LIVE: Paralajmërim ogurzi për Ukrainën, aktivizohet Rusia – ja si mund të “përmbyset rezultati”

Evropë

LIVE: Paralajmërim ogurzi për Ukrainën, aktivizohet Rusia – ja si mund të “përmbyset rezultati”

Më: 20 prill 2024 Në ora: 07:34 Përditësuar në ora: 18:12 më 20.04.2024
Foto ilustrim

Ish-komandanti në SHBA: Rusia nuk ka aftësi për të ‘rrëzuar’ Ukrainën nga lufta

Gjenerali Ben Hodges, i cili dikur komandonte forcat e NATO-s në Evropë, deklaroi se skenari më i keq për Ukrainën është që fuqitë perëndimore të vazhdojnë të bëjnë atë që po bëjnë tani me vonesën e furnizimeve me armatime.

Ai tha se një Kongres i paralizuar i SHBA-së, administrata tepër e kujdesshme e Shtëpisë së Bardhë dhe aleatët e frikësuar në Evropë përbëjnë një sukses të marketingut rus.

“Kjo është 99 për qind sepse Olaf Scholz është i bindur se nëse Donald Trump është president SHBA, atëherë ai do të tërheqë mburojën bërthamore nga Evropa dhe do t’i kthejë shpinën NATO-s,” deklaroi Hodges.

Besimi në kërcënimet bërthamore të Rusisë ka të ngjarë të prodhojë një ndarje në aleancën perëndimore, me liderë më ambicioz që ofrojnë forma më provokuese të ndihmës për Ukrainën.

“Unë mendoj se ka një mundësi shumë reale që disa vende evropiane të futen në vetvete. Mund ta imagjinoj Poloninë, madje edhe Francën, disa të tjerë, në një farë mënyre duke thënë: “Nuk mund ta përballojmë të mos e bëjmë atë”, theksoi ai.

Moska akuzon ushtrinë ukrainase për vrasjen e korrespodentit rus të luftës, Kievi nuk komenton

Rusia tha këtë të shtunë se një korrespondent rus i luftës, Semyon Eremin, u vra nga një dron ukrainas.

Në një deklaratë, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se incidenti ndodhi më 19 prill dhe se Eremin, një korrespondent i gazetës së përditshme ruse Izvestia, vdiq nga plagët. Sipas Zakharova, ishte Eremin “ai që publikoi prova dokumentare që korrespondentët rusë në vijën e frontit u shpallën objektiva vrasjeje prioritare” për trupat ukrainase.

“Vrasja e Semyon Eremin, ky krim i përgjakshëm, nuk mund të konsiderohet ndryshe veçse si një akt hakmarrjeje për përmbushjen e ndershme të një detyre gazetareske”, tha ajo. Zakharova kërkoi nga organizatat përkatëse ndërkombëtare dhe organet e të drejtave të njeriut që “të dënojnë menjëherë dhe me vendosmëri një tjetër vrasje brutale të një gazetari rus”.

Nga ana tjetër nuk kemi asnjë konfirmim nga Ukraina për vrasjen.

Rusia aktivizon strategjinë e re, Ukraina mund ta humbë luftën brenda këtij viti

Situata në frontin e betejës në Ukrainë duket disi e zymtë dhe kjo kryesisht nga ndjenja se vendi po braktiset nga Perëndimi. Nuk është vetëm fakti që forcave të Ukrainës po iu mbarojnë municionet.

Vonesat perëndimore në dërgimin e ndihmave nënkuptojnë se vendit i mungon diçka edhe më e vështirë për t'u furnizuar sesa predha: shpirti luftarak që kërkohet për të fituar. Morali midis trupave është i zymtë, “i shkatërruar” nga bombardimet e pamëshirshme, mungesa e armëve të avancuara dhe humbjet në fushën e betejës.

Në qytetet qindra milje larg frontit, turmat e të rinjve që u rreshtuan për t'u bashkuar me ushtrinë në muajt e parë të luftës janë zhdukur.

Në ditët e sotme, rekrutët e mundshëm i shmangen detyrimeve, madje shumë prej tyre janë larguar fare nga vendi.  Edhe pse Presidenti Volodymyr Zelenskyy thotë se Ukraina po përpiqet të gjejë një mënyrë për të mos u tërhequr, oficerët ushtarakë pranojnë privatisht se më shumë humbje janë të pashmangshme këtë verë.

Pyetja e vetme është se sa shumë do të jenë. Vladimir Putin ndoshta nuk ka qenë kurrë më afër qëllimit të tij.

Paralajmërimi i CIA-s

Parashikime të zymta vijnë edhe nga aleati përtej oqeanit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.  Drejtori i CIA-s, William Burns, paralajmëroi ligjvënësit në Kapitol të enjten se Ukraina do të humbasë luftën deri në fund të vitit, nëse një raund i ri ndihme nuk miratohet, shkruan “Politico”.

Duke folur para një turme në Qendrën Xhorxh W. Bush, Burns u kërkoi ligjvënësve të mbështesin një amendament që do të nënkuptonte miliarda dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën.

"Me nxitjen që do të vinte me ndihmën ushtarake, praktikisht dhe psikologjikisht, ukrainasit do të ishin plotësisht të aftë për të kaluar deri në vitin 2024 dhe për të rrëzuar qëndrimin arrogant të Putinit që koha është në anën e tij," tha ai.

Por nëse nuk kalon në Kongres, “perspektiva është shumë më e errët”, vazhdoi ai.

"Ekziston një rrezik shumë real që ukrainasit mund të humbasin në fushën e betejës deri në fund të vitit 2024, ose të paktën që Putini mund të futet në një pozicion ku ai mund të diktojë kushtet e një marrëveshjeje politike”, tha Burns.

Ky është ndoshta paralajmërimi më konkret nga një zyrtar i lartë për luftën, që vjen ndërsa Kievi paralajmëron se Rusia po përgatit një ofensivë verore, në të cilën valë të mëdha trupash ruse do të pushtonin Ukrainën.

Ndihma nga SHBA

Burns lëshoi paralajmërimin vetëm një ditë pasi Kryetari i Dhomës Mike Johnson zbuloi paketën e shumëpritur të ndihmës për t'u votuar.

Të mërkurën, kryetari i shefave të përbashkët të shtabit, gjenerali CQ Brown, u tha ligjvënësve se "fitimet e arritura me vështirësi të Ukrainës do të humbasin pa ndihmën e tyre". Ministri i Mbrojtjes, Lloyd Austin, paralajmëroi gjithashtu se nëse nuk ofrohet ndihma, aleatët dhe partnerët do të pyesin "nëse jemi ende një partner i besueshëm". Presidenti Joe Biden shprehu gjithashtu mbështetje të fortë për legjislacionin e propozuar të Johnson.

Administrata Biden ka paralajmëruar prej muajsh se pamundësia e ligjvënësve për të votuar një paketë të re ndihme është arsyeja kryesore që Kievi ka kaq shumë probleme në fushën e betejës.

Strategjia “ameba”

Sakaq, përpjekjet kryesore ushtarake të ushtrisë ruse janë zhvendosur së fundmi në qytetin e dytë më të populluar në Ukrainë, Kharkiv, i cili para konfliktit kishte mbi 2 milionë banorë. Rënia e tij mund t'i japë një shtysë të fortë veprimit të Kremlinit dhe të vendosë për fatin e konfliktit.

Vetë presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky deklaroi se Kharkiv "ka një rëndësi të madhe simbolike " dhe për këtë arsye "ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të parandaluar që forcat ruse të pushtojnë dhe të marrin nën kontroll qytetin e dytë më të madh në vend".

Nëse Moska do të arrinte të pushtonte qytetin, do të kishte mundësinë të zgjeronte frontin e luftës. Sipas shefit të Shtabit të Ushtrisë Estoneze, Enno Mots, rusët po përdorin atë që mund të përkufizohet si një “taktikë ameba”.

"Ata nuk kanë forca për një përparim të madh dhe kjo i shtyn ata të testojnë linjat kudo, me përbuzje për jetën e ushtarëve të tyre dhe pajisjeve”.

Kancelari Scholz vjen me një “paralajmërim ogurzi” për luftën në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz beson se lufta në Ukrainë mund të zgjasë edhe për disa vite të tjera.

Askush nuk mund të thotë nëse kjo luftë mund të mos zgjasë as pesë vjet, për shembull, tha Scholz të premten në mbrëmje në qytetin lindor të Chemnitz.

Ai mbrojti mbështetjen ushtarake të Gjermanisë për Ukrainën.

Përveç kësaj, diplomacia duhet të kultivohet, ka shtuar ai, shkruajnë mediat e huaja.

Scholz ishte i ftuar të premten në mbrëmje në një panel diskutimi të organizuar nga gazeta Freie Presse (Shtypi i Lirë) me titull “Gjermania nën presion. Si mund të veprojë koalicioni [qeveritar] në kushte të reja?”.

Sipas informacioneve të siguruara, debatin e kanë ndjekur rreth 200 lexues të gazetës dhe të ftuar të tjerë. Diskutimi u transmetua drejtpërdrejt edhe në internet.

Scholz tha më herët të premten se bisedimet me zyrtarët kinezë rreth luftës në Ukrainë gjatë udhëtimit të tij të fundit dhanë një “nxitje shumë të rëndësishme” për përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund konfliktit.

Scholz theksoi se ishte në marrëveshje me udhëheqjen kineze për nevojën e konferencave të paqes në Zvicër për të diskutuar rreth luftës.

“[Përpjekjet diplomatike janë] diçka që është e domosdoshme në këtë proces të mundimshëm dhe jam mirënjohës që Gjermania, dhe unë personalisht, ishim gjithashtu në gjendje të jepnim një kontribut”, citohet të ketë thënë Scholz.

Scholz tha se përpjekjet diplomatike ishin “ende një bimë që ka nevojë për shumë ujitje … por është diçka që ekziston dhe që ne po e ushqejmë”.

Ndryshe, Zvicra po planifikon një samit paqeje për 15 dhe 16 qershor, në të cilin synon të ftojë rreth 100 vende, përfshirë Ukrainën.

Rusia nuk pritet të marrë pjesë, por vendet që kanë lidhje miqësore me Rusinë, si Kina, Brazili dhe Afrika e Jugut, mund t’i bashkohen samitit.

Shefi i NATO-s bën thirrje për furnizim me municion të Ukrainës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të aleancës që ta furnizojnë Ukrainën me sistemet e mbrojtjes ajrore, pasi sipas Sekretarit ky është investim në sigurinë e NATO-s.

Teksa Stoltenberg u bënte thirrje vendeve anëtare të NATO-s që t’i japin Ukrainës sisteme të mbrojtjes ajrore dhe raketore Patriot, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përsëriti thirrjet pothuajse të përditshme për më shumë pajisje ushtarake nga vendet perëndimore.

“NATO ka vlerësuar aftësitë ekzistuese të aleancës dhe ka sisteme që mund të vihen në dispozicion të Ukrainës”, tha Stoltenberg.

Ndryshe, forcat ajrore ruse janë më të fuqishme se ato të Ukrainës, por sistemet e sofistikuara të raketave perëndimore janë kërcënim i madh për aviacionin rus.

Bëhet e ditur se Kievi po kërkon të paktën shtatë sisteme raketore Patriot, shkruan euronews.

Stoltenberg nuk pranoi të thoshte se cilat vende të NATO-s kanë sisteme të mbrojtjes ajrore e sa mund të jenë në dispozicion të Ukrainës, por ai këmbënguli se vendet anëtare të aleancës ushtarake së shpejti do të njoftojnë për mbështetjen e tyre për tokat ukrainase.

“Aleatët duhet të gërmojnë thellë në inventarët e tyre dhe të përshpejtojnë shpërndarjen e raketave, artilerisë dhe municioneve. Ukraina po i përdor armët që ne i ofrojmë për të shkatërruar aftësitë luftarake ruse. Kjo na bën të gjithëve më të sigurt”, tha Sekretari.

Siç raportohet, Gjermania kishte gjithsej 12 sisteme Patriot, tre prej të cilave po i ndan për Ukrainën. Polonia ka vetëm dy të tilla të cilat i duhen për mbrojtjen e saj. Gjithashtu, edhe Greqia, Holanda, Rumania dhe Spanja posedojnë Patriot.

NATO mban rezervat e armëve të 32 vendeve anëtare të saj për t’u siguruar që ato të përdoren në kohë nevoje. 

Zelenskiy: Kemi nevojë për të paktën shtatë sisteme të mbrojtjes ajrore ‘Patriot’

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy u tha anëtarëve të NATO-s të premten se Ukrainës i duhen të paktën shtatë sisteme të mbrojtjes ajrore Patriot ose sisteme të tjera të nivelit të lartë për t’u mbrojtur nga sulmet ruse, duke i nxitur ata të rrisin ndihmën e tyre ushtarake për Kievin.

Në një fjalim me video gjatë takimit të Këshillit NATO-Ukrainë në Bruksel, udhëheqësi ukrainas e përshkroi nivelin aktual të ndihmës së huaj si “shumë të kufizuar”. Ai iu kujtoi atyre se Izraeli nuk u la i vetëm të mbrojë veten përballë sulmit masiv ajror të Iranit të shtunën.

“(Presidenti rus Vladimir) Putin duhet detyruar të ndalojë sulmet dhe hapësira jonë ajrore duhet të bëhet përsëri i sigurt. Kjo varet plotësisht nga zgjedhja juaj… një zgjedhje që do të tregonte nëse ne jemi vërtet aleatë”, tha Presidenti Zelenskiy në fjalimin e tij.

Rusia ka shtuar intensitetin e sulmeve ajrore të saj me raketa me rreze të gjatë ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës dhe qyteteve të saj në javët e fundit. Kjo ka rritur trysninë ndaj Kievit ndërsa forcat më të fuqishme dhe me më shumë pjesëtarë të Moskës po avancojnë ngadalë në fushën e betejës në pjesën lindore të Ukrainës.

Vetëm këtë vit, tha Presidenti Zelenskiy, Ukraina ishte sulmuar nga pothuajse 1,200 raketa ruse, më shumë se 1,500 dronë dhe 8,500 bomba ndërsa përkrahja ushtarake perëndimore është ngadalësuar.

“Ne po e themi këtë drejtpërdrejt, për t’u mbrojtur, na duhen edhe shtatë sisteme “Patriot” ose sisteme të ngjashme të mbrojtjes ajrore. Ky është një numër minimal i asaj që na duhet. Këto sisteme mund të shpëtojnë shumë jetë dhe të ndryshojnë situatën”, tha ai.

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg tha pas takimit të ministrave të mbrojtjes të vendeve anëtare, vendeve aleate dhe zotit Zelenskiy se aleatët kishin rënë dakord t’i siguronin Kievit sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore.

“Përveç Patriotëve, ka armë të tjera që aleatët mund të ofrojnë, duke përfshirë (sistemin që është prodhim francez) SAMP/T. Shumë vende të tjera, të cilët nuk kanë në pronësi sisteme të tilla, janë zotuar të ofrojnë mbështetje financiare për t’i blerë ato për Ukrainën”, zoti Stoltenberg u tha gazetarëve në Bruksel.

NEVOJA URGJENTE

Presidenti ukrainas Zelenskiy tha se trupave të Kievit u duhen edhe raketa me rreze të gjatë dhe predha artilerie.

“Këtë vit mezi presim që të merren disa vendime”, tha ai.

Ndihma ushtarake amerikane është vonuar me muaj të tërë në Kongres, por Dhoma e Përfaqësuesve pritet të votojë të shtunën mbi një projektligj që përfshinë dhjetëra miliarda dollarë ndihmë ushtarake.

“Ne po presim një mbështetje të re nga Shtetet e Bashkuara – mbështetja amerikane ka qenë në pikëpyetje për një kohë të gjatë”, tha Presidenti Zelenskiy.

Fjalimi i tij u mbajt në Këshillin NATO-Ukrainë me dyer të mbyllura, por zyra e tij publikoi tekstin dhe videon e tij në faqen e saj të internetit./VOA

Shefi i Aleancës: NATO do të sigurojë më shumë mbrojtje ajrore dhe municione të nevojshme për Ukrainën

Shefi i NATO-s tha se aleanca së shpejti do t’i sigurojë Ukrainës më shumë sisteme dhe municione të nevojshme të mbrojtjes ajrore .

Aleanca ka përcaktuar aftësitë ekzistuese në të gjithë anëtarët e saj dhe ka vendosur se ka sisteme që mund të vihen në dispozicion të Ukrainës, u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg pas një takimi virtual të Këshillit NATO-Ukrainë.

” Ministrat e mbrojtjes të NATO-s kanë rënë dakord të rriten dhe të ofrojnë mbështetje të mëtejshme ushtarake, duke përfshirë më shumë mbrojtje ajrore. Kështu që unë pres njoftime të reja mbi aftësitë e mbrojtjes ajrore për Ukrainën së shpejti,” tha ai.

Përveç raketave Patriot , ka armë të tjera që aleatët e NATO-s mund të ofrojnë, duke përfshirë SAMP/T, sipas Stoltenberg.

Ai gjithashtu theksoi se ministrat e mbrojtjes trajtuan gjithashtu nevoja të tjera urgjente të Ukrainës, duke përfshirë municione 155 mm, aftësi të goditjes me precizion të thellë dhe dron.

“Çdo aleat i NATO-s do të vendosë se çfarë do të japë. Disa aleatë morën angazhime konkrete gjatë takimit dhe po finalizojnë kontributet që pres që do të shpallen së shpejti,” tha Stoltenberg.

Duke përshëndetur gjithashtu Kongresin e SHBA mbi një paketë ndihme të vonuar prej kohësh për Ukrainën, ai tha: “Unë besoj që projektligji do të kalojë pa vonesa të mëtejshme.”

Raketat amerikane futen në punë, Ukraina sulmon brutalisht Krimenë, Rusia pëson dëme të mëdha

Më 12 mars, administrata e presidentit amerikan Joe Biden papritur i dha Ukrainës një paketë armësh prej 300 milionë dollarësh, paketa e fundit e fondeve të miratuara nga Kongresi përpara se republikanët të marrin një shumicë të vogël në Dhomën e Përfaqësuesve në janar 2023.

Pesë javë më vonë, ukrainasit më në fund filluan ta përdorin atë armë, shkruan Forbes Croatia.Paketa thuhet se përfshinte një numër të vogël raketash M39 me rreze të gjatë veprimi, të njohura gjithashtu si ATACMS. Të martën në mbrëmje, ushtria ukrainase qëlloi ndoshta të gjitha ato raketa në një bazë të vetme ruse në Krimenë e pushtuar.

Dëmi ishte i madh, bazuar nga të dhënat e vetë Ukrainës. Pamjet nga baza ajrore Dzhankoy, rreth 160 kilometra në jug të frontit, konfirmojnë se rusët kanë humbur të paktën katër lëshues nga bateria e raketave me rreze të gjatë S-400. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës pretendon se në sulm u shkatërrua edhe qendra e kontrollit për këto raketa, si dhe katër radarë shumë të vlefshëm të mbrojtjes ajrore.

Nëse dëmi është aq i keq sa pretendon Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës, mund të ketë qenë e vlefshme përdorimi i të gjitha raketave amerikane M39. Ukrainasit mund të pushojnë duke e ditur se me shumë gjasa do të marrin më shumë raketa ATACMS, ndoshta shumë të tjera. Kjo, për shkak se kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson i Luizianës, më në fund vendosi të mbajë një votim, mbi propozimin e Biden për të dërguar armë dhe ndihma të tjera në vlerë prej 61 miliardë dollarësh në Ukrainë deri në fund të vitit. Votimi u vonua sepse u kundërshtua nga një pakicë republikanësh pro-rusë në Dhomën e Përfaqësuesve, por është planifikuar për ditën e sotme dhe pritet të miratohet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat