Moska: Vendimi i G7 për të mbuluar kredinë për Ukrainën me fondet e ngrira ruse është kriminal

Evropë

Moska: Vendimi i G7 për të mbuluar kredinë për Ukrainën me fondet e ngrira ruse është kriminal

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 17:47
Maria Zakharova.

Vendimi i grupit G7 për t’i dhënë Ukrainës një kredi prej 50 miliardë dollarësh të garantuar nga të ardhurat nga asetet e ngrira ruse të ngrira nuk do të çojë në asgjë të mirë dhe e vetmja gjë që mund të arrijë është kriza të reja në ekonominë evropiane, tha të enjten zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

“Drejtimi i fondeve që janë vjedhur në fakt nga Rusia për aventurat ushtarake të regjimit të Kievit dhe të mbrojturve të tij është kriminale, cinike… Kjo është një tjetër goditje ndaj ligjit ndërkombëtar dhe, sigurisht, hakmarrja me siguri do të pasojë nga Moska”, tha Zakharova.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse vuri në dukje se Moska është në dijeni të raporteve të mediave se vendet e G7 kanë arritur një marrëveshje për t’i dhënë Ukrainës një kredi tjetër prej 50 miliardë dollarësh me garanci për të ardhurat e ardhshme nga menaxhimi i aseteve ruse.

“Një hap i tillë nuk do ta çojë Perëndimin në asgjë të mirë. Nismat e paligjshme që lidhen me pompimin e parave në regjimin e Kievit në kurriz të dikujt tjetër janë të mbushura me një çekuilibër përfundimtar në sistemin financiar dhe kriza katastrofike. Bashkimi Evropian do të mbajë barrën e këtyre rreziqeve sistematike. Përveç kësaj, ka mjaft prona dhe kapital evropian në Rusi dhe hakmarrja e pashmangshme për Brukselin do të jetë jashtëzakonisht e dhimbshme ”, shtoi Zakharova.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat