Formula 1 nuk ka patur kurrë më parë një pilot si unë

Formula 1

Formula 1 nuk ka patur kurrë më parë një pilot si unë

Më: 26 janar 2023 Në ora: 14:35
Formula 1

Në fillimin e këtij sezoni të Formula 1 do të jetë edhe piloti britaniku Luis Hamilton, 7 herë kampion bote, që do të garojë makinën “Mercedes”. Ai është një pilot që ka kaluar shifrën e 300 garave në këtë sport.

Statistikat tregojnë se pilotët, pasi arrijnë kuotën e 300 garave, nuk fitojnë dot më, tabu që këtë vit synon ta thyejë Hamilton.

“I di aftësitë e mia dhe të makinës time, andaj mendoj se mund t’ia dal mbanë”, tha Hamilton, që mban mjaft rekorde në këtë sport.

“Ju garantoj se në Formula 1 nuk ka patur kurrë më parë një pilot si unë”, u shpreh më tej Luis Hamilton, që përgatitet për një tjetër sezon të vështirë, duke qenë se “Mercedesi” nuk është favorit.

Gjashtë janë pilotët që kanë kaluar kuotën e 300 garave në Formula 1: Fernando Alonso, Kimi Raikonen, Mihael Shumaher, Rubens Barriçello, Luis Hamilton e Xhenson Baton (Fetel 299 gara), por pasi kanë arritur këtë shifër nuk kanë fituar dot më.

Nga kjo gjashtëshe, vetëm Bariçello nuk është shpallur dot kampion bote.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat