetet ushtarake ruse në dhe rreth Detit të Zi.

Zëdhënësi i marinës Dmytro Pletenchuk tha më 30 mars se Rusia kishte tërhequr pothuajse të gjitha anijet e saj kryesore nga portet në Krimenë e pushtuar pas sulmeve të suksesshme të Ukrainës

Holanda, Gjermania, Kanadaja do të dërgojnë drone në Ukrainë

Nga: A.Sh

Gjermania, Holanda dhe Kanadaja do të furnizojnë Ukrainën me drone, ndërsa Lituania do të ndajë fonde shtesë për prodhimin e dronëve me pamje të parë (FPV), njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës më 15 prill pas një takimi të përfaqësuesve të vendeve.

Mbretëria e Bashkuar dhe Letonia bashkë-drejtojnë koalicionin e dronëve, i cili u krijua në janar për të forcuar arsenalin e dronëve të Ukrainës. Shtatë vende, përveç shteteve themeluese, i janë bashkuar aleancës, duke përfshirë Gjermaninë, Kanadanë, Holandën, Lituaninë, Suedinë, Estoninë dhe Danimarkën.

Gjermania planifikon t'i sigurojë Ukrainës dronët e zbulimit Vector 211 pa specifikuar sasinë, sipas deklaratës së Ministrisë së Mbrojtjes.

Kanadaja, nga ana tjetër, do të dërgojë 450 dronë SkyRanger me shumë misione, ndërsa Holanda, në bashkëpunim me Danimarkën dhe Gjermaninë, do të furnizojë Ukrainën me drone zbulimi Heidrun RQ-35 me vlerë 200 milionë euro (213 milionë dollarë).

Lituania gjithashtu do të ndajë 3 milionë euro (3 milionë dollarë) për prodhimin e dronëve të Ukrainës FPV.

"Situata në vijën e frontit ndryshon çdo ditë, armiku vazhdon të sulmojë objektet civile, veçanërisht infrastrukturën energjetike", tha zëvendësministrja e Mbrojtjes Kateryna Chernohorenko gjatë takimit, duke shtuar se Ukraina ka nevojë për "mjete" për t'iu përgjigjur këtyre sulmeve.

"Koha për diskutim mbi vendimet po mbaron, na duhet tani," tha Chernohorenko.

Ministri letonez i Mbrojtjes Andris Spruds tha se koalicioni i dronëve po pret që anëtarë të rinj të bashkohen dhe të mbështesin këtë iniciativë.

Letonia njoftoi më parë se do t'i dorëzonte Ukrainës dronë me vlerë 1 milion euro (1.1 milion dollarë) "së shpejti".

“Letonia gjithashtu planifikon të vazhdojë të ndihmojë më tej Ukrainën dhe ne po përgatisim paketën e ardhshme të ndihmës mbrojtëse këtë muaj”, tha kryeministrja letoneze Evika Silina më 4 prill.

Ofensiva e re në shkallë të gjerë kundër Kievit nis së shpejti, ja kur dhe ku mund të godasë Vladimir Putin

Sipas zyrtarëve të shumtë ukrainas dhe ekspertëve perëndimorë, sulmi vendimtar i Rusisë për të shkatërruar mbrojtjen e Ukrainës do të vijë në fund të pranverës ose më së voni në verë. Ajo që prej kohësh është quajtur "ofensiva e pranverës" është pothuajse pranë nesh, sipas asaj që ekspertët kanë zbuluar në rubrikat e “Financial Times”.

Shpresa për Kremlinin është të kapë sa më shumë territore të jetë e mundur në zonat e Donetsk, Kherson, Luhansk dhe Zaporizhzhia.

Hipotezat për kohën dhe metodat e rimëkëmbjes ruse lindin nga një vëzhgim faktik: situata në frontin lindor po përkeqësohet më tej, dhe i gjithë fronti ukrainas rrezikon të shembet. Përkeqësimi progresiv i situatës është kryesisht për shkak të intensifikimit energjik të ofensivës ruse, pas zgjedhjeve presidenciale.

Ky të paktën është vizioni i komandantit të përgjithshëm ukrainas Oleksandr Syrsky sipas të cilit ushtria ruse "sulmon pozicionet ukrainase në sektorët Lyman dhe Bakhmut me grupe sulmi të mbështetur nga automjete të blinduara.

Kjo është bërë e mundur nga klima e nxehtë dhe e thatë - shpjegoi ai - gjë që i bëri shumicën e zonave të hapura të aksesueshme për tanket."

Megjithë humbjet, ushtria ruse vendos për këtë arsye njësi të reja të blinduara, të cilat e lejojnë atë të arrijë suksese taktike njëra pas tjetrës.

Për komandantin Syrsky, zonat më problematike janë forcuar, veçanërisht përmes sistemeve të mbrojtjes kundërajrore, por çështja e epërsisë teknike ndaj armikut në fushën e armëve të teknologjisë së lartë lind përsëri.

Siç tha gjenerali Valery Zaluzhny, rusëtpo studiojnë vazhdimisht armikun, i cili e bën çdo sistem armatimi në një periudhë shumë të shkurtër kohe të vjetëruar.

Ministri ukrainas bën paralajmërimin e fortë për të gjithë globin: Po ndodh një luftë energjetike

Ish-shefi ekzekutiv i kompanisë shtetërore të naftës në Ukrainë, ka paralajmëruar një rritje dramatike të çmimeve evropiane të energjisë, nëse Rusia vijon shkatërrimin e infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Andriy Kobolyev, një ish-kreu i Naftogaz, tha në një intervistë me ‘The Guardian’ se Rusia po përpiqet të zhvillojë një luftë globale energjetike dhe Ukraina është pjesë e asaj lufte.

Sipas tij, nëse tregjet perceptojnë se Rusia po e fiton atë luftë, pasojat do të jenë shumë serioze.

“Do të shihni një rritje të çmimeve në të gjithë globin”, tha Kobolyev.

Ai tha se nuk do të kishte asnjë kuptim që të mbajmë më konferenca për rindërtimin e Ukrainës derisa Ukraina të furnizohet me armë për të shpëtuar infrastrukturën e saj energjetike nga vala e sulmeve nga dronët Shahed të prodhuar nga Irani dhe bombat.

Javën e kaluar një sulm masiv me raketa dhe dron shkatërroi një nga termocentralet më të mëdhenj të Ukrainës dhe dëmtoi të tjerë, si pjesë e një fushate të rinovuar ruse që synon infrastrukturën energjetike.

Impianti Trypilska, i cili ishte furnizuesi më i madh i energjisë për rajonet e Kievit, Cherkasy dhe Zhytomyr, u godit shumë herë, duke shkatërruar transformatorin, turbinat dhe gjeneratorët dhe duke e lënë centralin në flakë.

Kobolyev, një nga specialistët e energjisë të Ukrainës dhe shefi ekzekutiv i Naftogaz për shtatë vjet deri në vitin 2021, ka luftuar akuzat e korrupsionit në Ukrainë që ai pretendon se janë të motivuara politikisht.

Ai tha se ndikimi në çmimet e energjisë nga sulmet ruse do të ishte i dyfishtë, një rritje e mundshme e kërkesës ukrainase për gaz dhe energji elektrike në Evropë dhe një përgjigje e përgjithshme e tregut ndaj gjasave që Vladimir Putin të fitojë luftën në Ukrainë.

“Nëse tregjet evropiane të energjisë fillojnë të besojnë se rusët po e fitojnë këtë luftë, kjo do të ketë një efekt negativ dramatik në çmimet e energjisë”.

Kobolyev tha gjithashtu se dëmi i shkaktuar në rrjetin energjetik të Ukrainës ishte shumë më i gjerë se sulmet ruse në dimrin 2022-2023.

“Duket sikur rusët kanë rritur intensitetin dhe kanë ulur numrin e objektivave që po përpiqen të godasin. Duke qenë më intensiv dhe më i fokusuar, ka sjellë dëme më të mëdha”, tha ai.

Ndryshe nga dimri i parë i sulmeve, kur Rusia shënjestroi rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike të Ukrainës, sulmet e fundit janë përpjekur të shkatërrojnë kapacitetin e prodhimit në shkallë të gjerë, veçanërisht kapacitetin e gazit dhe qymyrit të përdorur kur kërkesa kalon mbi ngarkesën bazë.

“Ne do të shohim ndërprerje të mëdha, ky është realiteti dhe kjo është për shkak se ne nuk kemi akses në mbrojtjen ajrore dhe avionët luftarakë për të luftuar bombat e tyre rrëshqitëse”, paralajmëroi ai.

Ai tha se nuk do të zbulonte shkallën absolute të dëmit pasi është i klasifikuar ushtarakisht “por ne aktualisht po përballemi me një krizë shumë më të madhe sesa Ukraina një vit më parë. Problemi është aq kritik për ekonominë tonë saqë ka nevojë për zgjidhje që tani”.

“Zgjidhjet janë të dyfishta. Së pari, duhet të ketë furnizim të menjëhershëm të komponentëve të mbrojtjes ajrore dhe municioneve për të mbrojtur sistemin. Së dyti, ne duhet të zhvillojmë një sistem të ri gjenerimi të shpërndarë dhe të mbrojtur në të gjithë vendin, që duhet të zëvendësojë gjenerimin balancues të shkatërruar. Kështu që tani është koha për të krijuar një gjeneratë më të vogël të gjelbër të diversifikuar ose të shpërndarë në Ukrainë, sepse nuk ka asnjë alternativë tjetër. Shumë prej këtyre stacioneve do të duhet të mbrohen me bunkerë betoni", ka treguar ai.

Më tej, Andriy Kobolyev hodhi poshtë kritikat e SHBA për sulmet e Ukrainës ndaj infrastrukturës energjetike ruse.

Atyre njerëzve që guxojnë të thonë se Ukraina po përdor drone për të sulmuar infrastrukturën energjetike në territorin rus, unë do t’u përgjigjesha se po zhvillohet një luftë energjetike”, u shpreh ai.

Kobolyev po lufton akuzat se i ka paguar vetes një bonus që ishte më shumë se maksimumi i lejuar ligjor për një punonjës të ndërmarrjes shtetërore. Ai tha se bonusi u ra dakord me bordin mbikëqyrës pasi fitoi një vendim masiv arbitrazhi prej 4.6 miliardë dollarësh kundër Gazprom.

Disa importe relativisht të vogla të energjisë elektrike nga Evropa po ndihmojnë për të mbuluar deficitin e Ukrainës, sepse kërkesa është e ulët gjatë pranverës.

Borrell: Lufta e Rusisë kundër Ukrainës është një kërcënim ekzistencial për Europën

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës përfaqëson një kërcënim ekzistencial për të gjithë Bashkimin Europian dhe e ka detyruar unionin të vendosë në fokus të politikës së saj sigurinë, tha Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell.

Në një kohë kur mbështetja amerikane në Europë po bëhet gjithnjë e më pak e sigurt, kjo luftë paraqet një kërcënim ekzistencial për BE-në”, tha Borrell.

Ai vlerësoi se nevojitet një ndryshim paradigme në mbrojtjen europiane.

 Borelli vëri në dukje se Europa ia ka deleguar sigurinë e saj SHBA-së për një kohë të gjatë dhe ka lejuar “çarmatimin” në 30 vitet e fundit, pas rënies së Murit të Berlinit.

Katastrofa e Çernobilit mund të përsëritet, duart e Vladimir Putin janë tek gjashtë reaktorët bërthamorë, ja çfarë mund të ndodhë me Zaporizhzhian

Duart e Vladimir Putin janë mbi gjashtë reaktorët bërthamorë të Zaporizhzhias. Prej ditësh, një betejë shumë e rrezikshme ushtarake ka nisur, lidhur me centralin bërthamor në zemër të Ukrainës, e cila vë në rrezik sigurinë jo vetëm të vendit të pushtuar nga trupat ruse, por edhe të pjesës tjetër të Evropës. Hija e një aksidenti katastrofik të stilit të Çernobilit, siç u konfirmua pak ditë më parë nga IAEA, duket në të gjithë botën.

Sipas një raporti diskret nga gazeta prestigjioze amerikane Wall Street Journal presidenti rus do t'i kishte thënë kreut të agjencisë atomike të Kombeve të Bashkuara  Rafael Grossi  se Moska synon të rifillojë central bërthamor në territorin ukrainas aktualisht në duart e Rusisë.

Vendimi rrit shqetësimin për rreziqet e një fatkeqësie të mundshme në termocentralin më të madh bërthamor në Evropë. Impianti 6 gigavat ndodhet në një zonë shumë të rrezikshme dhe të militarizuar, si dhe është i rrethuar nga mina. Tashmë në javët e fundit dronët kishin goditur një nga gjashtë reaktorët.

Gjatë vizitës në Soçi muajin e kaluar, Grossi pyeti zyrtarisht Putinin si dhe kreun e kompanisë bërthamore të Moskës Rosatom nëse centrali do të rifillonte, dhe presidenti rus u përgjigj po, sipas të përditshmes së biznesit amerikan. Megjithatë, autoritetet ruse deri më tani nuk kanë dhënë asnjë datë.

Lidhur me përplasjet ushtarake në zonën e termocentralit, vetë Grossi kishte folur shprehimisht për "përshkallëzim serioz të rreziqeve të sigurisë bërthamore me të cilat përballet termocentrali i Zaporizhzhias”.

“Sulme të tilla të pamatura rrisin ndjeshëm rrezikun e një aksidenti të rëndë”, kishte thënë ai.

Gjermania do t’i dorëzojë Ukrainës edhe një sistem Patriot

Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e Rusisë, ka thënë të shtunën ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius.

Sipas një deklarate të lëshuar për media, sistemi do të dërgohet menjëherë në Ukrainë.

Deri më tani Gjermania i ka dërguar Ukrainës dy sisteme Patriot.

Sipas Ministrisë gjermane, sistemet e kanë dëshmuar vetën në luftën kundër agresionit rus.

Kjo dërgesë po bëhet teksa ministri Pistorius dhe ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Berbock po lobojnë intensivisht te partnerët për dërgimin të sistemeve mbrojtëse në Ukrainë.

“Terrori rus kundër qyteteve ukrainase dhe infrastrukturë së qytetit është duke shkaktuar vuajtje të pamatshme”, ka thënë Pistorius, sipas deklaratës.

Më herët gjatë ditës, komandanti i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase, Oleksandr Syrsky, ka thënë se “situata në frontin lindor është përkeqësuar në mënyrë të konsiderueshme ditëve të fundit”.

Kiev: Rreth 900 ushtarë rusë të vrarë në 24 orët e fundit, 453 mijë gjithsej

Vetëm në 24 orët e fundit, Forcat e Mbrojtjes të Ukrainës pretendojnë se kanë vrarë 890 ushtarë rusë.

Duke i çuar humbjet totale ruse nga Kievi që nga fillimi i pushtimit në shkurt 2022 në 453,650 të vrarë

Këtë e shkruajnë mediat ukrainase, duke përfshirë edhe Ukrinform, i cili citon buletinin e fundit të drejtuesve ushtarakë.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Moskës, të cituar nga Tass, të paktën 10 dronë ukrainas u kapën dhe u shkatërruan gjatë natës mbi qiellin e rajonit rus të Krasnodarit.

Zelensky për sulmet e Iranit ndaj Izraelit: Rusia përdor të njëjtat taktika, ja çfarë duhet të ndërmarrë SHBA

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se tingulli i dronëve duhet të shërbejë si një “thirrje zgjimi për botën e lirë”, referuar sulmit të Iranit ndaj Izraelit.

Ne në Ukrainë e dimë shumë mirë tmerrin e sulmeve të ngjashme nga Rusia, e cila përdor të njëjtat taktika të sulmeve masive ajrore. Tingulli i dronëve Shahed, një mjet terrori, është i njëjtë në qiejt mbi Lindjen e Mesme dhe Evropën. Ky tingull duhet të shërbejë si një thirrje zgjimi për botën e lirë, duke demonstruar se vetëm uniteti dhe vendosmëria jonë mund të shpëtojë jetë dhe të parandalojë përhapjen e terrorit në mbarë botën”, tha Zelensky në një postim në mediat sociale.

Zelensky vazhdoi duke thënë se veprimet e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh dhe se bashkëpunimi i dukshëm midis dy regjimeve në përhapjen e terrorit duhet të përballet me një përgjigje të vendosur dhe të bashkuar nga bota.

“Fjalët nuk ndalojnë dronët dhe nuk përgjojnë raketat. Vetëm ndihma e prekshme e bën këtë. Është kritike që Kongresi i Shteteve të Bashkuara të marrë vendimet e nevojshme për të forcuar aleatët e Amerikës në këtë kohë kritike,” tha Zelensky.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat