Evropa po armatoset, katër anëtarë të BE-së janë gati për një blerje të madhe, ja tanket që po kërkojnë të marrin

Evropë

Evropa po armatoset, katër anëtarë të BE-së janë gati për një blerje të madhe, ja tanket që po kërkojnë të marrin

Më: 17 qershor 2024 Në ora: 08:20
Foto ilustrim

Vendet e Evropës Lindore, të cilat janë të parat që goditen nëse Rusia vendos të lëvizë drejt Perëndimit, po armatosen gjithnjë e më seriozisht.Republika Çeke, Polonia, Rumania dhe Sllovakia kanë zbuluar planet e tyre për të blerë një këst të ri tankesh.

Qeveria sllovake ka vendosur të blejë 104 tanke të reja beteje që duhet të rrisin ndjeshëm kapacitetin e forcave të saj tokësore.

Sllovakia aktualisht ka rreth 30 tanke T-72M1 të dizajnuara nga sovjetikët e vjetëruar dhe 15 tanke Leopard 2A4 të përdorura të dhuruara nga Gjermania.

"Analiza e brendshme e tregut dhe metodave të mundshme të prokurimit është duke u zhvilluar. Aktualisht nuk ka oferta, pasi procesi i përzgjedhjes dhe tenderi publik për blerjen e tankeve nuk janë shpallur ende," tha një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes sllovake për Defense News.

Ndërsa Sllovakia ende po mendon se nga kush do të blejë tanket kryesore të betejës, Republika Çeke tashmë ka vendosur t'i blejë ato së bashku me Gjermaninë.

Pak ditë më parë, qeveria çeke miratoi një plan për t'u bashkuar me Gjermaninë në një blerje të përbashkët deri në 77 tanke Leopard 2A8, për të zëvendësuar pajisjet e vjetra të Republikës Çeke të epokës sovjetike.  Sllovakia mund të bashkohet me blerjen gjermano-çeke të Leopard 2A8 ose t'i blejë ato në mënyrë të pavarur.

Bratislava po mendon gjithashtu t'i bashkohet prodhimit të përbashkët, të këtyre llojeve të tankeve luftarake. Rumania vendosi të blejë tanke nga SHBA. Bukureshti është ende duke pritur për dorëzimin e 54 tankeve M1A2 SEPv3 Abrams, të cilat i porositi nga SHBA-ja.

Polonia ka vendosur gjithashtu të rinovojë arsenalin e saj me automjete të prodhuara nga Amerika dhe Koreja e Jugut.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat