Profili i kameramanes që u vra në setin e filmit

Kultura

Profili i kameramanes që u vra në setin e filmit

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 12:54
Halyna Hutchins

Halyna Hutchins, kameramanja që vdiq kur aktori Alec Baldwin qëlloi me armë në një set filmi, është mbajtur mend si “një artiste e jashtëzakonshme”.

Revista American Cinematographer e kishte emëruar atë një nga yjet e saj në rritje në vitin 2019, dhe më parë ajo ka punuar në filmin e pavarur superhero të vitit 2020 Archenemy.

Drejtori i Archenemy, Adam Egypt Mortimer i tha BBC News se fakti që ajo do të vdiste në një set ishte “me të vërtetë i pabesueshëm”.

Halyna ishte një artiste e jashtëzakonshme që sapo po fillonte një karrierë, mendoj se njerëzit me të vërtetë kishin filluar ta vërenin”, tha ai.

Halyna Hutchins lindi në vitin 1979 në Ukrainë dhe u rrit në një bazë ushtarake sovjetike. Ajo studioi në Universitetin e Kievit, ku u diplomua për gazetari ndërkombëtare.

Ajo punoi për produksione dokumentare britanike në Evropën Lindore përpara se të vendoste të bënte filma vetë dhe të transferohej në Los Angeles.

Në vitin 2013 ajo kreu doktoratën atje në Konservatorin e Institutit Amerikan të Filmit.

Kohët e fundit ajo ka punuar si kameramane për filmin “Archenemy”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat