ORCA: Universiteti i Ferizajt jo transparent dhe i dobët

Ferizaj

ORCA: Universiteti i Ferizajt jo transparent dhe i dobët

Më: 4 shkurt 2022 Në ora: 13:47
Pamje nga takimi

Prej 2009-tës, në Universitetin e Ferizajt janë bërë 59 punime shkencore, prej tyre 42 janë valide për avancim, e që mesatarja e përgjithshme është 2.11 për qind për kokë profesor, duke bërë kështu që të renditet në vend të katër prej 7 universiteteve publike. Kështu u tha në publikimin e raportit “Integriteti akademik shkencor dhe justifikimi i titujve akademikë në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Ferizaj”.

Hulumtuesi i ORCA tha se 61% e profesorëve të Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj nuk justifikojnë titujt e tyre akademikë, sa i përket kriterit të publikimeve shkencore.

Konushevci: 23 punime u publikua në revista të dyshimta

E në vitin 2021 shohim që publikimet e profesorëve janë gati të përgjysmuar. Gjithashtu me hulumtimin tonë kemi pa që 16 profesorë ose 57% prej tyre, pra ma shumë se gjysma s’kanë asnjë punim që do të thotë këta profesorë as titullin e tyre që e kanë, se meritojnë .Kjo shifër e lartë e renditur në Universitetin e Ferizajt në vend të dytë, ku Universiteti i Pejës ja kalon me 66% e me % është ai Universiteti i Prishtinës me 29%. Tash kur e vëmë në pyetje numrin e publikimeve në revista të dyshimta apo mashtruese kemi gjithsej 23 punime të tilla të realizuara nga 11 profesorë të Ferizajt. Kjo e pozicionin Universitetin e Ferizajt në vendin e pestë me 39% të profesorëve që kane publiku këto revista të dyshimta. Në vend të parë e kemi Universitetin e Mitrovicës me 78% e me % e kemi Universitetin e Gjilanit. Në fund prej 28 profesorëve të Universitetit të Ferizajt, 17 ose 61% e tyre nuk e justifikojnë titullin e tyre akademikë, kjo është e ngjashme me katër Universitete të tjera publike ku e kane % me shumë se sa 50% të profesorëve që nuk e justifikojnë titullin e tyre akademikë. Me % më të lartë Universiteti i Pejës e vetëm dy universitete, Universiteti i Mitrovicës dhe i Prishtinës i kemi që kanë % më të vogël se sa 50%”, tha ai.

Menaxherja e Projekti dhe hulumtuese e Organizatës ORCA, Adea Kondirolli tha që Universiteti nuk ka rregullore për përzgjedhjen e stafit akademik që detajizon kriteret për publikime shkencore të profesorëve.

Kondirolli: S’ka rregullore për emërimin dhe përzgjedhjen e stafit akademik i cili detajizon kriteret për publikime shkencore

Në këtë Universitet nuk ka rregullore ose nuk është e publikuar për shkak mungesës së transparencës, nuk ka rregullore për emërimin dhe përzgjedhjen e stafit akademik i cili detajizon kriteret për publikime shkencore ose për avancimet e profesorëve. Në bazë të këtyre ligjeve dhe udhëzimeve administrative dhe statutin e Universitetit ne kemi realizuar hulumtimin tone duke i identifikuar publikimet shkencore të stafit akademik të Universitetit të Ferizajit dhe duke pa nëse ata kanë punimet e nevojshme për ti justifikuar titujt e tyre akademikë, të cilat janë, 1 punim për prof.ass, 3 për proff.asc dhe pesë për profesor të rregullt”, tha Kondirolli.

Nga gjetjet e raportit del se në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Ferizaj janë të punësuar 28 profesorë me tituj akademikë dhe kontratë të rregullt prej të cilëve 8 (28%) janë gra dhe 20 (72%) burra. 61% e stafit akademik nuk i justifikojnë titujt e tyre. Prej tyre, 36% janë gra dhe 64% janë burra.

Profesorët e Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj gjithsej kanë publikuar 59 punime shkencore. Kjo e dhënë është gjeneruar nga profilet e Google Scholar të pro[1]fesorëve të listuar në uebfaqen e universitetit. Kurse numri i punimeve të vlefshme për avancim akademik është 42. Në vitin 2020, profesorët e këtij universiteti kanë publikuar më së shumti punime shkencore, 16 apo 27% e totalit të punimeve shkencore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat