Akt makabër vrasja e 21 vjeçares dhe plagosja e vëllaut të saj 15 vjeçar, në Ferizaj nga bashkëshorti i saj

Ferizaj

Akt makabër vrasja e 21 vjeçares dhe plagosja e vëllaut të saj 15 vjeçar, në Ferizaj nga bashkëshorti i saj

Nga: Adem Bytyçi Më: 12 prill 2024 Në ora: 22:33
Adem Bytyçi

Fenomeni i vrasjeve të fëmrave ( grave) në Kosovë nga bashkêshotêt e tyre është shndërruar në një epidemi shqetësuese.

Shkaqët në as një rast nuk e arsyetojnë këtë fenomen të tmerrshëm , i cili kohë pas kohe po merr jetë fëmrash sukur ata të ishin  pronë Private e mëshkujve përkatësisht sikuar ata ta kishin statusin e skllavit dikur kur skllavopronari mund ta shiste skllavin dhe ta vriste sipas dëshirës së tij .

Ja pra , sa prapa është kêthyer shoqëria jonë shqipëtare sa i pêrkët raportit të burrit ndaj gruas.

Po t'i kêthehemi pozitës së gruas sipas Konunit , gruja ka qenë shumë me e mbrojtur me Kanun se sa me sistemin e drejtësisë bashkëkohore në vendin tonë.

Përderiasa nuk ndryshon Kodi Penal në vendin tonë , i cili parasheh sanksionin se ay që vret gruan do të vritet edhe vetë fenomeni i vrasjes se fëmrave (grave) në vendin tonë kurrë nuk ka për tu ndalur.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat