Forcat turke shpëtojnë 30 emigrantë të tjerë të parregullt në Detin Egje

Evropë

Forcat turke shpëtojnë 30 emigrantë të tjerë të parregullt në Detin Egje

Më: 17 maj 2024 Në ora: 06:05
Emigrante

Turqia shpëtoi 30 emigrantë të parregullt në Detin Egje të enjten vonë, sipas komandës së rojes bregdetare turke.

Një varkë e Rojës Bregdetare u drejtua pasi mori informacionin se kishte një grup emigrantësh të parregullt në gomone në brigjet e rrethit Urla në Izmir, tha ajo në faqen e saj të internetit.

Ekipet shpëtuan 30 emigrantë të parregullt , përfshirë 14 fëmijë, në dy gomone shpëtimi që u shtynë përsëri në ujërat territoriale turke nga forcat greke.

22 migrantë të parregullt, përfshirë katër fëmijë, u kapën në një gomone që lëvizte me shpejtësi në brigjet e rrethit Seferihisar në Izmir.

Emigrantët u dërguan në Drejtorinë Krahinore të Menaxhimit të Migracionit.

Turqia ka qenë një pikë kyçe tranziti për azilkërkuesit që synojnë të kalojnë në Evropë për të filluar jetë të reja, veçanërisht ata që ikin nga lufta dhe persekutimi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat