​Putin - Kim nënshkruajnë marrëveshje të ndërsjellë mbi mbrojtjen

Evropë

​Putin - Kim nënshkruajnë marrëveshje të ndërsjellë mbi mbrojtjen

Më: 19 qershor 2024 Në ora: 16:37
​Putin - Kim

Rusia dhe Koreja e Veriut nënshkruan të mërkurën një Marrëveshje Gjithëpërfshirëse të Partneritetit Strategjik, e cila do të shërbejë si bazë për bashkëpunimin e ardhshëm dypalësh, sipas Kremlinit.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Kryetari i Çështjeve Shtetërore të Republikës Popullore Demokratike të Koresë (DPRK) Kim Jong-un nënshkruan dokumentin pas disa raundeve bisedimesh, tha Kremlini në një deklaratë.

"Vitin e kaluar, si rezultat i vizitës suaj në Rusi, ne kemi bërë përparim të rëndësishëm në ndërtimin e marrëdhënieve tona ndërshtetërore. Dhe sot është përgatitur një dokument i ri themelor, i cili do të përbëjë bazën e marrëdhënieve tona për një afat të gjatë" tha presidenti rus për marrëveshjen.

Putin kujtoi se miqësia ruso-koreane u krijua përballë vështirësive, veçanërisht në vitin 1945, kur ushtarët sovjetikë luftuan me patriotët koreanë për të çliruar Korenë nga pushtuesit japonezë.

Gjatë Luftës Koreane të viteve 1950-1953, pilotët sovjetikë fluturuan me dhjetëra mijëra misione luftarake për të mbështetur ushtarët e Koresë së Veriut.

Më herët të hënën, ndihmësi i presidentit rus Yury Ushakov tha se dokumenti i ri do të zëvendësojë disa marrëveshje të mëparshme, duke përfshirë Traktatin e Miqësisë dhe Ndihmës së Ndërsjellë të vitit 1961, Traktatin për Miqësinë dhe Fqinjësinë e Mirë në Bashkëpunim të vitit 2000 dhe deklaratat e Moskës dhe Phenianit të 2000 dhe 2001.

Sipas Ushakov, marrëveshja e re do të pasqyrojë ndryshimet e rëndësishme në peizazhin gjeopolitik dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Rusisë dhe Koresë së Veriut.

Ushakov theksoi se dokumenti do të jetë në përputhje me të gjitha parimet themelore të së drejtës ndërkombëtare, nuk do të jetë i natyrës konfrontuese dhe nuk do të jetë i drejtuar kundër asnjë shteti, por do të synojë sigurimin e një stabiliteti më të madh në rajonin e Azisë Verilindore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat