Vendosen dy gurthemele çerdhesh në Gjilan

Gjilani

Vendosen dy gurthemele çerdhesh në Gjilan

Më: 13 tetor 2022 Në ora: 16:01
Foto nga vendngjarja

Dy çerdheve në Gjilan u janë vendosur gurthemelet.

Njëra çerdhe ndodhet në fshatin Miresh e tjetra në Dobërçan, ku në ceremoninë e gurthemeleve ishin të pranishëm kryeministri Albin Kurti, ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci dhe kryetari i Gjilanit Alban Hyseni, e të tjerë.

Këto çerdhe janë investim i Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit.

Çerdhja në Miresh do të ketë një sipërfaqe prej 708 metra katrorë, e përshtatshme për 60 fëmijë. Tri dhoma do të jenë për qëndrim të fëmijëve nga 0 deri në 2 vjeç, dy dhoma për fëmijë nga 3 deri në 4 vjeç, një sallë për kujdestarë, administratë, kuzhinë, si dhe hapësira teknike, ndërkaq çerdhja në Dobërçan arrin vlerën e afër 300 mijë euro, duke siguruar hapësirën e nevojshme me tri dhoma për fëmijët nga 0-3 vjeç dhe dy dhoma të tjera për fëmijët nga 3-4 vjeç.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat