Mediat zvicerane flasin për aktivitetet kriminale të mafias serbe në Zvicër

Evropë

Mediat zvicerane flasin për aktivitetet kriminale të mafias serbe në Zvicër

Më: 15 prill 2024 Në ora: 13:09
Foto ilustrim

Droga, sulmi, prostitucioni. Ky pjesëtar serb i një bande të famshme vepronte nga Zvicra.

Me këtë titull, media prestigjioze "Blick" shkruan sot për aktivitetet e mafias serbe në Zvicër, sipas të cilave kjo bande kriminale po bën kërdi në Zvicër. Sa e rrezikshme është kjo mafia në Zvicër, këtë e dëshmojnë ditë më parë edhe kantonet e Gjenevës dhe raportet e policisë së kantoneve, ku thuhet se mafia nga Ballkani zhvillon aktivitete kriminale në Zvicër, shkruan gazeta zvicerane në shqip "Le Canton27.ch".

Për të rëndësishme janë edhe titujt e medias zvicerane, si: "Policia zvicerane kërkon dy serbë, anëtarë të mafias Pink Panthers. Kërkohet burg dhe deportim drejt Serbisë", pastaj TV shtetërore zvicerane jep një reportazh me titullin: "Mafia serbe: intervistë me Jérôme Pierrat, regjisorin e dokumentarit 'Serbia: milicët e krimit'". Po ashtu, titulli tjetër "I dënuar, një bos mafioz serb largohet nga Zvicra" dëshmon se mafia nga Ballkani është prezent në Zvicër.

"Serbi Goran S. ishte anëtar i një prej bandave më famëkeqe të rrugëve në Evropë. Ai së shpejti do të paraqitet para një gjyqtari në Ticino. Rasti ofron një pasqyrë të rrallë të krimit të organizuar në Zvicër…" ka shkruar sot "Blick", duke cituar gazetën zvicerane në shqip "Canton27.ch".

Mediat evropiane kujtojnë se "mafia serbe dy dekadat e fundit në Serbi ishte më e pasur se qeveria. Kapitali i tyre i konsiderueshëm u fitua përmes kontrabandës në të gjithë Evropën…"

"United Tribunes" ishin një nga grupet më të fuqishme në muzikën rock. Rrjeti i tyre shtrihej nga Suedia në Itali, nëpërmjet Turqisë dhe Zvicrës. Anëtarët e saj - kryesisht artistë luftarakë dhe gënjeshtarë nga Ballkani - ishin ngulitur thellë në kënetën e krimit të organizuar. Ata u përfshinë në përleshje të përgjakshme me grupet armike, shisnin drogë dhe vepronin si tutorë.

Pak më shumë se një vit më parë, shteti gjerman i dha një goditje të madhe kësaj bande. Oficerët e policisë sulmuan 50 bazat e banditëve, Ministria e Brendshme ndaloi grupin në të gjithë vendin. Në atë kohë, Goran S.* kishte kaluar tashmë 236 ditë në burg. Ky serb nga kantoni i Schaffhausen ishte anëtar i përhershëm i "United Tribunes". Sipas hetuesve, ai merrte eksploziv për të kryer sulme, trafikonte kokainë dhe detyronte një grua hungareze të varfër në prostitucion.

Brenda një jave, burri do të duhet të përgjigjet për veprimet e tij para Gjykatës Penale Federale në Bellinzona (TI). "Blick" mori aktakuzën. Ai ofron një pasqyrë të rrallë në praktikat brutale të "United Tribunes". Grupi është ende aktiv sot, veprimtaritë e tyre përqendrohen kryesisht në Bosnjë.

Karriera kriminale e Goran S. nisi në vitin 2015, kur ai mori eksplozivë në Francë, të cilat fillimisht i ruajti në një garazh në Schaffhausen para se t'i dorëzonte anëtarëve të "United Tribunes" në jug të Gjermanisë. Sipas Prokurorisë Federale, ata synonin të shkaktonte një shpërthim në makinën e pronarit të një klubi nate armik. Motoja e bandës ishte: "Zoti na ruajtë nga miqtë tanë, sepse ne vetë do të merremi me armiqtë tanë".

Në vitin 2019, Goran S. dyshohet se, bashkë me një partner, ka detyruar një grua hungareze të varfër në prostitucion. Gruaja, e cila nuk fliste gjermanisht dhe jetonte në vendin e saj në një apartament të mbushur me plehra, pa energji elektrike dhe ujë, duhej të shërbente klientëve në kantonin e Zürichit. Sipas aktakuzës, serbi e ka vëzhguar atë dhe ka përcaktuar vendin, kohën dhe mënyrën e punës. Goran S. dhe bashkëpunëtori i tij personalisht kanë marrë një pjesë të të ardhurave.

Ata kërkuan që gruaja hungareze të mos refuzonte asnjë klient dhe të vazhdonte të punonte si prostitutë gjatë kohës së saj, pavarësisht dhimbjeve dhe vështirësive. Sipas hetuesve, asaj iu desh të futë dy sfungjerë në vaginë, në mënyrë që klientët të mos e vërejnë gjakderdhjen. Goran S. e kërcënoi se do ta godiste nëse ajo nuk i bindet.

Gjithashtu, ai duhet të dënohet për posedimin e materialeve të dhunshme, pornografisë, dhe për marrjen e paligjshme të përfitimeve sociale. Edhe pse ai ishte plotësisht i papërshtatshëm për punë pas një aksidenti, ai ende fitonte para nga veprimtaritë e tij të ndryshme, veçanërisht si shofer shoqërues. Ai nuk raportoi ndryshimin e kushteve të tij për sigurime nga aksidenti.

As avokati dhe as Goran S. nuk kanë qëllim të flasin me "Blick". Zyra e Prokurorisë Federale nuk ka komentuar ende mbi dënimet që ai mund të përballet. Serbi vazhdon të jetë në liri, por kjo mund të ndryshojë së shpejti.

 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat