Nesër varroset krijuesi, veprimtari e humanisti mërgimtar

Gjermania

Nesër varroset krijuesi, veprimtari e humanisti mërgimtar

Nga: Hasan Qyqalla Më: 25 gusht 2021 Në ora: 19:34
Fran Tanushi

Pas një sëmundje të shkurtë, të hënën ndërroi jetë krijuesi, veprimtari e humanisti Fran (Jozef) Tanushi që jetoi e veproi në Augsburg të Gjermanisë.

Fran Tanushi u lind në vitin 1963, në Novosellë të Gjakovës. Shkollimin fillor e mbaroi në vendlindje, të mesmen në Gjakovë për të vazhduar studimet e larta për Filozofi dhe Sociologji në Fakultetin Filozofik në Prishtinë.

Që në moshën e rinisë, Tanushi reflektoi në lëvizjet studentore të kohës, si dhe në botën letrare e artistike të atyre viteve. Për shkak të rrethanave Frana, detyrohet të marrë rrugët e mërgimit. Vendoset në Augsburg të Gjermanisë. Që në fillim dallohet jo vetëm si aktivist e veprimtar i devotshëm, por edhe ideator e promotor i shumë aktiviteteve në interes të kauzës kombëtare. Afria, sinqeriteti dhe gadishmëria e tij, bëri që të jetë i dashur, i pranishëm dhe i respektuar nga komuniteti ynë e më gjërë.

F. Tanushi shquhet me krijimtari letrare në prozë e poezi, merret me studime historike, etnografi, monografi si dhe me publicistikë e pikturë. Poezitë e para i botoi gjatë viteve të '80-ta, në revistat e gazetat e asaj kohe. Kohë të gjatë themeloi dhe botoi revistën "LIBERTAS". Deri tani ka botuar këto libra me poezi: "JETA E CENZURUAR", botimet "Libertas", Prishtinë - Augsburg 2011; "ISHULLI IM" botimet "Saga", Prishtinë 2013; "SHKARPA", botimet "Geer", Tiranë 2015; "LA MIA ISOLA", botimet "Emal", Tiranë 2017; "SHKALLA E DIELLIT", botimet "Lena Grafik", Prishtinë 2018; si dhe "TEMPULLI I BRAKTISUR" (ku fitoi ÇMIMIN E PARË DR. IBRAHIM RUGOVA PËR ART DHE LETËRSI 2021), botimet "Lena Grafik", Prishtinë 2020. Fran Tanushin e gjejmë edhe si bashkautor në disa antologji poetike (me krijuesin Hasan QYQALLA), ku veçojmë "VARGJE PËR NËNËN"(kushtuar Shën Nënë Terezës), botimet "Lena Grafik", Prishtinë 2016; "MOTI I MADH" (kushtuar Gjergj Kastriotit-Skënderbeut), botimet "Lena Grafik", Prishtinë 2018! Poezitë e tij janë përkthyer edhe në disa gjuhë të huaja, si në anglisht, gjermanisht, italisht, frëngjisht, etj. Krijuesi Tanushi është fitues i shumë çmimeve, shpërblimeve e mirënjohjeve! Fran Tanushi për vite të tëra ishte nënkryetar i LSHAKSHGJ, pastaj prej themelimit të Lidhjes së Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë (LKSHM) 2013-2019 sekretar ekzekutiv. Prej vitit 2019 ishte në postin e nënkryetarit të LKSHM-së.

Poeti, veprimtari e aktivisti i dalluar Fran Tanushi, varroset nesër në vendlindjen e tij në Novosellë të Gjakovës, në ora 12:00! I lehtë të qoftë dheu i Kosovës Fran (Jozef) Tanushi.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat