Viganit llapjan të këngës shqipe, Ismet Bogujevci!

Kultura

Viganit llapjan të këngës shqipe, Ismet Bogujevci!

Nga: Violeta Kadriu Më: 14 maj 2021 Në ora: 18:58
Ismet Bogujevci

Ditën më të Bekuar e më të Shenjtë zgjodhe, i Madhi Zot

që sytë e të gjithë neve t" na i mbushësh me lotë,

t" i bie Llapit, Dardanisë e gjithë Shqiptarisë kjo dhimbje,

që assesi nuk po mundemi ta kapërdijmë dot,

o Vdekje e mallkuar, që çdoherë ke qenë dinake,

prap zgjodhe më të bukurën e më të Bardhën ditë

blerimin e Pranverës t" na e kthesh në gjethe verdhake,

Bilbilit të Gemit Llapjan , Ismet Bogujevcit, me pabesi duke i zënë pritë!

Vargu i trishtë sot për ty, Vojshtinë Kënge Shqipe

peshon sa pikë uji në oqean,

pena ime mbi letrën e bardhë sot vajton

o zemërbardhë, i Këngës Shqipe Vigan,

sot dhe Dielli e Hëna e Artit Shqip

petkun me vajë e lotë ka veshë,

sot zemra në njërën anë feston në tjetrën vajton,

oh, sot, sot vetëm Amshimi po qeshë!...

" Sytë e Zezë" të vashës që i këndoje

sot në sy lotë kristal janë kthyer,

lulet në " Lulishten me Trëndafila" që aç shumë e doje

me ngjyrë pikëllimi të gjitha janë ngjyer,,

lahutat, çiftelitë, violinat, gitarat

të gjitha nga trishtimi telat kanë këputë,

nusja më e bukur e ' Martesës" hoqi vellon,

në vend të së bardhës vu vello të zezë futë!...

Sot më e njoma vashë dardane

nga pikëllimi preu gjithë " Gërshetin",

" Bukuroshja" zemërthyer , me lotë valë

njomi Dardaninë e mbushi Detin,

Llapi, Dardania e e gjithë Shqiptaria

sot po mbushin det me lotë,

e Vdekja e mallkuar "S"ua kthej më mbrapa!"

pamëshirë ne po na thotë!...

Bajram Curri me trimat e tij sot gjallë po të ishte

ndër shkrepat e Dragobisë sot për këtë humbje do lotonte,

martinë e Azem Bejtës, Isë Boletini, Hasan Prishtinës

me Plumba Nderi Shqiponjash këtë Qiell Dardan do shponte,

"Kaçaniku me Grykën e tij, nëse do të mundte

gjithë Burrërinë Martire sot do e mblidhte,

me nderin më të madh, o i Këngës Shqipe Hyjni

një grusht dhe më të artin , lagë me lotë mbi varr do të të hidhte!...

Mos mendo, o Vdekje gllabëruese

se me marrjen e Viganit tonë na munde,

edhe pse nga dhimbja, sot

cdo Pemë Shpirti Artisti na shkunde,

se në miliona zemra Shqipesh

zëri i Tij mbet mbjell si lis, përjetë,

se Martirët e Këngës, si ISMET BOGUJEVCI

jo, jo, as dheu e qielli s" i tretë!...

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat