Armenia ra dakord të kthejë katër fshatra në zonën kufitare në Azerbajxhan

Evropë

Armenia ra dakord të kthejë katër fshatra në zonën kufitare në Azerbajxhan

Më: 19 prill 2024 Në ora: 20:39
Foto ilustrim

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Azerbajxhanit, Aykan Hajizada, njoftoi këtë të premte se Armenia ka rënë dakord t’i kthejë katër fshatra të vendosura në kufirin e tyre të përbashkët me Azerbajxhanin.

“Si rezultat i takimit të tetë të komisioneve shtetërore për caktimin e kufirit shtetëror midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, Armenia ra dakord të kthejë katër fshatra të Azerbajxhanit që ishin nën okupim që nga fillimi i viteve 1990,” tha Hadjizada në rrjetin social X social.

Zyrtarët azerbajxhanas thanë më parë se kthimi i fshatit është një kusht i domosdoshëm për një marrëveshje paqeje që do t’i jepte fund konfliktit tre dekadash midis dy vendeve, të cilat ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik.

Marrëveshja e arritur këtë të premte është deri më tani shenja më e qartë e progresit në negociatat mes dy palëve, shkruan Reuters.

Pas dy konflikteve të mëdha ushtarake, batica u kthye në mënyrë dramatike në favor të Azerbajxhanit shtatorin e kaluar, kur forcat e tij filluan një ofensivë të rrufeshme që synonte të rifitonte kontrollin e rajonit të Nagorno-Karabakut, ku armenët etnikë kanë gëzuar de fakto pavarësinë që nga mesi i viteve 1990 agjenci.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat