Këshilli i Prindërve në Gjilan, thirrje që të dilet nga bllokada në arsim

Gjilani

Këshilli i Prindërve në Gjilan, thirrje që të dilet nga bllokada në arsim

Më: 19 shtator 2022 Në ora: 18:47
Foto ilustrim

Nëse dikush në rrugë do të na pyeste se cili është qyteti më i madh në botë, secili prej nesh me siguri do të përgjigjej ndryshe. Në vitin 1800, vetëm 18% e popullsisë së botës jetonte në qytete, ndërsa në vitin 2009, kjo përqindje ishte 80%. Por cili është përkufizimi i qytetit më të madh gjithsesi?

Madhësia e një qyteti mund të përcaktohet nga zona gjeografike ose nga popullsia.

Gjithashtu, si pika e tretë në përcaktimin e qytetit më të madh, ekziston një teori se sa ndikim ka një qytet i caktuar në pjesën tjetër të botës. Sipas burimeve të WorldAtlas, qyteti më i madh (sipas zonës) është Nju Jorku.

Megjithatë, kur madhësia e qytetit përcaktohet nga popullsia, Nju Jorku nuk është askund në krye të listës.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat