​Kryebashkiakët e Athinës dhe Romës diskutojnë sfidat e bashkëpunimin reciprok

Evropë

​Kryebashkiakët e Athinës dhe Romës diskutojnë sfidat e bashkëpunimin reciprok

Më: 16 maj 2024 Në ora: 19:23
Haris Doukas dhe Roberto Gualtieri

Kryetari i Bashkisë së Athinës Haris Doukas u takua me kryetarin e Bashkisë së Romës Roberto Gualtieri, në Palazzo Senatorio, me të cilin diskutuan mbi sfidat e përbashkëta me të cilat përballen qytetet e tyre, duke theksuar nevojën për mjete të reja për të rritur qëndrueshmërinë e tyre.

Gjatë takimit u diskutua mbi masat për sigurinë energjetike të qytetarëve përmes krijimit të komuniteteve energjetike dhe mbjelljes së pemëve të reja.

Në të njëjtën kohë, ata diskutuan projektet e mëdha të infrastrukturës në dy kryeqytetet, si ndërtimi i stadiumit të ri klubit të futbollit Roma dhe projekti i rigjenerimit të dyfishtë që përfshin stadiumin e ri të klubit të futbollit Panathinaikos në lagjen Votanikos në Athinë.

Ata ranë dakord të përfundojnë një memorandum bashkëpunimi midis Athinës dhe Romës duke u fokusuar në ndryshimin e klimës, kulturën dhe turizmin e qëndrueshëm. Doukas ftoi Gualtierin të vizitojë kryeqytetin grek për nënshkrimin e memorandumit të bashkëpunimit dhe kryebashkiaku i Romës e pranoi ftesën. /ANA-MPA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat