Ambadadori amerikan në BeH: Nuk do të lejojmë asnjë konflikt

Evropë

Ambadadori amerikan në BeH: Nuk do të lejojmë asnjë konflikt

Më: 16 maj 2024 Në ora: 13:42
Ambasadori amerikan në Bosnje dhe Hercegovinë, Michael Murphy

Ambasadori amerikan në Bosnje dhe Hercegovinë, Michael Murphy, tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të qëndrojnë mënjanë dhe do të lejojnë që Bosnja dhe Hercegovina të hyjë në një konflikt të ri.

“Ne mbështesim integritetin territorial, sovranitetin dhe karakterin multietnik të BeH-së, ky është interesi ynë dhe synimi ynë është ta mbrojmë atë”, tha Murphy në N1.

I pyetur nëse do të ketë konflikte të reja në BeH dhe nëse BiH do të shpërbëhet, gjë që i frikësohen qytetarëve, ai u përgjigj:

“Do të filloj duke bërë një vëzhgim për të thënë se e kuptoj pse njerëzit janë të shqetësuar për klimën politike në Bosnje dhe Hercegovinë. Ata dëgjojnë retorikë të tmerrshme nga politikanët, veçanërisht Dodik dhe zyrtarë nga RS, kërcënime për shkëputje”.

Sipas ambasadorit amerikan, retorika që është vërtet kokëfortë, komentet që ‘nuk duan të thithin të njëjtin ajër si boshnjakët’, që duhet të shqetësojnë të gjithë, shqetësojnë komunitetin ndërkombëtar.

“Qeveria ime e komentoi këtë në vlerësimin tonë të inteligjencës se sa Dodik përfaqëson një kërcënim për BeH dhe të ardhmen e saj. Unë e kuptoj pse njerëzit shqetësohen kur politikanët injektojnë një retorikë të tillë nxitëse dhe urrejtje në sistemin politik dhe mishin dhe gjakun e shoqërisë në BeH”

“Ne kemi përdorur sanksione për t’i mbajtur individët përgjegjës për atë sjellje dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Dhe ne ishim të qartë, dhe mbetet politika jonë, se nuk do të përmbahemi kur bëhet fjalë për Dodikun dhe çdo politikan që po e shtyn vendin drejt konfliktit. Kjo nuk është në interesin e SHBA-së dhe ne nuk do ta lejojmë të ndodhë”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat