LIVE: Vizita e Putinit në Korenë e Veriut alarmon Perëndimin, “pakti i makthit” nënshkruhet në momentin më të keq

Evropë

LIVE: Vizita e Putinit në Korenë e Veriut alarmon Perëndimin, “pakti i makthit” nënshkruhet në momentin më të keq

Nga: Bota sot Më: 19 qershor 2024 Në ora: 06:47 Përditësuar në ora: 18:10 më 19.06.2024
Foto ilustrimTakimi mes presidentit rus, Vladimir Putin, dhe liderit verikorean, Kim Jong Un. 19 qershor 2024.

Putin vlerëson qëndrimin 'e ekuilibruar' të Vietnamit

Nga: A.Sh

Vladimir Putin ka lavdëruar Vietnamin për qëndrimin e tij "të ekuilibruar" ndaj luftës në Ukrainë, në një artikull të botuar në gazetën e Partisë Komuniste të Vietnamit.

Në artikullin, i cili ishte caktuar për vizitën e tij shtetërore në Vietnam nesër, lideri rus duartrokiti vendin e sunduar nga komunistët për mbështetjen e "një mënyrë pragmatike për të zgjidhur krizën" në Ukrainë.

Ai tha gjithashtu se Rusia dhe Vietnami ndanë "vlerësime të ngjashme të situatës në rajonin e Azi-Paqësorit".

Kur bëhej fjalë për energjinë, ai tha se ishte "një zonë me rëndësi strategjike në bashkëpunimin dypalësh" dhe përmendi ndërmarrjet e përbashkëta Rusi-Vietnam për lëndët djegëse fosile në Detin e Kinës Jugore dhe në Rusinë veriore.

Komentet u botuan në gazetën Nhan Dan.

Vietnami, i cili zyrtarisht ndjek një politikë të jashtme neutrale në marrëdhëniet e tij me fuqitë e mëdha botërore, ka abstenuar nga dënimi i pushtimit rus të Ukrainës.

Zoti Putin do të mbërrijë në Hanoi gjatë natës dhe planifikon të takojë udhëheqësit vietnamezë nesër, në prag të një udhëtimi në Korenë e Veriut.

Ky do të jetë udhëtimi i tij i parë në vend që nga viti 2017.

Ukraina do të rifillojë shërbimet e trageteve në portin e Detit të Zi të Gjeorgjisë

Kompania ukrainase e trageteve Ukrferry do të rifillojë shërbimet midis portit të Detit të Zi të Chornomorsk dhe Batumi në Gjeorgji.

Shërbimi i tragetit u ndërpre pas pushtimit rus në 2022.

Por tani një traget është planifikuar të niset nga Chornomorsk më 9 korrik dhe të mbërrijë në Gjeorgji më 12 korrik.

Harta e itinerarit të publikuar nga kompania tregon se trageti do të anashkalojë gjerësisht Gadishullin e Krimesë të pushtuar nga Rusia.

Rusia dhe Koreja e Veriut zotohen se do të ndihmojnë njëra-tjetrën nëse sulmohen

Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe lideri verikorean, Kim Jong Un, kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi që përfshin zotimin që të ndihmojnë njëri-tjetrin nëse ndonjëri shtet i tyre do të sulmohet.

Marrëveshja u nënshkrua gjatë një samiti të mbajtur më 19 qershor në Phenian, teksa të dyja shtetet po përballen me tensione me Perëndimin.

Vizita e Putinit në Korenë e Veriut po realizohet në kohën kur janë rritur shqetësimet për një marrëveshje të armëve, përmes së cilës Koreja e Veriut i ofron Rusisë municionet që i duhen për të mbështetur luftën e Moskës në Ukrainë në këmbim të ndihmës ekonomike dhe transfereve të teknologjisë që mund të rrisin kërcënimin që paraqet programi i armëve bërthamore dhe i raketave të Phenianit.

Është e paqartë se çfarë lloj marrëveshjeje e ndihmës është arritur. Por, ajo është përshkruar si “bashkëpunim gjithëpërfshirës strategjik”.

Duke folur pas ceremonisë së nënshkrimit, Kim tha se marrëveshja “është traktati më i fuqishëm” i nënshkruar “ndonjëherë” mes dy shteteve, që sjellë raportet në nivel të aleancës, që do të mundësojë po ashtu bashkëpunimin në shumë fusha, përfshirë atë politike, ekonomike, kulturore dhe ushtarake.

Putin tha se çështjet e sigurisë dhe ato ndërkombëtare ishin në fokus të takimit me Kimin, raportoi media shtetërore ruse. Ai citohet të ketë thënë se Rusia nuk përjashton mundësinë e bashkëpunimit të zhvillimit tekniko-ushtarak.

Ndërkaq, Kim citohet të ketë thënë se marrëveshja është paqësore edhe e natyrës mbrojtëse.

“Nuk kam dyshim se do të bëhet një forcë për krijimin e një bote të re multipolare”, citohet të ketë thënë ai.

Dy shtetet po ashtu kanë nënshkruar marrëveshje për bashkëpunim në fushën e shëndetësisë, edukimit dhe shkencës.

Paraprakisht, gjatë nisjes së takimit mes dy liderëve, Kim premtoi mbështetje të plotë për luftën e Rusisë në Ukrainë, teksa u takua me presidentin rus, Vladimir Putin, në Phenian më 19 qershor.

Putin falënderoi Kimin për mbështetjen dhe tha se dy shtetet do të nënshkruajnë marrëveshje për rritjen e bashkëpunimit teksa dy vendet “luftojnë kundër politikave imperialiste hegjemonie të Shteteve të Bashkuara dhe satelitëve të tij kundër Federatës Ruse”.

Koreja e Veriut është nën sanksione të ashpra ekonomike të vendosura nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara për shkak të programit të raketave dhe armëve bërthamore të Phenianit. Po ashtu, Rusia po përballet me sanksione që ka vendosur Uashingtoni dhe partnerët e tij perëndimorë për shkak të agresionit të Moskës ndaj Ukrainës.

Kim tha po ashtu se raportet mes Moskës dhe Phenianit janë në një nivel të ri më të lartë, përtej raporteve që shtetet kanë pasur gjatë kohës sovjetike. Lideri verikorean po ashtu tha se shpreson se “miqësia mes dy shteteve do të bëhet më monolitike”, raportuan agjencitë shtetërore të lajmeve në Rusi.

Putin, që po realizon vizitën e parë në Korenë e Veriut në 24 vjet, falënderoi këtë shtet për “mbështetjen e pandryshueshme ndaj politikave ruse, përfshirë edhe në drejtimin ukrainas”.

Kim, sipas mediave ruse, citohet të ketë thënë se shteti i tij “mbështet plotësisht dhe është në solidaritet me Qeverinë ruse, ushtrinë dhe popullin që po kryen ‘operacionin e posaçëm ushtarak’ në Ukrainë për të mbrojtur sovranitetin, interesat e sigurisë dhe integritetin territorial”.

Megjithatë, ende është e paqartë se si mund të duhet mbështetje e Koresë së Veriut për Rusinë.

Ai po ashtu lavdëroi “rolin e rëndësishëm [të Rusisë] dhe misionin për të ruajtur stabilitetin strategjik dhe balancën në botë”.

“Situata në botë po përkeqësohet dhe po ndryshon me shpejtësi. Në këtë situatë ne synojmë të forcojmë ndërveprimin strategjik me Rusinë”, tha ai.

Para takimit, Kim mirëpriti Putinin përmes një ceremonie në sheshin kryesor të Phenianit, teksa turma të mëdha njerëzish dolën në rrugë për të mirëpritur Putinin, duke valëvitur flamuj të të dyja shteteve.

Në këtë vizitë, Putin po shoqërohet nga disa zyrtarë të lartë rusë, përfshirë zëvendëskryeministrin Denis Mantrurov, ministrin e Mbrojtjes, Andrei Belousov dhe atë të Jashtëm, Sergey Lavrov.

Zyrtarët e SHBA-së dhe Koresë së Jugut kanë akuzuar Veriun se po i ofron Rusisë artileri, raketa dhe pajisje të tjera ushtarake që Moska t’i përdorë në Ukrainë, në këmbim të ofrimit të teknologjisë ushtarake. Si Pheniani, ashtu edhe Moska kanë mohuar akuzat. Transfere të tilla armëve do të përbënin shkelje të sanksioneve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të cilat më herët Rusia i ka mbështetur.

Vizita e Vladimir Putin në Korenë e Veriut alarmon Perëndimin, një “pakt makthi” po krijohet në momentin më të keq të mundshëm

Rusia dhe Koreja e Veriut po zgjerojnë bashkëpunimin ushtarak dhe ekonomik: Presidenti rus Vladimir Putin mbërriti për një vizitë dy-ditore në Korenë e Veriut, hera e parë që nga viti 2000, kur ai mori detyrën. Të martën, Agjencia Koreane e Lajmeve publikoi tekstin e Putinit duke falënderuar Phenianin për mbështetjen e pushtimit rus të Ukrainës. Afrimi i dy vendeve nën sanksionet perëndimore ka shkaktuar shqetësim në Perëndim, thekson “CNN”. Delegacioni i Putinit përfshin ministra të shumtë, ndër ta edhe ministri i ri i Mbrojtjes Andrej Belousov dhe Denis Manturov, zëvendëskryeministri i parë për sektorin e mbrojtjes, raporton britanikja “The Guardian”. Për Putinin, është një udhëtim i rrallë jashtë vendit, veçanërisht pas fillimit të luftës në Ukrainë në vitin 2022 dhe lëshimit të një urdhër-arresti ndërkombëtar për dëbimin e fëmijëve nga Ukraina në Rusi, dhe për Kim Jong-un kjo është vizita e parë e një lideri të huaj që nga koha e pandemisë.

Lidhjet mes vendeve

SHBA, Koreja e Jugut dhe vende të tjera kanë akuzuar Korenë e Veriut për ofrimin e ndihmës ushtarake në shkallë të gjerë për Rusinë muajt e fundit. Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, kohët e fundit pretendoi se kjo ndihmë municioni, së bashku me dronët iranianë, ndihmuan ushtrinë ruse të ngrihej në këmbë. Ministri i Mbrojtjes i Koresë së Jugut, Shin Won-sik, tha për Bloomberg se shërbimet e tyre kanë identifikuar të paktën 10,000 kontejnerë transporti të dyshuar se mbanin municion artilerie dhe armë të tjera të Koresë së Veriut në Rusi. Mund të jenë deri në 4.8 milionë granata. Midis gushtit dhe shkurtit, Pheniani i dorëzoi Rusisë rreth 6700 kontejnerë, me rreth tre milionë copë predha artilerie të kalibrit 152 mm ose më shumë se 500 mijë predha për raketahedhës me shumë fuçi të kalibrit 122 mm, njoftoi më herët Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut. Në këmbim, Rusia besohet se po ndihmon Phenianin të zhvillojë programin e saj satelitor, me mbështetje ushtarake, ekonomike dhe diplomatike. Putin dhe Kim Jong-un u takuan shtatorin e kaluar në Vladivostok, ku ata vizituan një fabrikë për prodhimin e avionëve luftarakë modernë dhe Kozmodromin Vostochny.

“Pakti i makthit”

Shtëpia e Bardhë shprehu shqetësim të hënën. “Ne nuk jemi të shqetësuar për udhëtimin e Putinit, ne jemi të shqetësuar për afrimin e këtyre dy vendeve sepse mund të ndikojë në sigurinë në gadishullin Korean”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby. Agjencitë ruse të lajmeve raportuan se të dy udhëheqësit do të nënshkruanin një "marrëveshje gjithëpërfshirëse të partneritetit strategjik" që do të përvijojë bashkëpunimin e ardhshëm dhe do të merret me "çështjet e sigurisë", njoftoi në një konferencë shtypi ndihmësi i Putinit, Yuri Ushakov. Ai theksoi se marrëveshja nuk është e drejtuar kundër vendeve të tjera, por synimi i saj është të sigurojë një stabilitet më të madh në Azinë Verilindore. Marrëveshja e re për bashkëpunimin ushtarak dhe të inteligjencës duhet të zëvendësojë marrëveshjet e nënshkruara nga Moska dhe Pheniani në 1961, 2000 dhe 2001. Analistët thonë se çdo marrëveshje e re që do të nënshkruhet ka shumë të ngjarë të lidhet me forcimin e bashkëpunimit në mbrojtje.

Alarm në SHBA

Koreja e Veriut mund të furnizojë Rusinë me predha të lartpërmendura, por edhe raketa antitank dhe raketa tokë-ajër, si dhe pushkë, raketahedhës , mortaja dhe predha. Ekspertët e kontrollit të armëve thanë se fragmente të raketës balistike me rreze të shkurtër veprimi Hwasong-11A u gjetën pas sulmeve ajrore ruse në disa qytete të Ukrainës. Për rekord, raketat e serisë Hwasong-11° kanë një shkallë të lartë saktësie dhe janë të vështira për t'u rrëzuar. SHBA nuk mund të mos shqetësohet për intensifikimin e marrëdhënieve mes këtyre dy vendeve. "Ne besojmë- tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Matthew Miller gjatë një konference për shtyp- se thellimi i bashkëpunimit midis Rusisë dhe Koresë së Veriut është diçka që duhet të jetë një shqetësim i madh për këdo që është i interesuar në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Gadishullin Korean".

Shtëpia e Bardhë: Ukraina duhet të fitojë luftën për t’u anëtarësuar në NATO

Ukraina duhet të fitojë luftën kundër Rusisë përpara se të anëtarësohet në NATO. Kështu është shprehur zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë, shkruan “Ukrinform”.

Aleanca ka folur për këtë dhe Shtetet e Bashkuara sigurisht kanë folur për të. Ata [ukrainasit] duhet ta fitojnë këtë luftë së pari [para se të bashkohen me aleancën]. Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për t’u siguruar që ata mund ta bëjnë këtë”, citohet të ketë thënë Kirby.

Ai gjithashtu vuri në dukje se pas përfundimit të luftës, Ukraina do të kishte një kufi të gjatë me Rusinë dhe një kërcënim të vazhdueshëm të sigurisë. Sipas Kirby, administrata presidenciale e SHBA beson se “NATO është në të ardhmen e Ukrainës”.

“Ka sigurisht gjëra të tjera që duhen bërë që çdo komb të bashkohet me aleancën”, shtoi ai.

Kirby tha se një marrëveshje dypalëshe sigurie do ta ndihmonte Ukrainën të mbrohet ndërsa Ukraina punon “për gjërat e nevojshme” që duhet të bëjë si çdo anëtar i aleancës përpara se të bashkohet me NATO-n.

“Ne besojmë se NATO është në të ardhmen e Ukrainës dhe ne do të punojmë me ta në çdo hap të rrugës që t’i arrijmë atje”, shtoi ai.

Vendet e BE-së janë të gatshme të bien dakord për sanksione të reja kundër Rusisë deri më 27 qershor

Vendet e BE-së synojnë të bien dakord për një paketë të re, të 14-të sanksionesh kundër Rusisë deri në fillimin e samitit të BE-së më 27 qershor, sipas EUobserver.

Shtetet evropiane duan të bien dakord për kufizimet përpara se Hungaria të marrë presidencën e BE-së më 1 korrik.

Sanksionet mund të përfshijnë kufizime në transportin e gazit rus. Pritet që lista e individëve që do të jenë subjekt i sanksioneve evropiane të zgjerohet.

Për më tepër, kufizime më të rrepta do të futen në aktivitetet e filialeve evropiane që bëjnë biznes në Federatën Ruse.

SHBA i kërkon Kinës të ndalojë mbështetjen e saj ndaj Rusisë në mes të luftës në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i kërkoi Kinës të ndalojë mbështetjen e saj ndaj Rusisë në luftën e vazhdueshme në Ukrainë.

Ne po shikojmë vendet që po mbështesin bazën industriale të mbrojtjes ruse, e cila po i lejon Rusisë të vazhdojë luftën, duke përfshirë Kinën,” tha Blinken në një konferencë shtypi në Uashington me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg .

Shtatëdhjetë përqind e veglave të makinerive që Rusia po importon vijnë nga Kina, tha Bliken, duke shtuar se 90% e mikroelektronikës vijnë gjithashtu nga Kina.

Dhe kjo i ka mundësuar Rusisë të mbajë atë bazë industriale të mbrojtjes, të mbajë në lëvizje makinën e luftës, të vazhdojë luftën. Pra, kjo duhet të ndalet,” tha Blinken, duke shtuar se SHBA vazhdon të japë mbështetjen e nevojshme për Ukrainën.

“Ne duam të sigurohemi që Ukraina të jetë një sukses, që të qëndrojë fuqishëm në këmbët e veta, ushtarakisht, ekonomikisht, demokratikisht dhe kjo është pikërisht ajo që ne po ia mundësojmë Ukrainës të bëjë”, theksoi ai.

Stoltenberg tha se lufta e Rusisë është një “sulm brutal” ndaj një kombi demokratik paqësor.

“Kjo luftë mbështetet nga Kina, Koreja e Veriut dhe Irani. Ata duan të shohin dështimin e Shteteve të Bashkuara. Ata duan të shohin dështimin e NATO-s. Nëse ata kanë sukses në Ukrainë, kjo do të na bëjë më të prekshëm dhe botën më të rrezikshme.

“Pra, mbështetja jonë për Ukrainën nuk është bamirësi. Është në interesin tonë të sigurisë,” tha ai.

Stoltenberg  u takua me anëtarët e Komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë , duke përfshirë udhëheqësin e pakicës së Senatit Mitch McConnell dhe anëtarët e Grupit të Vëzhguesve të Senatit të NATO-s.

Ai do të udhëtojë në Otava ditën e sotme për të takuar kryeministrin kanadez Justin Trudeau. Stoltenberg do të kthehet në Uashington të enjten për të takuar Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan dhe ligjvënësit amerikanë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat