Azerbajxhani kërkon që Franca të kërkojë falje që e quajti atë “një diktaturë”

Evropë

Azerbajxhani kërkon që Franca të kërkojë falje që e quajti atë “një diktaturë”

Më: 18 maj 2024 Në ora: 06:06
Aykhan Hajizada

evi tha se Franca duhet të kërkojë falje për një deklaratë të ministrit të brendshëm francez që e quan Azerbajxhanin “një diktaturë”.

“Pala franceze duhet të kërkojë falje për këtë vërejtje. Përndryshe, situata do të ndikojë edhe më negativisht në marrëdhëniet midis Azerbajxhanit dhe Francës,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Azerbajxhanit, Aykhan Hajizada .

Hajizada hodhi poshtë vërejtjet e Gerald Darmanin kundër Azerbajxhanit, duke shtuar se këto janë “plotësisht të papranueshme”.

“Në Azerbajxhan, ndryshe nga Franca ku ka raste të shkeljeve të rënda të të drejtave të njeriut, vrasje të protestuesve gjatë konflikteve, raste të islamofobisë dhe sulmeve kundër myslimanëve, si dhe antisemitizëm të përhapur, të drejtat dhe liritë themelore janë plotësisht të garantuara”, shtoi ai.

Ministri i Brendshëm francez Darmanin deklaroi të enjten në një program televiziv se Azerbajxhani është një “diktaturë”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat