LIVE: Nxehen ‘gjakrat’, Rusia vjen me kërcënimin e radhës – Zelensky nënshkruan dy ligje të reja!

Evropë

LIVE: Nxehen ‘gjakrat’, Rusia vjen me kërcënimin e radhës – Zelensky nënshkruan dy ligje të reja!

Nga: Bota sot Më: 17 maj 2024 Në ora: 06:52 Përditësuar në ora: 20:38 më 17.05.2024
Volodymyr Zelensky dhe Vladimir Putin

Zelensky nënshkruan dy ligje të reja rreth shërbimit ushtarak

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka kaluar përmes dy pjesëve kyçve të legjislacionit rreth shërbimit ushtarak.

Së pari, Zelensky ka nënshkruar një ligj që i lejon disa kategori të të dënuarve të shërbejnë në ushtri.

Gjithashtu, ai ka nënshkruar edhe një ligj për rritjen e gjobave për ata që nuk i respektojnë rregullat e mobilizimit.

Siç raportohet, ky hap vjen pasi Ukraina po përpiqet të plotësojë mungesat e fuqisë punëtore dhe të forcojë ushtrinë kundër armikut rus, shkruan skynew.

Sipas politikanit, David Arakhamia, rekrutimi i të dënuarve pritet të rrisë numrin e ushtarëve për 20 mijë.

Por, bëhet e ditur se projektligji nuk do të lejojë rekrutimin e personave që janë të dënuar për krime të rënda.

Aty hyjnë personat e dënuar me vrasje me paramendim të dy ose më shumë personave, ata që akuzohen për përdhunim, dhunë seksuale, krime kundër sigurisë kombëtare dhe shkelje të rënda si korrupsioni.

“Nuk është sekret që mobilizimi i armikut tonë është i madh dhe për këtë arsye ne duhet t’i përdorim të gjitha mundësitë për të luftuar agresionin”, thuhet në projektligj. 

Rusia kërcënon Perëndimin: Po luani me zjarrin

Ministria e Jashtme ruse ka paralajmëruar Perëndimin se po luan me zjarrin duke lejuar Ukrainën të përdorë raketa dhe armë perëndimore për të synuar Rusinë dhe se Moska nuk do ta lërë një veprim të tillë pa përgjigje.

Zyra e Jashtme tha në një deklaratë se sheh dorën e Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë pas valës së fundit të sulmeve dhe fajëson Uashingtonin dhe Londrën për përshkallëzimin e konfliktit duke i dhënë Ukrainës lejen për të përdorur raketa me rreze të gjatë dhe armatim të rëndë që ata kanë furnizuar, kundër objektivave ruse.

“Edhe një herë, dëshirojmë të paralajmërojmë kategorikisht Uashingtonin, Londrën, Brukselin dhe kryeqytetet e tjera evropiane, si dhe Kievin nën kontrollin e tyre, se po luajnë me zjarrin.

Rusia nuk do të lërë pa përgjigje shkelje të tilla në territorin e saj”, thuhet në deklaratë.

Beteja për qytetin Kharkiv, Putin: Nuk planifikojmë pushtimin, Kievi është fajtor për luftimet

Rusia nuk ka plane të pushtojë Kharkivin, qytetin në verilindje të Ukrainës, tha të premten presidenti rus Vladimir Putin.

“Sa i përket Kharkivit, nuk ka plane të tilla”, tha udhëheqësi rus, duke iu përgjigjur një pyetjeje përkatëse nga mediat.

Sipas tij Kievi është fajtor për betejat e vazhdueshme në drejtimin e qytetit ukrainas.

“Tani për atë që po ndodh në drejtimin e Kharkivit. Autoritetet ukrainase janë gjithashtu fajtorë për këtë sepse bombarduan dhe vazhdojnë të bombardojnë, për fat të keq, zonat e banuara të territoreve kufitare, duke përfshirë Belgorodin. Civilët po vriten atje. Është e qartë se ata po bombardojnë drejtpërdrejt qendrën e qytetit dhe lagjet e banimit, unë e kam thënë publikisht se nëse kjo do të vazhdojë, ne do të duhet të krijojmë një zonë sigurie”, tha Putin.

Rusia hap front të ri ndërsa Ukraina pret armët perëndimore

Forcat ruse po zgjerojnë sulmet e tyre në vendbanimet kufitare të Ukrainës afër qytetit verilindor të Kharkivit, duke hapur një front të ri në lufte. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, pyetja që shqetëson mbështetësit e Kievit është nëse armët amerikane dhe evropiane, që pritet të arrijnë në Ukrainë në javët e ardhshme, do të ndihmojnë forcat e Kievit të zmbrapsin sulmet ruse?

Trupat ruse po përpiqen të marrin nën kontroll fshatrat e Ukrainës rreth 30 kilometra në veri të qytetit Kharkiv. Forcat e Kievit publikuan këto pamje që tregojnë luftime të ashpra të filmuara së fundmi pranë qytetit kufitar, Vovchansk.

Ukraina ka lëshuar raketa nga rajoni kufitar drejt Rusisë. Moska pretendoi se nga ky sulm javën e kaluar në një ndërtesë apartamentesh në Belgorod, u vranë shtatë persona. 

“Ka shumë arsye pse Rusia filloi sulme të reja. Ata duan të krijojnë një zonë sigurie në kufi me Ukrainën, por edhe të testojnë mbrojtjen ukrainase. Megjithatë, mënyra se si po e bëjnë këtë dhe numri i trupave që kanë, duke sulmuar në grupe të vogla këmbësorie, nuk sugjeron se ata po përpiqen të rrethojnë Kharkivin ose diçka të ngjashme”, thotë Patrick Bury, analist i mbrojtjes në Universitetin e Bathit në Britani.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy mbërriti në Kharkiv të enjten pasi anuloi udhëtimet jashtë vendit. Kievi tha se forcat ukrainase kishin ngadalësuar përparimin e forcave ruse.

“Për momentin Rusia është në avantazh të thellë përsa u përket municioneve”, thotë analisti Bury.

Forcat ukrainase ende po presin për pjesën më të madhe të armëve, që janë pjesë e ndihmave amerikane me vlerë 60 miliardë dollarë, që u miratuan muajin e kaluar, pas një vonese gjashtëmujore.

“Ndihma amerikane është thelbësore, prandaj vonesa në dërgimin e armëve pati ndikim në front dhe kjo është ajo që po shohim tani”, thotë Serhii Rakhmanin, anëtar i Komisionit Parlamentar ukrainas për Sigurinë Kombëtare.

Ukraina thotë se forcat ruse kryejnë sulme ajrore përpara sulmeve të këmbësorisë. Kievi ka kërkuar vazhdimisht sisteme të mbrojtjes ajrore.

Muajin e kaluar, Ukraina miratoi një projekt-ligj për mobilizim ushtarak për shkak të numrit të pamjaftueshëm të trupave.

“Mendoj se tre muajt e ardhshëm do të jenë vendimtarë për Ukrainën pasi rusët po shfrytëzojnë mundësitë e krijuara. Fuqia e forcave ukrainase është zvogëluar dhe rusët e ndjejnë këtë. Ata kanë grumbulluar sasi armësh, municionesh, personel dhe tani po përdorin maksimumin e rezervave të tyre. Ata po përpiqen të shpërndajnë forcat tona në të gjithë vijën e frontit”, thotë zoti Rakhmanin.

Pyetja kryesore tani është nëse Ukraina dhe aleatët perëndimorë mund ta ndryshojnë situatën?

Mundësitë që ata të çlirojnë territore në një afat të mesëm duket se po ikin. Nëse nuk ka një rritje të mbështetjes perëndimore dhe një strategji afatgjatë për të arritur sukses, gjëra që momentalisht nuk po ndodhin, atëherë mendoj se Ukraina do të vazhdojë vetëm të mbrojë atë që ka nën kontroll”, thotë analisti Patrick Bury.

Analistët thonë se Rusia ka qenë në gjendje të rindërtojë fuqinë e saj ushtarake gjatë gjashtë muajve të fundit me ndihmën e Kinës, Iranit dhe Koresë së Veriut. Kjo e bën çdo ofensivë të ardhshme ukrainase më të vështirë..VOA

Putini thotë se Rusia synon të krijojë një zonë sigurie në Kharkiv

Presidenti rus Vladimir Putin tha të premten se ofensiva e Moskës në rajonin e Kharkivit në Ukrainë synon të krijojë një zonë sigurie, por nuk ka plane për ta pushtuar qytetin tani.

Duke folur me gazetarët të premten, gjatë një vizite në Harbin të Kinës, zoti Putin tha se Moska nisi sulmet në rajonin e Kharkivit në përgjigje të bombardimeve ukrainase në rajonin rus të Belgorodit. 

“Unë e kam thënë publikisht se nëse kjo vazhdon do të detyrohemi të krijojmë një zonë sigurie”, tha ai.

Presidenti Putin tha se trupat ruse po "përparonin çdo ditë sipas planit". 

Ai shtoi se Rusia nuk ka plane për të marrë nën kontroll Kharkivin tani.

Ndërkohë, një sulm i madh ukrainas me dronë në Krime të premten herët shkaktoi ndërprerjen e energjisë elektrike në qytetin e Sevastopolit, dëmtoi avionë dhe magazinat e karburantit në një bazë ajrore dhe i vuri flakën një rafinerie në jug të vendit, thanë autoritetet ruse.

Sulmet me dronë janë një përpjekje e Kievit për t’iu kundërpërgjigjur ofensivës së Moskës në Ukrainën verilindore, që ka shtuar trysninë mbi forcat ukrainase me numër më të vogël dhe në pritje të dërgesave të vonuara me armë dhe municione të rëndësishme nga partnerët perëndimorë.

Një zyrtar i inteligjencës ukrainase konfirmoi se Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës dhe Inteligjenca Ushtarake kryen një operacion të përbashkët për të goditur objektet e infrastrukturës ushtarake të Rusisë në Novorossiysk dhe Sevastopolin e pushtuar. Zyrtari foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar të fliste publikisht.

Operacioni kishte për qëllim të godiste anijet e Flotës ruse të Detit të Zi dhe u krye me dronë të prodhuar në Ukrainë, tha zyrtari.

Të paktën tre avionë luftarakë u shkatërruan gjatë këtij sulmi, sipas imazheve satelitore të bazës ajrore të ofruara nga kompania “Maxar Technologies”.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se mbrojtja ajrore rrëzoi 51 dronë ukrainas mbi Krime, 44 të tjerë mbi rajonin e Krasnodarit dhe gjashtë mbi rajonin e Belgorodit. Ai tha se avionët luftarakë rusë dhe anijet patrulluese shkatërruan gjithashtu gjashtë dronë në Detin e Zi.

Ndërkohë, trupat ukrainase po luftojnë për të frenuar përparimin e forcave ruse në rajonin verilindor të Kharkiv-it, ku Moska filloi një ofensivë në fund të javës së kaluar.

Qyteti i Vovchanskut, i cili ndodhet vetëm 5 kilometra nga kufiri rus, ka qenë një pikë e nxehtë në luftimet e ditëve të fundit. Autoritetet ukrainase kanë evakuuar rreth 8000 civilë nga qyteti. Taktika e zakonshme e ushtrisë ruse është të shndërrojë qytetet dhe fshatrat në gërmadha me sulme ajrore përpara dërgimit të forcave tokësore.

Duke filluar një ofensivë të re në veri të rajonit të Kharkivit më 10 maj, trupat ruse kanë "zgjeruar zonën e luftimeve aktive me pothuajse 70 kilometra", në një përpjekje për të detyruar Ukrainën të shpërndajë forcat e saj në një zonë më të madhe dhe të përdorë trupat rezervë, tha shefi ushtarak i Ukrainës Oleksandr Syrskyi të premten.

Rusia gjithashtu ka testuar mbrojtjen ukrainase në pika të tjera përgjatë vijës së frontit afërsisht 1000 kilometra të gjatë në Ukrainën lindore. Qëllimi i këtyre operacioneve ruse është të detyrojë Ukraninën të shfrytëzojë burimet e saj të varfëruara në më shumë zona dhe të shfrytëzojë dobësitë e tyre./VOA

Pamje që tregojnë sulmin e fundit të ushtrisë ukrainase në Krime

Imazhet satelitore të publikuara së fundmi tregojnë tre aeroplanë rusë të shkatërruar nga sulmet e ukrainasve dhe ndërtesa të dëmtuara në bazën ajrore Belbek të Sevastopolit.

Në pamjet e marra nga kompania amerikane e imazheve satelitore, BlackSky, si dhe kompania e teknologjisë hapësinore, Maxar, shihen dy aeroplanë të djegur në linjën kryesore në Belbek, dhe një të tretë të parkuar.

Gjithashtu, aty shihet edhe një ndërtesë pranë e shkatërruar dhe me dëme të konsiderueshme, shkruan CNN.

Siç raportohet, sulmi është hera e dytë që Belbek vihet në shënjestër të ukrainasve gjatë 48 orëve të fundit.

Kur u pyet në lidhje me një sulm të mundshëm ukrainas në Belbek, Dmytro Pletenchuk, zëdhënësi i ushtrisë së Ukrainës për jug, tha: “Ne nuk mund të shpalosim asnjë detaj në këtë moment, sepse nuk ka informacione të verifikuara”.

Ndryshe, nga sulmi masiv me dronë ukrainas në Krime, Sevastopoli ka mbetur pa energji elektrike.

Ukraina sulmon me dronë luftarakë Krimenë

Një sulm masiv me dronë ukrainas në Krime ka lënë qytetin e Sevastopolit pa energji dhe i ka vënë flakën një rafinerie në Rusinë e Jugut.

Sulmet e fundit thuhet se shënojnë përpjekjen e Kievit për t’iu kundërpërgjigjur një ofensive të Moskës në Ukrainën verilindore, e cila ka shtuar presionin mbi forcat e armatosura.

Bëhet e ditur se Ukraina ka sulmuar me mbi 50 dronë mbi Krime, dhe të tjerë në Krasnodar dhe Belgorod.

Gjithashtu, sulmet e kanë dëmtuar edhe termocentralin e qytetit, andaj vendi ka mbetur pa energji elektrike, shkruan yahoonews.

Kundërpërgjigjet e mëparshme ukrainase kanë shkatërruar edhe aeroplanë dhe një strukturë magazinimi në bazën ajrore Belbek pranë Sevastopolit.

Ndërkohë, në Krasnodar, ushtria e Volodymyr Zelenskyt ka goditur një rafineri nafte.

Siç raportohet, Ukraina vazhdimit ka shënjestruar rafineritë dhe objektet e tjera energjetike thellë brenda Rusisë, duke i shkaktuar asaj dëme të konsiderueshme.

Dronët ukrainas kanë sulmuar edhe Novorossiysk, portin e madh të Detit të Zi.

Ndryshe, trupat e Ukrainës po luftojnë për të ndaluar përparimet ruse në rajonin verilindor të Kharkviti.

Një prej qyteteve më të sulmuara ditëve të fundit ka qenë Vovchansk, vetëm 5 kilometra nga kufiri rus.

Perëndimi me sytë nga Pekini, Rusia dhe Kina forcojnë aleancën e tyre anti-SHBA, nga Ukraina te Tajvani, ja për çfarë ranë dakord Vladimir Putin dhe Xi Jinping

Marrëdhëniet e ngushta të Rusisë me Kinën kanë qenë vazhdimisht në “lupën” e Perëndimit, sidomos kur ka takime të rëndësishme, si ai i djeshmi, ku presidenti rus Vladimir Putin u takua me homologun e tij kinez Xi Jinping të enjten në Pekin. Ndërsa lidhjet e të dy vendeve me Perëndimin janë prishur mes luftës në Ukrainë dhe mosmarrëveshjeve tregtare globale, takimi i fundit mes tyre u ndoq nga afër për shenjat se liderët do të thellonin bashkëpunimin e tyre ekonomik, ushtarak dhe gjeopolitik. Dhe ashtu ndodhi.

Samiti i Pekinit midis Vladimir Putin dhe Xi Jinping shënon një epokë të re në marrëdhëniet Rusi-Kinë. Të dy liderët miratuan një deklaratë të përbashkët "për thellimin e marrëdhënieve të partneritetit global dhe ndërveprimit strategjik" dhe ritheksuan rëndësinë e boshtit si një faktor stabiliteti në botë. Ka shumë dosje në tryezë, duke filluar me kërkesën e presidentit rus për mbështetje për luftën e tij në Ukrainë. “Marrëdhëniet Kinë-Rusi "nuk janë vetëm në interesat themelore të dy vendeve dhe dy popujve, por gjithashtu promovojnë paqen", theksoi Xi.

Ekonomia në fokus

Mes dosjeve të adresuara nga Putin dhe Xi Jinping, ka shumë hapësirë për ato ekonomike. Udhëheqësi rus theksoi se pjesa e rublës dhe juanit në transaksionet tregtare ruso-kineze tashmë tejkalon 90 për qind, një shifër që pritet të rritet: Kjo do të thotë se mund të themi se tregtia dhe investimet e ndërsjella mbrohen në mënyrë të besueshme nga 'ndikimi negativ'. të vendeve të treta dhe tendencat negative në tregjet globale të monedhës. Rusia dhe Kina ranë dakord gjithashtu të forcojnë kontaktet midis bankave dhe të përdorin sistemet kombëtare të pagesave për t'u shërbyer operatorëve ekonomikë në të dy vendet. Është forcuar bashkëpunimi dypalësh industrial, duke filluar me prodhuesit e makinave dhe prodhuesit e pajisjeve shtëpiake.

Mbështetja për Tajvanin

Për luftën në Ukrainë, Kina dhe Rusia bien dakord se "zgjidhja politike" është "rruga e duhur për të zgjidhur krizën ukrainase". Putin, nga ana e tij, shprehu mirënjohjen ndaj "miqve dhe kolegëve kinezë" për "iniciativat që po ndërmarrin për të zgjidhur" konfliktin në Ukrainë, duke shtuar se do të informojë homologun e tij kinez për zhvillimet e situatës. Për më tepër, të dy nënvizuan gjithashtu urgjencën e zgjidhjes së konfliktit në Lindjen e Mesme mbi bazën e "formulës së dy shteteve, duke zbatuar rezolutën e Kombeve të Bashkuara”. Vladimir Putin përsëriti se Moska rikonfirmon angazhimin e saj ndaj parimit "një Kinë", duke njohur Tajvanin si pjesë integrale të territorit nën juridiksionin e Pekinit dhe duke mbështetur veprimet e PRC "për të mbrojtur sovranitetin e saj, si dhe për të bashkuar vendin".

Zgjidhja për Ukrainën

Nga ana tjetër, Xi Jinping nënshkroi një deklaratë të përbashkët me presidentin rus, në të cilën ai përsëriti dëshirën e tij për të shmangur çdo "përshkallëzim" të mëtejshëm në Ukrainë dhe në të cilën ai drejtoi gishtin ndaj "përgjegjësive të Perëndimit" të akuzuar për zgjatjen e konflikti përmes furnizimit me armë në Kiev. Sipas këtij dokumenti, Pekini dhe Moska e konsiderojnë si "të nevojshme" shmangien e çdo vendimi që mund të "kontribuojë në zgjatjen e armiqësive dhe një përshkallëzim të mëtejshëm të konfliktit" dhe të rinisin planin e paqes të hartuar në shkurt 2023 nga diplomacia e Pekinit, e cila, nëse pranohet, do t'i lejonte Moskës të ruante territoret e pushtuara.

Aleanca anti-SHBA

Rusia dhe Kina do të kundërshtojnë përpjekjet për të penguar marrëdhëniet dypalëshe, për të ndërhyrë në punët e tyre të brendshme dhe për të kontrolluar potencialin e tyre ekonomik, teknologjik dhe të politikës së jashtme, thanë presidenti Putin dhe homologu i tij Xi në një deklaratë të përbashkët në fund të negociatave të tyre. "Palët janë të vendosura të mbrojnë të drejtat dhe interesat e tyre legjitime dhe të kundërshtojnë çdo përpjekje për të penguar zhvillimin normal të marrëdhënieve dypalëshe, për të ndërhyrë në punët e brendshme të të dy vendeve dhe për të frenuar potencialin ekonomik, teknologjik ose të politikës së jashtme të Rusisë dhe Kinës", thuhet në deklaratë.

Ukraina thotë se ka rrëzuar të gjithë dronët e lëshuar nga Rusia

Forcat ukrainase kanë rrëzuar të 20 dronët e lëshuar nga Rusia në sulmet e kryera gjatë natës, tha ushtria ukrainase më 17 maj.

Dronët u rrëzuan mbi rajonet e Harkivit, Poltavës,Vinitsjas, Odesës dhe Mikolajivit.

Forcat ruse kanë intensifikuar sulmet e tyre ndaj rajonit të Harkivit, duke e sulmuar nga ajri dhe nga toka, përmes një ofensive të re. Ky rajon gjendet në kufi me Rusinë dhe atje, trupat e Kievit janë në disavantazh dhe po tentojnë që të mbajnë vijën në frontin e ri të hapur nga Rusia.

Kryetari i qytetit të Harkivit, Ihor Terekhov, raportoi se kanë ndodhur katër shpërthime gjatë sulmit. Ai shkroi në Telegram se si pasojë e sulmeve u shkaktuan zjarre.

Sulmi dëmtoi pesë ndërtesa, një prej të cilave ishte ndërtesë e administratës së qarkut, tha guvernatori rajonal i Harkivit, Oleh Syniehubov, përmes një postimi në Telegram.

Tre dronë u rrëzuan mbi rajonin e Potlavës, por guvernatori rajonal, Filip Pronin, nuk raportoi për viktima apo dëme në infrastrukturë.

Po ashtu, guvernatori rajonal i Mikolajivit, Vitaliy Kim, nuk raportoi për dëme nga sulmet gjatë natës.

Rusia, që ka nisur pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022, javën e kaluar la nisur një ofensivë të re në Harkiv. Autoritetet ukrainase kanë pranuar se situata në këtë rajon është e vështirë.

Gjenerali i NATO-s: Rusët nuk kanë numrat për një përparim strategjik në Ukrainë

Moska thotë se do të vazhdojë të shtyjë ofensivën e saj në Ukrainë, megjithëse NATO dyshon se Rusia ka burimet për të bërë një përparim të rëndësishëm.

Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s në Evropë, Christopher Cavoli, ka thënë se forcat e armatosura të Rusisë janë të paaftë për ndonjë përparim të madh.

“Rusët nuk kanë numrat e nevojshëm për të bërë një përparim strategjik”, u tha ai gazetarëve.

“Për më tepër, ata nuk kanë aftësinë dhe aftësinë për ta bërë këtë; për të vepruar në shkallën e nevojshme për të shfrytëzuar çdo përparim në avantazhin strategjik”, shtoi gjenerali amerikan, raporton Euronews.

I pyetur nëse Rusia do të niste herët ofensivën e saj të parashikuar të verës, Cavoli tha: “Nuk mund të jemi kurrë të sigurt. Ajo që ne nuk shohim është se një numër i madh rezervash po krijohen diku” të nevojshme për një ofensivë të tillë”.

Komentet e tij vijnë ndërsa forcat ukrainase përfshihen në beteja të ashpra me trupat ruse për kontrollin e Vovchansk, një qytet kyç në rajonin verilindor të Ukrainës, Kharkiv.

Rusia filloi një operacion në rajonin e Kharkiv javën e kaluar, duke shënuar inkursionin e saj më të rëndësishëm kufitar që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë në 2022.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat