Hamilton në ‘pole-positon’, përplaset Verstappen

Formula 1

Hamilton në ‘pole-positon’, përplaset Verstappen

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 19:33
Hamilton në ‘pole-positon’, përplaset Verstappen

Fundi i kualifikueseve për Çmimin e madh të Arabisë Saudite ka qenë dramatik.

Piloti holandez i Red Bull, Max Verstappen, printe garën e sotme kualifikuese për shumicën e kohës, por në fund nuk bëri mirë kalkulimet.

Verstappen u përplasë me barrierat anash pistës në rrethin e fundit, duke bërë që ta humb kështu ‘pole-position’.

Rivali i tij kampion në fuqi, Lewis Hamilton ka përfunduar në ‘Pole-position’, kurse Max mbeti në P3 për startin e nesërm.

Valtteri Bottas do të niset nga pozita e dytë, gjë që i ndihmon shumë skuadrës së Mercedes dhe shokut të tij në luftë për titull, Hamilton.

Gara e Grand Prix Arabia zhvillohet nesër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat