Norvegjia, Gjermania, Danimarka dhe Holanda arritën një bashkëpunim për të ofruar 100 raketa Patriot për Ukrainën!

Evropë

Norvegjia, Gjermania, Danimarka dhe Holanda arritën një bashkëpunim për të ofruar 100 raketa Patriot për Ukrainën!

Nga: Hamdi Rafuna Më: 11 qershor 2024 Në ora: 21:50
Foto ilustrim

Norvegjia po ndihmon për të financuar 100 raketa për sistemin e mbrojtjes ajrore Patriot. Raketat në fjalë u provuan nga ushtarët gjermanë gjatë një stërvitje të NATO-s në ishullin grek të Kretës. 

Kështu shkruan Ministria e Mbrojtjes në një email drejtuar NTB. Marrëveshja u njoftua për herë të parë nga ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius të martën.

“Jam shumë i lumtur që kemi qenë në gjendje të formojmë këtë ekip të përbashkët me aleatët për të kontribuar në Ukrainë me kapacitete kritike të mbrojtjes ajrore, tha Ministri i Mbrojtjes i Norvegjisë, Bjørn Arild Gram.

Për këtë, Ministri i Shtetit Jonas Gahr Støre njoftoi në Stokholm në fund të majit se Norvegjia do të kontribuojë me 2.7 miliardë NOK për masat e mbrojtjes ajrore për Ukrainën, me pjesën kryesore për një nismë të udhëhequr nga Gjermania për mbrojtjen ajrore me rreze të gjatë.

American Patriot është një sistem i mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë.

Norvegjia kontribuon me 125 milionë euro dhe një raketë Patriot kushton rreth katër milionë euro, shkruan BBC. Nëse ky vlerësim është i saktë, Norvegjia do të financojë 31 raketa Patriot.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat