BE-ja kritikon sulmin ndaj selisë së UNRWA në Jeruzalemin Lindor nga ekstremistët izraelitë

Evropë

BE-ja kritikon sulmin ndaj selisë së UNRWA në Jeruzalemin Lindor nga ekstremistët izraelitë

Më: 11 maj 2024 Në ora: 06:15
Josep Borrel

BE-ja kritikoi sulmin ndaj selisë së agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë UNRWA në Jeruzalemin Lindor të pushtuar nga një grup ekstremistësh izraelitë.

“BE dënon fuqishëm sulmin kundër objekteve të UNRWA në Jeruzalemin Lindor. Autorët duhet të mbajnë përgjegjësi,” tha shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell në X.

Duke theksuar se Izraeli ka një përgjegjësi për të garantuar sigurinë e punonjësve humanitarë, ai tha: “UNRWA është një litar shpëtimi i pazëvendësueshëm për miliona njerëz në Gaza dhe në rajon.”

Një grup ekstremistësh izraelitë protestuan jashtë selisë së UNRWA-s në lagjen Sheikh Jarrah të Jeruzalemit Lindor më 7 maj, pas një thirrjeje nga nënkryetari i bashkisë së Jeruzalemit Aryeh Yitzhak King.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat